Gegužės 25d. Pirmadienis

Gydytoja pulmonologė tvirtina: sunki astma neturi varginti, jos simptomai gali būti kontroliuojami

Gegužės 7d.
Gydytoja pulmonologė tvirtina: sunki astma neturi varginti, jos simptomai gali būti kontroliuojami

Kas dešimtam astma sergančiam pacientui ši liga gali būti sunki ir pasireikšti ypač varginančiais simptomais. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė teigia, kad kai kurie žmonės yra linkę nesureikšminti juntamų simptomų, susitaiko su bloga gyvenimo kokybe ir nesikreipia pagalbos, o kartais tiesiog net ir nežino, kad yra neišnaudotų gydymo galimybių. Gydytoja pulmonologė atkreipia dėmesį, kad astma gali ir turi būti kontroliuojama, todėl ragina kreiptis į gydytoją ir suvaldyti ligos simptomus.

Gegužės 5 d. buvo minima Pasaulinė astmos diena, todėl visą mėnesį skiriama daugiau dėmesio visuomenės informavimui apie astmos kontrolę ir šiuolaikinio gydymo galimybes.

Lietuvoje astma serga daugiau kaip 53 tūkst. gyventojų. Tai yra lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuriai būdingi pasikartojantys dusulio, kosulio, švokštimo, krūtinės veržimo epizodai. Liga trunka visą gyvenimą ir nėra išgydoma, tačiau gydantis astmos simptomai gali būti kontroliuojami.

Per silpnas gydymas turi pasekmių

Priklausomai nuo astmos kontrolės lygio, pacientams yra skiriamas pakopinis astmos gydymas. Anot Pasaulinės iniciatyvos astmai įveikti (angl. Global Initiative for Asthma, GINA) atstovų, iš viso išskiriamos penkios pakopos. Iki 10 proc. visų astma sergančių pacientų gauna 4–5 pakopų ilgalaikį astmos gydymą, o tai reiškia, kad  jų astma priklauso sunkios astmos kategorijai.

Gydytoja dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė neabejoja, kad iš tiesų sunkia astma serga gerokai daugiau pacientų. Tai dažniausiai lemia kai kurių pacientų klaidingas požiūris į savo ligos sunkumą, per mažas dėmesys astmos simptomų kontrolei, nepagrįsta baimė vartoti dideles įkvepiamųjų hormoninių vaistų dozes arba pradėti biologinę terapiją. Todėl dalis pacientų nesikreipia laiku į gydytojus ir gauna silpnesnį gydymą, nei turėtų.

Gydytoja mano, kad toks požiūris turi pasekmių – tinkamai nekontroliuojant astmos, vystosi struktūriniai kvėpavimo takų pokyčiai, sudarantys sąlygas pasireikšti sunkesniems astmos simptomams ir  dažnesniems ligos paūmėjimams,  taip pat prastėja ir plaučių funkcija.

Sunkūs simptomai dar nereiškia sunkios astmos

Paprastai sunki astma pacientui nustatoma laikui bėgant ir nuosekliai stiprinant gydymą. „Astmą gydyti dažniausiai pradedame nuo pirmųjų pakopų ir stebime gydymo efektą. Jei paciento būklė neblogėja, pradinio astmos gydymo veiksmingumas paprastai yra įvertinamas praėjus 1–3 mėnesiams. Jei ligos simptomų sukontroliuoti nepavyksta, skiriamas pakopa aukštesnis gydymas“, – aiškina gydytoja.

Dr. V. Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, svarbu atskirti sunkią astmą nuo sunkiai gydomos. Prasta savijauta ir dažni astmos paūmėjimai šios diagnozės dar nepatvirtina – pirmiausia būtina atmesti kitas ligos blogos kontrolės priežastis.

„Būna pacientų, kurie ateina į konsultaciją dėl sunkios astmos, tačiau pasirodo, kad tiesiog nemoka tinkamai įkvėpti vaistų, nesilaiko gydymo režimo arba jiems nepavyksta veiksmingai gydyti kitų gretutinių ligų. Šie aspektai kartu su nepalankiais aplinkos veiksniais gali lemti astmos gydymo sunkumus. Tačiau sunkios astmos diagnozė patvirtinama tik jei simptomai išlieka nekontroliuojami po pakankamos gydymo ir stebėsenos trukmės“, – pasakoja gydytoja.

Ir sunkia astma sergantys pacientai gali jaustis gerai

Gydytoja pulmonologė tvirtina, kad neretai sunkia astma sergantys pacientai jaučia ryškius simptomus, jiems sunku judėti, pasirūpinti savimi. Visiems žmonėms, kurie kenčia varginančius astmos simptomus ir dažnus paūmėjimus, gydytoja primena – taip neturi būti.

„Kai kurie pacientai mano, kad nieko negali pakeisti, ir susitaiko su tuo, kad, pavyzdžiui, dėl dusulio jiems sunku užlipti net į pirmą aukštą. Dažni naktiniai prabudimai dėl astmos simptomų, didelis skubios pagalbos vaistų poreikis kai kuriems tampa įprasta kasdienybe. Tačiau net sunkios astmos simptomai neturėtų  dažnai varginti, keisti gyvenimo įpročių ar reikšmingai riboti fizinio aktyvumo“, – nurodo Kauno klinikų gydytoja.

Dr. V. Kalinauskaitė-Žukauskė ragina nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuris padės nustatyti, ar astma yra sunki, ar sunkiai gydoma, padės rasti būdą, kaip veiksmingai suvaldyti ligos simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Svarbiausia – laiku įvertinti savo būklę

Anot gydytojos, šiuolaikinis sunkios astmos gydymas biologine terapija pakeičia daugelio pacientų gyvenimo kokybę. Tačiau šis pridėtinis gydymas gali būti skiriamas tik sunkia astma sergantiems asmenims, todėl labai svarbu suprasti, kas yra gera astmos kontrolė, ir tinkamai įvertinti savo būklę.

Gydytoja pulmonologė teigia, kad ligos kontrolė yra vertinama pagal paūmėjimų dažnį, simptomų įtaką kasdienei paciento veiklai ir miegui, skubios pagalbos vaistų poreikį. Vienas iš būdų nustatyti, ar astmos simptomai gerai kontroliuojami, yra trumpas astmos kontrolės testas (angl. Asthma Control Test, ACT). Patys pacientai jį gali atlikti ir namuose (www.bit.ly/AstmosKontrolesTestas). Mažiau nei 20 balų reiškia blogą simptomų kontrolę.

„Dėl dabartinių gydymo galimybių vis daugiau sunkia astma sergančių pacientų jaučiasi taip, lyg būtų visiškai sveiki. Netgi klausia, ar gali nebevartoti įkvepiamųjų vaistų. Labai linkiu taip gerai jaustis kuo daugiau astma sergančių žmonių, tačiau pabrėžiu – tai neišgydoma liga, todėl ilgalaikio astmos gydymo nutraukti tikrai negalima“, – priduria gydytoja.

Dėl asmeninės medicinos konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

„Astma gali būti nutildyta“– tai šviečiamoji iniciatyva sunkia astma sergantiems pacientams ir jų artimiesiems. Ja siekiama informuoti apie sunkios astmos simptomų kontrolę ir pacientams prieinamą gydymą.  Iniciatyva vykdoma bendradarbiaujant su gydytojais pulmonologais, alergologais ir sveikatos priežiūros bendrove „GlaxoSmithKline Lietuva“.

„GlaxoSmithKline“ (GSK) – viena pirmaujančių pasaulyje farmacijos ir sveikatos priežiūros bendrovių, siekianti gerinti žmonių gyvenimo kokybę ir dirbanti tam, kad žmonės jaustųsi geriau, gyventų ilgiau ir nuveiktų daugiau.

Daugiau informacijos teirautis

Šviesuolės Navašinskienės, „GlaxoSmithKline Lietuva“

Mob. +370 6167 0050, El. paštas: sviesuole.x.navasinskiene@gsk.com

 

 

VDI patikrino 19 asmens sveikatos priežiūros įstaigų

VDI patikrino 19 asmens sveikatos priežiūros įstaigų

Gegužės 11d.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) baigė asmens sveikatos priežiūros įstaigų patikrinimus, siekiant įvertinti šių įstaigų gebėjimą suvaldyti viruso plitimą bei darbuotojų aprūpinimą asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Patikrinta 19 asmens sveikatos priežiūros įstaigų visoje Lietuvoje.


Vilniaus poliklinikos vėl priims pacientus – paslaugas atnaujina etapais

Vilniaus poliklinikos vėl priims pacientus – paslaugas atnaujina etapais

Gegužės 11d.

Nuo gegužės 11 dienos pacientus vėl priima dalis Vilniaus poliklinikų, tačiau prioritetas ir toliau teikiamas nuotolinėms konsultacijoms. Paslaugos atnaujinamos etapais, visiems matuojama temperatūra, po kiekvieno apsilankymo patalpos dezinfekuojamos, o „padidintos rizikos“ pacientų...


Prancūzijos Antiluose registruojamas didesnis nei įprasta sergamumas dengės karštlige

Prancūzijos Antiluose registruojamas didesnis nei įprasta sergamumas dengės karštlige

Gegužės 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl. ECDC) pranešimu, informuoja apie padidėjusį nustatomų dengės karštligės atvejų skaičių Prancūzijos Antiluose (Gvadelupėje, Martinikoje, Sent Martene ir Sent Barteleme).


Plinta chlamidiozė – užsikrėtusiųjų padaugėjo trečdaliu

Plinta chlamidiozė – užsikrėtusiųjų padaugėjo trečdaliu

Gegužės 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį nustatyta trečdaliu daugiau užsikrėtimo šlapimo ir lytinių organų chlamidine infekcija (sin. chlamidioze) atvejų, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, atitinkamai – 56 ir 43. Vyrų šiemet susirgo...


Šeimos kortelė – nuo šiol ir jūsų išmaniajame telefone

Šeimos kortelė – nuo šiol ir jūsų išmaniajame telefone

Gegužės 9d.

Nuo šiol į savo išmanųjį įrenginį galite atsisiųsti Šeimos kortelės programėlę. Joje galite turėti asmeninę ar jūsų šeimai skirtą virtualią Šeimos kortelę. Virtuali kortelė yra papildoma, bet lygiavertė fizinei kortelei – galima naudotis visomis siūlomomis nuolaidomis.


Patvirtintos rekomendacijos, kaip abiturientams saugiai laikyti egzaminus

Patvirtintos rekomendacijos, kaip abiturientams saugiai laikyti egzaminus

Gegužės 8d.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras patvirtino rekomendacijas, gautas iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo karantino sąlygomis.


„Man neramu“ – būsena, į kurią neturėtume žiūrėti abejingai

„Man neramu“ – būsena, į kurią neturėtume žiūrėti abejingai

Gegužės 8d.

Pasauliui vis dar gyvenant sukaustytam koronaviruso pandemijos, daugybė žmonių yra priversti išmokti gyventi naujomis aplinkybėmis – tai gali skatinti didesnį ir dažnesnį nerimą. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai sako, kad į tokią savijautą negalima žiūrėti...


Vaistininkas paaiškina, kodėl, švelnėjant karantinui, apsaugos nuo viruso priemonės neturėtų švelnėti

Vaistininkas paaiškina, kodėl, švelnėjant karantinui, apsaugos nuo viruso priemonės neturėtų švelnėti

Gegužės 8d.

Švelnėjančios karantino sąlygos ir gerėjantis oras vilioja vis daugiau laiko praleisti už namų ribų, daugiau kontaktuoti su kitais žmonėmis. Sveikatos specialistai kalba apie antrą koronaviruso bangą, kuri gali atsiristi, jei per daug atsipalaiduosime. Siekiant, kad ši banga neužkluptų su dar...


Dėl šiltos žiemos erkių aktyvumas šiemet prognozuojamas didesnis: kaip apsisaugoti?

Dėl šiltos žiemos erkių aktyvumas šiemet prognozuojamas didesnis: kaip apsisaugoti?

Gegužės 8d.

Šį pavasarį šalį užklupus pandemijai, daugelis kitų pavojų, galinčių turėti reikšmingų neigiamų pasekmių sveikatai, pateko į antrą planą. Gydytojai ir vaistininkai pastebi, kad svarbiausiu išlieka noras apsisaugoti nuo koronaviruso, tačiau į vaistines jau pradėjo plūsti sunerimę žmonės, grįžę iš...


Vilniuje atveriamos žaidimų ir sporto aikštelės lauke  – saugumo rekomendacijos išlieka

Vilniuje atveriamos žaidimų ir sporto aikštelės lauke – saugumo rekomendacijos išlieka

Gegužės 8d.

Švelnėjant karantino sąlygoms, nuo šiandienos atveriamos vaikų žaidimų, sporto bei lauko treniruoklių aikštelės, laikinai iki šiol buvę aptvertos. Tačiau savivaldybė atkreipia dėmesį, kad ir toliau privalu laikytis sveikatos specialistų nurodytų rekomendacijų: laikytis saugaus atstumo, dėvėti...


Judėjimo negalią turintiems vaikams Vilniuje – 23 vaikų žaidimo aikštelės

Judėjimo negalią turintiems vaikams Vilniuje – 23 vaikų žaidimo aikštelės

Gegužės 8d.

Sostinėje įrengiamos 23 naujos vaikų žaidimų aikšteles, kuriose galės žaisti ir judėjimo negalią turintys vilniečiai. Tokiose aikštelėse atsirado modernus daugiafunkcinis kompleksas su integruota šliaužyne, dvigubomis sūpuoklėmis, karusele ir specialia saugia danga. Pirmoji aikštelė jau atverta...


Seimas patvirtino pagalbą po karantino: naudą pajus 1,4 mln. Lietuvos gyventojų

Seimas patvirtino pagalbą po karantino: naudą pajus 1,4 mln. Lietuvos gyventojų

Gegužės 7d.

Seimas patvirtino specialias pagalbos ir paramos priemones darbuotojams, savarankiškai dirbantiems asmenims, darbo netekusiems žmonėms ir darbdaviams po karantino. Didžioji dalis šių priemonių galios laikinai, tai yra kol šaliai pavyks atsitiesti po sukrėtimo dėl koronaviruso pandemijos. Tačiau...


Milijardai žmonių visame pasaulyje gyvena su herpesvirusine infekcija, paskelbė PSO

Milijardai žmonių visame pasaulyje gyvena su herpesvirusine infekcija, paskelbė PSO

Gegužės 7d.

Maždaug pusė milijardo žmonių visame pasaulyje gyvena su lytiniu organų herpesvirusine infekcija ir net keli milijardai yra užsikrėtę burnos herpes infekcija, dar vadinama pūsleline. Tokią informaciją paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi šios infekcijos paplitimo įverčių...


Dvi kaukės per dieną – specialistai sunerimę, saugojamės tik „dėl akių“

Dvi kaukės per dieną – specialistai sunerimę, saugojamės tik „dėl akių“

Gegužės 7d.

Apsauginių veido kaukių dėvėjimas viešose vietose vis dar privalomas ir gatvėje dauguma sutiktų praeivių dėvi apsaugos priemones, tačiau sveikatos specialistai sako pastebintys, kad daliai žmonių kaukių dėvėjimas liko tik formalumu ir jos keičiamos per retai.


Pasiruošimas egzaminams – be streso

Pasiruošimas egzaminams – be streso

Gegužės 7d.

Ant nosies abitūros egzaminai. Pasaulinė pandemija greičiausiai pakoregavo ne vieno jauno žmogaus planus, tad nerimo tikrai netrūksta. Ar įstos į išsvajotąją specialybę? Ar pavyks išvykti mokytis į užsienį? Ar pateisins tėvų lūkesčius? Tėvai taip pat nemažiau išgyvena, kaip pasikeitusiame...


Žymi tinklaraštininkė: kodėl karantino metu rinktis košę? 4 patarimai ir gardūs receptai

Žymi tinklaraštininkė: kodėl karantino metu rinktis košę? 4 patarimai ir gardūs receptai

Gegužės 7d.

Stipresnis imunitetas ir atsparumas virusams? Dailėjančios kūno linijos ir daugiau energijos? Sotumo jausmas ir retesnis užkandžiavimas? Visiems šiems klausimams tinka vienas atsakymas – avižinė košė. Nors šio patiekalo nauda neabejoja daugelis, tačiau ne kiekvienas žino, kiek daug naudingų...


10 faktų apie svogūnus: skatina plaukų augimą ir net gerina nuotaiką

10 faktų apie svogūnus: skatina plaukų augimą ir net gerina nuotaiką

Gegužės 7d.

Senovės Egipte buvo tikima gydančiomis svogūno galiomis, dėl to šią daržovę naudojo apsisaugant nuo įvairių ligų ir net vaizduodavo paminkluose. Mūsų senoliai taip pat svogūnais gydė įvairius negalavimus, puoselėjo jų maistines savybes ir tikėjo, kad geriausia diena juos sodinti – gegužės...


Sumažėjo sergamumas rotovirusine infekcija: skiepijimų aprėptys pernai išaugo du su puse karto

Sumažėjo sergamumas rotovirusine infekcija: skiepijimų aprėptys pernai išaugo du su puse karto

Gegužės 7d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį registruoti 143 rotovirusinio enterito atvejai ir tai beveik septynis kartus mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (944 atvejai). ULAC duomenimis, nuo 2018 m. rugsėjo pradėjus nemokamai (valstybės lėšomis pagal...


Karantino statistika: kokių gydytojų nuotoliniu būdu reikėjo labiausiai

Karantino statistika: kokių gydytojų nuotoliniu būdu reikėjo labiausiai

Gegužės 7d.

Didžioji dalis planinių paslaugų gydymo įstaigose atnaujinamos jau šią savaitę. Žmonės artimiausiu metu galės „gyvai“ konsultuotis su gydytojais, bus atliekamos planinės operacijos, medicininės procedūros ir kitos paslaugos. Draudikai pastebi, kad pastarąsias septynias savaites...


Lietuvos emocijų pokyčiai: nerimas stabilizavosi, vėl kyla pyktis ir stresas

Lietuvos emocijų pokyčiai: nerimas stabilizavosi, vėl kyla pyktis ir stresas

Gegužės 6d.

„Žmogaus studijų centro“ ir „Baltijos tyrimai“ Lietuvos emocinio klimato trečioji tyrimo banga, atlikta COVID-19 karantino laikotarpiu, rodo, kad Lietuvos žmonių emocinė būsena, iš pradžių dramatiškai pablogėjusi, balandžio pradžioje pastebimai pagerėjo, o mėnesio gale...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9