Liepos 10d. Penktadienis

Gydytoja pulmonologė tvirtina: sunki astma neturi varginti, jos simptomai gali būti kontroliuojami

Gegužės 7d.
Gydytoja pulmonologė tvirtina: sunki astma neturi varginti, jos simptomai gali būti kontroliuojami

Kas dešimtam astma sergančiam pacientui ši liga gali būti sunki ir pasireikšti ypač varginančiais simptomais. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė teigia, kad kai kurie žmonės yra linkę nesureikšminti juntamų simptomų, susitaiko su bloga gyvenimo kokybe ir nesikreipia pagalbos, o kartais tiesiog net ir nežino, kad yra neišnaudotų gydymo galimybių. Gydytoja pulmonologė atkreipia dėmesį, kad astma gali ir turi būti kontroliuojama, todėl ragina kreiptis į gydytoją ir suvaldyti ligos simptomus.

Gegužės 5 d. buvo minima Pasaulinė astmos diena, todėl visą mėnesį skiriama daugiau dėmesio visuomenės informavimui apie astmos kontrolę ir šiuolaikinio gydymo galimybes.

Lietuvoje astma serga daugiau kaip 53 tūkst. gyventojų. Tai yra lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuriai būdingi pasikartojantys dusulio, kosulio, švokštimo, krūtinės veržimo epizodai. Liga trunka visą gyvenimą ir nėra išgydoma, tačiau gydantis astmos simptomai gali būti kontroliuojami.

Per silpnas gydymas turi pasekmių

Priklausomai nuo astmos kontrolės lygio, pacientams yra skiriamas pakopinis astmos gydymas. Anot Pasaulinės iniciatyvos astmai įveikti (angl. Global Initiative for Asthma, GINA) atstovų, iš viso išskiriamos penkios pakopos. Iki 10 proc. visų astma sergančių pacientų gauna 4–5 pakopų ilgalaikį astmos gydymą, o tai reiškia, kad  jų astma priklauso sunkios astmos kategorijai.

Gydytoja dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė neabejoja, kad iš tiesų sunkia astma serga gerokai daugiau pacientų. Tai dažniausiai lemia kai kurių pacientų klaidingas požiūris į savo ligos sunkumą, per mažas dėmesys astmos simptomų kontrolei, nepagrįsta baimė vartoti dideles įkvepiamųjų hormoninių vaistų dozes arba pradėti biologinę terapiją. Todėl dalis pacientų nesikreipia laiku į gydytojus ir gauna silpnesnį gydymą, nei turėtų.

Gydytoja mano, kad toks požiūris turi pasekmių – tinkamai nekontroliuojant astmos, vystosi struktūriniai kvėpavimo takų pokyčiai, sudarantys sąlygas pasireikšti sunkesniems astmos simptomams ir  dažnesniems ligos paūmėjimams,  taip pat prastėja ir plaučių funkcija.

Sunkūs simptomai dar nereiškia sunkios astmos

Paprastai sunki astma pacientui nustatoma laikui bėgant ir nuosekliai stiprinant gydymą. „Astmą gydyti dažniausiai pradedame nuo pirmųjų pakopų ir stebime gydymo efektą. Jei paciento būklė neblogėja, pradinio astmos gydymo veiksmingumas paprastai yra įvertinamas praėjus 1–3 mėnesiams. Jei ligos simptomų sukontroliuoti nepavyksta, skiriamas pakopa aukštesnis gydymas“, – aiškina gydytoja.

Dr. V. Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, svarbu atskirti sunkią astmą nuo sunkiai gydomos. Prasta savijauta ir dažni astmos paūmėjimai šios diagnozės dar nepatvirtina – pirmiausia būtina atmesti kitas ligos blogos kontrolės priežastis.

„Būna pacientų, kurie ateina į konsultaciją dėl sunkios astmos, tačiau pasirodo, kad tiesiog nemoka tinkamai įkvėpti vaistų, nesilaiko gydymo režimo arba jiems nepavyksta veiksmingai gydyti kitų gretutinių ligų. Šie aspektai kartu su nepalankiais aplinkos veiksniais gali lemti astmos gydymo sunkumus. Tačiau sunkios astmos diagnozė patvirtinama tik jei simptomai išlieka nekontroliuojami po pakankamos gydymo ir stebėsenos trukmės“, – pasakoja gydytoja.

Ir sunkia astma sergantys pacientai gali jaustis gerai

Gydytoja pulmonologė tvirtina, kad neretai sunkia astma sergantys pacientai jaučia ryškius simptomus, jiems sunku judėti, pasirūpinti savimi. Visiems žmonėms, kurie kenčia varginančius astmos simptomus ir dažnus paūmėjimus, gydytoja primena – taip neturi būti.

„Kai kurie pacientai mano, kad nieko negali pakeisti, ir susitaiko su tuo, kad, pavyzdžiui, dėl dusulio jiems sunku užlipti net į pirmą aukštą. Dažni naktiniai prabudimai dėl astmos simptomų, didelis skubios pagalbos vaistų poreikis kai kuriems tampa įprasta kasdienybe. Tačiau net sunkios astmos simptomai neturėtų  dažnai varginti, keisti gyvenimo įpročių ar reikšmingai riboti fizinio aktyvumo“, – nurodo Kauno klinikų gydytoja.

Dr. V. Kalinauskaitė-Žukauskė ragina nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuris padės nustatyti, ar astma yra sunki, ar sunkiai gydoma, padės rasti būdą, kaip veiksmingai suvaldyti ligos simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Svarbiausia – laiku įvertinti savo būklę

Anot gydytojos, šiuolaikinis sunkios astmos gydymas biologine terapija pakeičia daugelio pacientų gyvenimo kokybę. Tačiau šis pridėtinis gydymas gali būti skiriamas tik sunkia astma sergantiems asmenims, todėl labai svarbu suprasti, kas yra gera astmos kontrolė, ir tinkamai įvertinti savo būklę.

Gydytoja pulmonologė teigia, kad ligos kontrolė yra vertinama pagal paūmėjimų dažnį, simptomų įtaką kasdienei paciento veiklai ir miegui, skubios pagalbos vaistų poreikį. Vienas iš būdų nustatyti, ar astmos simptomai gerai kontroliuojami, yra trumpas astmos kontrolės testas (angl. Asthma Control Test, ACT). Patys pacientai jį gali atlikti ir namuose (www.bit.ly/AstmosKontrolesTestas). Mažiau nei 20 balų reiškia blogą simptomų kontrolę.

„Dėl dabartinių gydymo galimybių vis daugiau sunkia astma sergančių pacientų jaučiasi taip, lyg būtų visiškai sveiki. Netgi klausia, ar gali nebevartoti įkvepiamųjų vaistų. Labai linkiu taip gerai jaustis kuo daugiau astma sergančių žmonių, tačiau pabrėžiu – tai neišgydoma liga, todėl ilgalaikio astmos gydymo nutraukti tikrai negalima“, – priduria gydytoja.

Dėl asmeninės medicinos konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

„Astma gali būti nutildyta“– tai šviečiamoji iniciatyva sunkia astma sergantiems pacientams ir jų artimiesiems. Ja siekiama informuoti apie sunkios astmos simptomų kontrolę ir pacientams prieinamą gydymą.  Iniciatyva vykdoma bendradarbiaujant su gydytojais pulmonologais, alergologais ir sveikatos priežiūros bendrove „GlaxoSmithKline Lietuva“.

„GlaxoSmithKline“ (GSK) – viena pirmaujančių pasaulyje farmacijos ir sveikatos priežiūros bendrovių, siekianti gerinti žmonių gyvenimo kokybę ir dirbanti tam, kad žmonės jaustųsi geriau, gyventų ilgiau ir nuveiktų daugiau.

Daugiau informacijos teirautis

Šviesuolės Navašinskienės, „GlaxoSmithKline Lietuva“

Mob. +370 6167 0050, El. paštas: sviesuole.x.navasinskiene@gsk.com

 

 

Draudikai įspėja: važiuojantiems automobiliu šis įprotis gali baigtis skaudžiomis pasekmėmis

Draudikai įspėja: važiuojantiems automobiliu šis įprotis gali baigtis skaudžiomis pasekmėmis

Birželio 26d.

Važiuodami per karščius vieni vairuotojai aklinai užsidaro automobilių langus ir mėgaujasi oro kondicionieriaus teikiama vėsa, kiti gi atvirkščiai – nemėgsta ir nesinaudoja šiais atvėsinančiais įrenginiais. Pastarieji įkaitusiame automobilyje dažniau atlapoja langus ir vieną ranką iškiša...


Karštis ir lietūs skatina uodų vystymąsi

Karštis ir lietūs skatina uodų vystymąsi

Birželio 26d.

Leisti laiką lauke, mėgautis geru oru ir gamta – vieni didžiausių malonumų vasarą. Tačiau pasibuvimą gamtoje dažnai sugadina zyziantys ir geliantys uodai. Kenkėjų kontrolės ekspertai pastebi uodų aktyvumą, kuriam didelę įtaką turi šiuo metu vyraujantys karšti orai ir lietūs.


Maudynės vasarą: specialistai atsako, kodėl pasimaudžius kyla ausies uždegimas ir kas yra „plaukiko ausis“

Maudynės vasarą: specialistai atsako, kodėl pasimaudžius kyla ausies uždegimas ir kas yra „plaukiko ausis“

Birželio 25d.

Prasidėjus karščiams ir maudynių sezonui visi vos ištaikę laisvą akimirką skuba prie vandens telkinių ir ten mėgaujasi vandens teikiamais malonumais. Vieni namo grįžta pailsėję ir atsigavę, o kiti – užgulusiomis ar net skaudančiomis ausimis. Norintiems išvengti tokių bėdų medikai...


Koronaviruso baimė kas penktą poilsiautoją gins toliau nuo pilnų paplūdimių - apklausa

Koronaviruso baimė kas penktą poilsiautoją gins toliau nuo pilnų paplūdimių - apklausa

Birželio 25d.

Saulės ir gerų orų išsiilgę poilsiautojai iš paskutiniųjų stengiasi sutilpti į paplūdimius. Tačiau perpildyto pajūrio ar paežerių vaizdai gąsdina kas penktą Lietuvos gyventoją – tiek jų poilsiui prie vandens telkinių šią vasarą yra pasiryžę ieškoti nuošalesnių vietų, rodo reprezentatyvi...


Kur pakryps svarstyklės – į pacientų ar valstybinių vaistinių pusę?

Kur pakryps svarstyklės – į pacientų ar valstybinių vaistinių pusę?

Birželio 25d.

Užmojis kurti ligoninėse jų pačių valdomas vaistines gali pavirsti ir prievole šioms gydymo įstaigoms. Tokiu atveju būtų beprasmiškai aukojamos valstybės biudžeto lėšos, už kurias tikrai įmanoma palengvinti gyvenimą daugybei ligų kamuojamų Lietuvos gyventojų.


Gydytoja epidemiologė atsakė į dažniausiai pateikiamus klausimus apie Laimo ligą

Gydytoja epidemiologė atsakė į dažniausiai pateikiamus klausimus apie Laimo ligą

Birželio 25d.

Nors Laimo liga registruojama daugelyje pasaulio vietų, Baltijos šalyse fiksuojama daugiau atvejų, nei rodo Europos vidurkis. Taip iš dalies yra todėl, kad visos Baltijos šalys, o ypač Lietuva – pilna lapuočių miškų, kuriuose dažniausiai ir gyvena aktyviausios erkės, platinančios Laimo...


Kaip išvengti vasarą lytiškai plintančių infekcijų?

Kaip išvengti vasarą lytiškai plintančių infekcijų?

Birželio 25d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai atkreipia dėmesį, kad vasarą – atostogų sezono metu padidėja rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). ULAC duomenimis, beveik kasmet po vasaros registruojama daugiau susirgimų LPI. Būtent todėl dabar pats laikas priminti...


Kokteilis be laipsnių

Kokteilis be laipsnių

Birželio 25d.

Pasak specialistų, neretas laisvalaikio praleidimą - pasisėdėjimą gamtoje, gimtadienio vakarėlį, kelionę prie jūros sieja su alkoholio vartojimu. Kaip keisti įsišaknijusį požiūrį, kalbame su psichoanalitiku Tomu Viliumi Kajoku.


Baltmė nėra „kosmetinis defektas“ – liga veikia gyvenimo kokybę ir emocinę būseną

Baltmė nėra „kosmetinis defektas“ – liga veikia gyvenimo kokybę ir emocinę būseną

Birželio 25d.

Birželio 25 d. minima tarptautinė baltmės (lot. vitiligo) diena. Praeitais metais VU medicinos studentai, vadovaujami prof. Dr. Matildos Bylaitės-Bučinskienės, atliko baltme sergančių pacientų gyvenimo kokybę vertinantį tyrimą, kuris atkleidė, jog dauguma sergančiųjų jaudinasi dėl tolimesnio...


J. Oleko iniciatyva, EP nariai iš 14 šalių ragina stiprinti ES sveikatą

J. Oleko iniciatyva, EP nariai iš 14 šalių ragina stiprinti ES sveikatą

Birželio 23d.

Europos Parlamento (EP) nario Juozo Oleko iniciatyva, EP nariai iš 14 šalių kreipėsi į Europos Komisiją bei Tarybą ragindami pradėti diskusijas apie sveikatos kompetencijos pasidalinimą tarp Europos Sąjungos bei šalių narių, ragindami stiprinti visuomenės sveikatą ES mastu.


Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Birželio 23d.

Karantinui pasibaigus, o vasariškiems orams vis labiau džiuginant, pagausėja išvykų ir iškylų gamtoje, kurias neišvengiamai lydi dilema – kokį maistą ruošti? Ko gero populiariausias iškylų maistas visame pasaulyje – sumuštiniai, kuriuos nesudėtinga pagaminti, lengva ir patogu valgyti...


Ruošiatės keliauti – nepamirškite tarptautinio skiepijimo pažymėjimo

Ruošiatės keliauti – nepamirškite tarptautinio skiepijimo pažymėjimo

Birželio 23d.

Turizmo sektoriui atnaujinant veiklą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vykstant į tam tikras šalis, gali prireikti Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo, įrodančio, kad esate pasiskiepiję, nes priešingu atveju į šalį galite būti tiesiog neįleisti.


Ruošiamės Joninėms: ką daryti, kad šventės neapkartintų sutrikęs virškinimas ar alergija

Ruošiamės Joninėms: ką daryti, kad šventės neapkartintų sutrikęs virškinimas ar alergija

Birželio 23d.

Artėjantis vasaros lygiadienis ir Joninės daugeliui žmonių asocijuojasi ne tik su laužais, vainikų pynimais ar paparčio žiedo ieškojimu, bet ir su ant žarijų keptais sultingais kepsniais ir vaišėmis iki paryčių. Vaistininkai perspėja, kad tiek neatsargus braidžiojimas po rasą trumpiausią metų...


Lietuvoje pradedamas kompensuoti inovatyvus hemofilijos gydymas

Lietuvoje pradedamas kompensuoti inovatyvus hemofilijos gydymas

Birželio 22d.

Nuo birželio Lietuvoje pradedamas kompensuoti dar vienas inovatyvus hemofilijos A – kraujavimą sukeliančios ligos – gydymo metodas. Pritaikius naująjį gydymą, Lietuvos pacientams, sergantiems sunkia neinhibitorinės hemofilijos forma, užteks tik vienos injekcijos į poodį per savaitę, o...


Vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės metai: nuo paskaitų iki mototuristų ekskursijų

Vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės metai: nuo paskaitų iki mototuristų ekskursijų

Birželio 22d.

2020-uosius paskelbus vaistininkės, etnobotanikės ir Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo puoselėtojos habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais, Vytauto Didžiojo universitete pradėtas švietėjiškų, nekomercinių renginių ciklas, skirtas šios išskirtinės asmenybės veiklai...


Įvyko pirmasis šių metų „Jogos netradicinėse erdvėse“ renginys Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų kieme

Įvyko pirmasis šių metų „Jogos netradicinėse erdvėse“ renginys Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų kieme

Birželio 22d.

Praeitais metais įvykę net 6 „Jogos netradicinėse erdvėse“ renginiai įvairiose Vilniaus vietose, tokiose, kaip Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinė dailės galerija, Menų spaustuvė, Lietuvos medicinos biblioteka ir kitos, kiekvieną kartą dalyviams dovanojo...


Karantinas paveikė mus ilgam, labiausiai nukentėjo jaunimas

Karantinas paveikė mus ilgam, labiausiai nukentėjo jaunimas

Birželio 22d.

„Žmogaus studijų centro“ ir „Baltijos tyrimai“ baigė Lietuvos emocinio klimato tyrimą, kurį sudarė penkios bangos. Rezultatai rodo, kad neigiamos emocijos, nors ir aprimusios po pirminio šoko, išlieka labai aukštos. Labiausiai neigiamai karantinas paveikė 18-29 metų žmones.


Tarptautinei jogos dienai artėjant vaistininkė dalinasi, kodėl sportuojant reikia nežiūrėti į kitus

Tarptautinei jogos dienai artėjant vaistininkė dalinasi, kodėl sportuojant reikia nežiūrėti į kitus

Birželio 19d.

Birželio 21 d. minima tarptautinė jogos diena. Pasak šią sporto šaką praktikuojančios „Eurovaistinės“ vaistininkės, tai puikus būdas ne tik lavinti kūną, bet ir išvalyti mintis. Vis dėlto, farmacijos specialistė atkreipia dėmesį, kad sportuojant svarbiausia tai daryti atsižvelgiant į...


Šokoladas antioksidantas – odos atjauninimo terapijai

Šokoladas antioksidantas – odos atjauninimo terapijai

Birželio 19d.

„Tik turtingas kilmingasis gali leisti sau šį gėrimą, nes jis geria... pinigus“ – taip apie šokoladą rašė renesanso istorikai. Dabar šis, kiekvienam prieinamas desertas vadinamas maža nuodėme su privalumais. Pasirinkus kokybišką juodąjį šokoladą padidinsite antioksidantų, kurie...


Darbas per karščius pavojingas dirbančiųjų sveikatai

Darbas per karščius pavojingas dirbančiųjų sveikatai

Birželio 19d.

Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata. Darbas karštyje priskiriamas prie...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9