Gudručio vaistinė

Hematogenas – draugas ar priešas?

Prieš gerus 20-30 metų sovietinėse šalyse hematogenas pakeisdavo tuo metu beveik neprieinamus šokoladinius saldainius. Dabar laikai pasikeitė. Parduotuvių lentynos lūžta nuo skirtingiausių saldumynų pasiūlos, ir yra vaikų, kurie hematogeno jau nelaiko saldumynu. Tačiau palyginus su kitais saldumynais, hematogenas turi nenuneigiamą kozirį – jis dar ir naudingas. Be to, hematogeno galima nusipirkti ir vaistinėje, o juk vyrauja nuomonė, kad jei jau vaistinėje yra – vadinasi, jokių abejonių dėl naudos sveikatai. Šiuose svarstymuose esama racionalumo, tačiau esama ir keleto išimčių.

Šiek tiek istorijos

Pirmasis žmogus, pradėjęs pardavinėti šio tipo preparatą (tiesa, mikstūros pavidalu) 1890 m. Šveicarijoje buvo gydytojas Hommel‘is.

Hematogeno istorija prasidėjo XIX a. pabaigoje. Tuo metu buvo moksliškai įrodyta, kad geležis yra viena svarbiausių kraujo sudėtinių dalių. Europoje iš karto atsirado skirtingų preparatų, skirtų kraujui gerinti, pasitelkiant geležį. Pirmasis žmogus, pradėjęs pardavinėti šio tipo preparatą (tiesa, mikstūros pavidalu) 1890 m. Šveicarijoje buvo gydytojas Hommel‘is, o pagrindinė preparato sudedamoji dalis buvo galvijų kraujas.

Pavadinimas „hematogenas“, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „gimdantis kraują“. Šiai dienai hematogenas gali būti registruojamas ir kaip vaistinis preparatas, ir kaip biologiškai aktyvi papildoma mitybos priemonė, o tokios priemones gali būti parduodamos ne tik vaistinėse, bet ir įprastuose prekybos centruose. Ir turbūt teko pastebėti, kad hematogeno pasiūla dabar gana didelė. Ar visi paprduotuvėse parduodami hematogenai yra tikri? Specialistai skelbia, kad į tikrojo hemtogeno sudėtį būtinai turi įeiti juodasis maistinis albuminas. Taigi, skaitykite etiketę, kad sužinotumėte, ar tai tikrasis hematogenas.

Klasikinė hematogeno sudėtis – cukrus, kondensuotas pienas, sirupas, albuminas ir vanilinas.

Kokia nauda iš albumino?

Klasikinė hematogeno sudėtis – cukrus, kondensuotas pienas, sirupas, albuminas ir vanilinas. Albuminas (hemoglobinas) padeda išsaugoti raudonųjų kraujo kūnelių savybes ir turi visą organizmui būtiną geležies kompleksą. Jei vaikui duosime tikrojo hematogeno, jo kraujyje hemoglobino kiekis padidės, o taip pat pagerės morfologinė eritrocitų sudėtis. Būtent dėl šios priežasties hematogenas yra puiki priemonė esant anemijai. Didelė vitamino A koncentracija padaro hematogeną tinkamą vartoti ir esant augimo sutrikimams, esant neelastingai ir sausai odai, regėjimo sutrikimų profilaktikai. Hematogenas stiprina apsaugines organizmo jėgas, mažina inekcijų atsiradimo tikimybę. Tai galėtų būti gera profilaktinė priemonė žiemos metu peršalimo ligų profilaktikai.

Hematogeno patobulinimas

Su laiku gamintojai nusprendė „patobulinti“ hematogeną ir pakeitė jo receptūrą tikėdamieji didesnio efektyvumo, tačiau šio „patobulinimo“ metu atsirado geležies sulfatas, kuris pakeitė hematogeno skonį – štai kam prireikė jį maskuoti įvairiais priedais. Visos kitos, be aukščiau išvardytų pagrindinių, hematogene esančios medžiagos – viso labo skonio priedai, tarkim askorbo rūgštis, medus, sacharozė, riešutai ir t.t. Todėl daugeliui hematogenas tiesiog tapo dar vienu iš daugybės kitų saldumynų.

Verta prisiminti, kad dienos norma suaugusiajam neturėtų viršyti 50 gr., o vaikui – 20-40 gr.

Kada ir kaip hematogeno duoti vaikams?

Tikrasis hematogenas vaikams tikrai naudingas. Augančiam organizmui reikalingi baltymai, mikro ir makroelementai, kad būtų normalizuoti įvairūs procesai. Jei lygintume naudą, gaunamą iš plytelės šokolado ir plytelės hematogenos – naudos iš hematogeno bus vienareikšmiškai daugiau. Tačiau verta prisiminti, kad dienos norma suaugusiajam neturėtų viršyti 50 gr., o vaikui – 20-40 gr. Pradėti duoti hematogeno nedertų vaikui iki dvejų metų. Taip pat nepatartina hematogeno užsigerti pienu, arbata ar kava. Pienas blogina geležies pasisavinimą, nes turi daug kalcio. Kavoje ir arbatoje esame tianino. O štai apelsinų sultys ar vaisių kompotas tiktų puikiai.

Dėl didelio kiekio lengvai pasisavinamų angliavandenių, hematogeno vartoti negalima esant diabetui.

Kontraindikacija

Dėl didelio kiekio lengvai pasisavinamų angliavandenių, hematogeno vartoti negalima esant diabetui. Jo nereikėtų vartoti esant nutukimui, nėštumo metu ir sergant tromboflebitu.  Kita vertus, hematogenas gali tapti prieš net ir visiškai sveikam žmogui. Ir taip atsitikti dažniausiai gali dėl vienintelės priežasties – per didelio vartojimo. Pykinimas, skrandžio skausmai, alergija ir kariesas – tai tik keletas efektų, kuriuos gali sukelti per didelis mėgavimasis šiuo skanumynu. Tačiau nepadauginant hematogeno, jokių šalutinių poveikių jį vartojant, nepastebėta.

Keletas faktų

100 gr. vertė – 355-420 kcal

Hematogenas stimuliuoja imunitetą, normalizuoja geležies ir hemaglobino kiekius kraujyje, todėl ypač tinkamas mažakraujystės profilaktikai.

Hematogene esantys vitaminai, fermentai ir įvairūs elementai taip pat teigiamai veikia žmogaus sveikatą.

Į tikrojo hematogeno sudėtį turi įeiti juodasis maistinis albuminas.

Pagal užsienio spaudą parengė Jurga Lūžaitė

TAIP PAT SKAITYKITE