Biorythm

Hario Poterio akinukų mada vaikų namų nepasiekė

Spalio mėnesį VšĮ Ypatingi žmonės Akių sveikatos centro iniciatyva buvo surengtas vaikų namų auklėtinių akių patikrinimas Mažeikių, Vilniaus ir Panevėžio 5-15 m. vaikams. Įvertinus 42 vaikų regėjimą išaiškėjo, kad turintys nešioti akinius to nedaro, „netyčia“ juos sulaužo ar „pamiršta“. Hario Poterio akinukų mada vaikų namų auklėtinių nepasiekė, nes jie, deja, neturi vaikų tarpe madingų akinių.

Projekto metu vaikų regėjimas buvo vertinamas pasitelkus unikalią, pasaulyje ne vienerius metus naudojamą metodiką – vaikams žaidžiant, piešiant, sprendžiant testus, specialistai (tiflopedagogai, Šiaulių universiteto, SGNSF Sveikatos edukologijos programos studentės) vertino vaikų regą, jie stebėjo, kaip vaikai mato toliau esančius smulkius daiktus, ar pasilenkia arti prie popieriaus, kaip skiria spalvas.

„Mūsų mintis buvo išskirti vaikus, galinčius turėti regėjimo problemų per jiems patrauklius būdus – žaidimą, linksmus testus, spalvojimą, bendravimą. Taip pat norėjome perduoti tokių patikrinimų patirtį su vaikais dirbantiems specialistams, kad kiekviena mokytoja galėtų ir mokėtų tokį vertinimą padaryti pati. Toks būdas nereikalauja didelių finansinių resursų, kaip, pavyzdžiui, regėjimo aštrumo tikrinimas pas okulistą. Vaikams tai žaidimas, o pedagogams, dirbantiems su vaikais, puiki priemonės įvertinti vaiko regėjimą. Tai yra reikalinga tam, kad jie pastebėję vaiko regėjimo pokyčius galėtų nedelsiant kreipti į gydytoją. Jeigu vaikas nešioja akinius, nereikia galvoti, kad viskas gerai. Jo regėjimas gali keistis, vieno patikrinimo per metus, kuris priklauso vaikui, gali ir neužtekti. Iki mokyklos vaikų regėjimas tikrinamas vos 3 kartus. Tai, iš tiesų, nėra daug, todėl dirbantiems su vaikais, reikia turėti žinių ir neprarasti budrumo“, – įsitikinusi VšĮ Ypatingi žmonės vadovė, Akių sveikatos centro sumanytoja.

Mažeikiuose apie 30-40 proc. vaikų turėjo akivaizdžius regėjimo sutrikimus. Mokytojos patvirtinto, kad blogiau matantys turi nešioti akinius, tačiau to nedaro. Hario Poterio mada į vaikų namus dar neatėjo? „Tie rėmeliai, kuriuos vaikų namai gauna, jie yra paprasti. Vaikui palenkus galvą, jie nukrenta. Rėmeliai neturi tokių auselių, kurios užsikabina už ausų. Galbūt vaikai tuos akinius nešiotų, bet jie jiems nepatogūs“, – atkreipė dėmesį Ana Staševičienė.

Projekto eigą stebėjusi Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro tiflopedagogė Grita Stankauskienė vardija galimus pokyčius, kuriuos gali užfiksuoti tokius patikrinimus vykdantys pedagogai. „Turime suvokti, kad tie vaikai neturi budrių tėvelių, kurie gali anksti pastebėti, kaip keičiasi vaiko regėjimas. Globos namų auklėtiniai gali sulaukti pagalbos tik iš savo mokytojų. Todėl labai svarbu jiems suteikti įrankius ir žinias, kurios leistų anksti pastebėti vaikų regėjimo pokyčius.  Todėl kita šio projekto kryptis – dirbti su suaugusiais, ugdant jų sąmoningumą dėl vaikų akių sveikatos. Šios metodikos pagalba su vaikais dirbantys specialistai gali vertinti vaiko refrakcinės ydos stiprumą.  Tą nesunku padaryti stebint, kaip vaikas mato toliau esančius daiktus ar kaip dirba su popieriumi ant stalo. Kai vaikai spalvina, matai, kiek arti vaikai pasilenkę prie lapo. Iš spalvų pasirinkimo spalvojant galima matyti, ar yra sutrikęs spalvinis pojūtis. Jei vaikas žaliai spalvoja drambliuką, nereikia bijoti, jog tai intelekto ar spalvinio suvokimo sutrikimas, tai gali būti ir kūrybiškumo pasireiškimas. Žalios ir mėlynos atspalvius dažniau linkę neatskirti berniukai, tačiau kartais atspalviai neskiriami ir dėl tinklainės sutrikimų“, – sakė tiflopedagogė.

VšĮ Ypatingi žmonės kartu su partneriais kitais metais pristatys visuomenei Akių sveikatos centrą. „Jau dabar pradėjome savo informacinę veiklą. Norime, kad visuomenėje būtų kalbama apie akių sveikatą, apie regėjimo išsaugojimo svarbą ir pradėti reikėtų nuo jautriausios visuomenės grupės – vaikų. Kasmet Lietuvoje registruojama vis daugiau vaikų regos sutrikimų. Esame įsitikinę, kad tokia pagalbos forma mūsų šalyje dar nebuvo taikoma. Visuomet lengviau nupirkti daiktą ir palikti, o ne skirti laiką vaikui, su juo bendrauti, kalbėtis. Ir kaip išaiškėjo šio projekto metu, vaikams reikia kokybiškų, jiems patinkančių akinukų, o ne maišo saldainių ar žaislų“, – sako projekto sumanytoja, VšĮ Ypatingi žmonės vadovė Ana Staševičienė.

Projekto vykdytojai jau perdavė metodikos patirtį dvidešimčiai pedagogų, jie priminė kasdienių akių mankštelių svarbą. „Pamatėme, kad žinių apie sveikatą vaikai turi užtektinai. Jie žinojo, kokie maisto produktai sveiki akims, tačiau, deja, nežinojo, jog ilgas sėdėjimas prie kompiuterio kenkia. Tokie projektai galėtų įnešti vaikams daugiau aiškumo, kodėl jiems reikia rūpintis savo akimis. Manau, informuoti vaikus apie akių išsaugojimą, apie galimas traumas ir kaip to išvengti reikėtų aktyviau, nes tokių žinių vaikai turi mažiau“, – atkreipė dėmesį A. Staševičienė. Pasak projekto sumanytojos, kitų metų pradžioje įvyks finalinė konferenciją, į kurią bus pakviesta apie šimtas pedagogų iš visos šalies.

Daugiau informacijos

Ana Staševičienė,
Akių sveikatos klinikos specialistė
VšĮ Ypatingi žmonės vadovė
Tel. 8655 277 00
ypatingizmones@gmail.com

TAIP PAT SKAITYKITE