Gruodžio 3d. Ketvirtadienis

Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

Liepos 16d.
Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

Kūdikio mityba kuria pagrindą vaiko sveikatai. Maistas, kurį kūdikis gauna pirmaisiais gyvenimo metais, svarbus ne tik kūdikystėje. Mityba pirmaisiais metais turi įtakos ir vėlesnei vaiko raidai bei jo sveikatai. Vasara – metas, kuomet kūdikių ir vaikų sveikatai vertingų produktų apstu gamtoje, todėl gydytoja dietologė Lina Barauskienė ragina mamas išnaudoti šį metų laiką ir pataria, kaip sustiprinti kūdikių imunitetą.

Pasak specialistės, mažasis nėra didelis, todėl kūdikio mitybos poreikiai skiriasi nuo suaugusiųjų. „Dažnai 1-3 metų vaikas jau nėra žindomas, todėl pagrindines maistines medžiagas jis gauna su maistu, kurį patiekia tėvai“, – sako gydytoja dietologė.

Vitaminas D – ne tik iš saulės

Pasak L. Barauskienės, vasarą itin svarbu rūpintis kūdikių vitamino D atsargomis. „Jie šį vitaminą paprastai gauna su mamos pienu, tačiau tikrai nepakankamai, todėl jau nuo 3 savaitės mamos šio vitamino turėtų duoti papildomai. Jeigu kūdikis maitinamas pieno mišiniu, kuriame paprastai vitamino D būna pakankamas kiekis, dėl papildomo vitamino D skyrimo būtina pasikonsultuoti su vaiko gydytoju“, – pataria dietologė.

Jos teigimu, vitamino D Lietuvoje trūksta ir mažiems, ir dideliems. „Kad galėtų susidaryti pakankamas jo kiekis, vasarą saulėje reikia būti 15 minučių, atidengus ketvirtadalį kūno, nuo 12 iki 15 valandos ir nenaudoti kremo nuo saulės. Tačiau šiomis valandomis saulė yra pavojinga, o kūdikiams visiškai nerekomenduojama būti atviroje saulėje, todėl gauti reikiamą kiekį vitamino D būnant saulėje tampa iššūkiu“, – teigia dietologė.

Specialistė atskleidžia, kad su maistu gauname tik 10 proc. reikalingos vitamino D dozės.  „Šiuo vitaminu turtingi vos keli produktai: riebi žuvis, kiaušinio trynys – tai pagrindiniai vitamino D šaltiniai. Kiti produktai, tokie kaip sviestas, baravykai, avižos – turi nedaug vitamino D. Taip pat į vaiko racioną galima įtraukti tuos produktus, kurie yra papildomai praturtinti vitaminu D, pavyzdžiui – dribsniai, sultys, pienas, pieno gėrimai ir mišiniai, įvairūs riebalai“, – vitamino D šaltiniais dalinasi L. Barauskienė.

Pasak dietologės, termiškai apdorojant produktus, jie netenka nuo 40 iki 89 proc. vitamino D kiekio, todėl gyvenant Lietuvoje visais metų laikais reikėtų valgyti vitaminu D praturtintus maisto produktus ir papildomai vartoti vitamino D papildus, kuriuos jums paskirs jūsų gydytojas.

Vitaminas D padeda vaiko organizmui įsisavinti kalcį, kuris reikalingas augantiems kaulams ir dantims. Todėl L. Barauskienė primena, kad vaiko mityboje labai svarbus yra pienas.

„Vaikams nuo vienerių metų į mitybos racioną gali būti įtraukiamas karvės pienas. Tačiau jeigu vaikas ne taip noriai jį ragauja ir naują maistą valgo labai išrankiai, jam rekomenduojama vietoj paprasto karvės pieno gerti specialaus pieno gėrimą, skirtą vyresniems vaikams. Jis yra praturtintas maisto medžiagomis, vitaminais, mineralais, tokiais kaip, geležis, vitaminas D, kurie svarbūs augimui ir vystymuisi bei imuniteto formavimuisi, bet karvės piene jų nėra,“ – pasakoja dietologė Lina Barauskienė.

Cinko šaltiniai – gyvūninės kilmės produktai

Pasak specialistės, mažylio augimui, smegenų ir imuninės sistemos vystymuisi būtinas cinkas. Jis taip pat užtikrina vaiko atsparumą infekcijoms.

„Šio mažyliams svarbaus mineralo esti gyvūninės kilmės maisto produktuose: raudonoje mėsoje – jautienoje, ėrienoje  ar kalakutienoje, įvairiose žuvyse, kiaušiniuose. Cinko yra ir pieno produktuose, visų grūdo dalių kruopose, dribsniuose, miltuose, duonoje. Taip pat – augalinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, riešutuose, ankštiniuose produktuose, tačiau juose yra ir medžiagų vadinamų fitatais, kurie sunkina cinko pasisavinimą“, – perspėja dietologė L. Barauskienė.

Anot specialistės, cinko šaltinis taip pat gali būti ir specialus pieno gėrimas, skirtas vaikams nuo vienerių ar dvejų metų. „Su pieno gėrimu gali būti gaminami įvairūs kokteiliai, naminiai ledai su sezoninėmis uogomis ar vaisiais. Reikėtų nepamiršti, kad vaikai valgo akimis ir dažnai būna atviresni naujam maistui, jei patys dalyvauja maisto gaminimo procese“, – kalba specialistė.

Geležies atsargos ir vitaminas C

L. Barauskienė pabrėžia, kad geležies trūkumas ir su juo susijusi anemija (mažakraujystė) yra vis dažniau vaikų tarpe pasitaikanti liga.

Dietologė pataria, kokie maisto produktai, praturtinti geležimi, vaikams naudingi. „Geležies daugiausia randama ir ji lengviausiai pasisavinama iš gyvūninės kilmės produktų – mėsos, žuvies ir kiaušinių. Svarbūs augaliniai produktai, kuriuose daug vitamino C, jis skatina geležies pasisavinimą. Su geležies turinčiais produktais derinkite braškes, juoduosius serbentus, šviežias daržoves – pomidorus ir paprikas, taip pat kopūstus ir brokolius. Norėdami padėti organizmui pasisavinti geležį, į valgiaraštį įtraukite žalumynus. Pavyzdžiui, jautienos maltinukus patiekite su smulkiai pjaustyto pomidoro salotomis ir krapais, kurių vasaros sezono metu rasite kiekvienoje lysvėje“, – paprastu receptu dalinasi L. Barauskienė.

Pasak dietologės, geležies yra ir visų grūdo dalių kruopose, žaliose lapinėse daržovėse, žemuogėse, braškėse, džiovintuose vaisiuose, tačiau organizmas ją pasisavina sunkiau.

Specialistė pataria atkreipti dėmesį, kas gali lemti geležies trūkumą. „ Jeigu vaikas geria labai daug karvės pieno ir, pavyzdžiui, nevalgo raudonos mėsos, yra vegetaras arba labai išrankus maistui, pavyzdžiui, nevalgo daržovių ar vaisių, uogų – tai gali būti geležies trūkumo priežastis. Vaikas negauna pakankamai geležies su maistu arba jo organizmas sunkiai pasisavina šį mineralą“, – perspėja L. Barauskienė.

Kaip papildyti vaiko mitybą

Pasak specialistės, tėvams svarbu prisiminti, kad maisto papildai tik papildo maistą. Jeigu tėvams neramu, ar vaikas gauna pakankamai maistinių medžiagų su maistu, specialistė pataria atlikti testą bei pasitarti su vaiko gydytoju.

„Visos maisto medžiagos ir vitaminai bei mineralai geriausiai pasisavinami su maistu. Todėl visas reikiamas maisto medžiagas vaikas turėtų gauti su kasdieniniais maisto produktais. Nebent vaikas yra labai išrankus valgytojas, tuomet reikėtų pasitarti su vaiko gydytoju, kokių maisto medžiagų jam gali trūkti,“ – pataria L. Barauskienė.

Ji sako, kad mūsų šalies vaikai papildomai turėtų vartoti vitaminą D ir žuvų taukus. „Būtent žuvyse ir jūros gėrybėse esančios omega-3 rūgštys pasisavinamos greičiausiai. Nors, atrodytų, šias medžiagas vasarą gauti yra lengva – vitamino D iš saulės, o omega-3 riebalų rūgščių į racioną įtraukiant daugiau žuvies – tačiau tyrimai rodo, kad ir vitamino D mums nepakanka, ir riebios žuvies mes nesuvalgome tiek, kiek reikėtų“, – kalba L. Barauskienė.

 

Kosulio sezonas: kada būtini vaistai, o kuomet pakanka ir arbatos?

Kosulio sezonas: kada būtini vaistai, o kuomet pakanka ir arbatos?

Gruodžio 2d.

Neretai atvėsusių orų palydovu tampa peršalimo ligos ir kosulys. Šiemet kosulys įgavo dar ir kitą reikšmę – tai vienas pagrindinių COVID-19 infekcijos simptomų. Todėl sveikatos specialistai sako, kad nevalia į kosulį žiūrėti pro pirštus, o kosulio gydymas turėtų būti prioritetu. Vaistininkė...


SPA namuose: specialistė dalinasi grožio ritualais, kuriuos atliksite tiesiog namuose

SPA namuose: specialistė dalinasi grožio ritualais, kuriuos atliksite tiesiog namuose

Gruodžio 2d.

Žodis SPA mums neatsiejamas nuo kurortų, grožio paslaugų centrų ir profesionalių kosmetologų, masažistų. Nepaisant to, kad dėl karantino SPA centrai uždaryti, SPA procedūrų atsisakyti nebūtina – jas galite perkelti į savo namus. Šiuo įtampos ir nerimo kupinu metu kaip niekada rekomenduojama...


Griežtinama psichotropinių vaistinių preparatų išrašymo tvarka

Griežtinama psichotropinių vaistinių preparatų išrašymo tvarka

Gruodžio 2d.

Siekdama skatinti racionalų psichotropinių vaistinių preparatų skyrimą ir vartojimą bei išvengti neteisėto psichotropinių vaistinių preparatų įsigijimo klastojant popierinių receptų blankus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) keičia šių vaistinių preparatų išrašymo ant popierinių receptų blankų...


SAM pataria: kokie dokumentai įrodo, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo koronaviruso

SAM pataria: kokie dokumentai įrodo, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo koronaviruso

Gruodžio 2d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad informacijos apie tai, jog darbuotojas yra persirgęs ir pasveikęs, o tai reiškia – ir neužkrečiamas, gali būti prašoma 2 atvejais: sugrįžus į darbą po ligos, kai darbdavys nori įrodymų, kad grįžęs kolega yra sveikas ir neužkrečiamas, taip...


Per praėjusią parą – 2109 nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą – 2109 nauji koronaviruso atvejai

Gruodžio 2d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2109 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 512 iš jų registruoti Vilniaus, 472 Kauno, 266 Klaipėdos, 230 Panevėžio, 180 Šiaulių, 131 Utenos apskrityse. Dar 94 infekcijos atvejai...


Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų per lytinius santykius

Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų per lytinius santykius

Gruodžio 1d.

Pažymint Pasaulinę AIDS dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, kad šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį, ŽIV dažniau plito per heteroseksualius santykius.


Kaip atrodo seksualinė prievarta

Kaip atrodo seksualinė prievarta

Gruodžio 1d.

Šalyje lytinio raštingumo ugdymas tik žengia pirmuosius žingsnius. Tyrimai rodo, jog seksualinį smurtą vaikai dažniausiai patiria artimoje aplinkoje iš žmogaus, kuriuo pasitiki. Kaip suprasti, kas yra seksualinė prievarta, ir kaip tam užkirsti kelią kalbamės su Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės...


Maisto ekspertė pataria: kaip pagardinti parduotuvėje įsigytus jau paruoštus kulinarijos gaminius

Maisto ekspertė pataria: kaip pagardinti parduotuvėje įsigytus jau paruoštus kulinarijos gaminius

Gruodžio 1d.

Dėl karantino daugiausia laiko praleidžiame namuose, tačiau čia tenka ne tik užsiimti mėgstama veikla, bet ir dirbti nuotoliniu būdu. Tad ne visada norisi laisvą laiką praleisti virtuvėje. Skubantys žmonės keičia ir valgymo įpročius bei daug dažniau renkasi jau paruoštus kulinarijos gaminius....


Įsigydama priemones NVSPL sutaupė daugiau kaip 350 tūkst. eurų

Įsigydama priemones NVSPL sutaupė daugiau kaip 350 tūkst. eurų

Gruodžio 1d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja apie sėkmingai įvykusį Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) konkursą įsigyti koronaviruso (COVID-19) tyrimams reikiamas medžiagas pagal patobulintą neskelbiamų derybų modelį. Lyginant naujovišku viešųjų pirkimų būdu...


Lietuvos bibliotekos tampa draugiškos autizmo sutrikimą turintiems lankytojams

Lietuvos bibliotekos tampa draugiškos autizmo sutrikimą turintiems lankytojams

Gruodžio 1d.

Nuo lapkričio mėnesio Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Tai ženklas, kad biblioteka nuo šiol tampa atviresnė ir draugiškesnė vieta visiems, nepaisant skirtumų, įvairumo ar žmogaus turimos negalios. Sveikatos apsaugos ministerija...


Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų - per lytinius santykius

Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų - per lytinius santykius

Gruodžio 1d.

Pažymint Pasaulinę AIDS dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai džiaugiasi, kad šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta daugiau nei penktadaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį.


Mobilios komandos veikia jau 10-yje šalies savivaldybių

Mobilios komandos veikia jau 10-yje šalies savivaldybių

Gruodžio 1d.

Siekdama sumažinti rizikos grupės asmenų, sergančių koronavirusu (COVID-19) srautus į šalies gydymo įstaigų priėmimo skyrius ir Greitosios medicinos pagalbos stotis bei suteikti gydymo paslaugas negalintiems išvykti iš namų į karščiavimo klinikas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena apie...


Lietuvoje – 1187 nauji koronaviruso atvejai

Lietuvoje – 1187 nauji koronaviruso atvejai

Gruodžio 1d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1187 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 272 iš jų registruoti Kauno, 254 Vilniaus, 179 Šiaulių, 138 Klaipėdos, 107 Panevėžio, 86 Alytaus, 79 Marijampolės apskrityse. Dar 26...


Būti moterimi, būti vyru

Būti moterimi, būti vyru

Lapkričio 30d.

Lygių teisių pasekėjai vis aktyviau bando atsiriboti nuo rinkos diktuojamų moteriškų ir vyriškų standartų. Vaikų ankstyvojo ugdymo psichologė, edukologė Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė sako, vis dėlto taip lengvai ištrinti skirtumų tarp moteriškumo ir vyriškumo neleidžia pasaulyje gajus tradicijų...


Sėskim ir pakalbėkim

Sėskim ir pakalbėkim

Lapkričio 30d.

Paaugliams pokalbiai su tėvais „apie tai“ dažniausiai atrodo nepriimtini, tad informacijos jie dažniau gauna iš bendraamžių ar interneto platumų. Specialistai įsitikinę - manymas, esą gimdytojai šiuo klausimu tinkamiausi pašnekovai – klaidingas. Mat jie ne tik mažiau informuoja...


Kodėl čiabata vadinama šlepete ir kaip gimsta duonos su serbentais receptai?

Kodėl čiabata vadinama šlepete ir kaip gimsta duonos su serbentais receptai?

Lapkričio 30d.

Duona mūsų šalyje nuo seniausių laikų turėjo ypatingą reikšmę ir užėmė labai svarbią vietą tiek ant kasdienio, tiek ant šventinio stalo. Duonos kepimas buvo tikras ritualas, o ją kepanti moteris – ypač gerbiama. Tradiciškai Lietuvoje buvo kepama tamsi ruginė duona, tačiau lietuvių skonis...


Kaip po ligos stipriname organizmą: pirmoje vietoje – grynas oras, antroje – mityba

Kaip po ligos stipriname organizmą: pirmoje vietoje – grynas oras, antroje – mityba

Lapkričio 30d.

Susirgę visada norime kuo greičiau pasveikti ir ieškome įvairiausių būdų, kaip sustiprinti savo organizmą. Tai dar aktualiau šiandien, kuomet susirgusiųjų COVID-19 infekcija kreivė vis dar kyla, o nusilpęs organizmas reiškia didesnę grėsmę užsikrėsti koronavirusu. Rugsėjį atlikta reprezentatyvi...


Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: kaip jas gydyti ir jų išvengti?

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: kaip jas gydyti ir jų išvengti?

Lapkričio 29d.

Ant delnų, pėdų ar kitų kūno vietų atsiradusios karpos pirmiausiai siejamos su estetine problema. Tačiau jos signalizuoja kur kas gilesnę sveikatos bėdą – karpos yra virusinis odos susirgimas, dažniausiai atsirandantis nusilpus imunitetui. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis pabrėžia, kad...


Pusei Lietuvos gyventojų trūksta dantų

Pusei Lietuvos gyventojų trūksta dantų

Lapkričio 28d.

Visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad maždaug pusė Lietuvos gyventojų neturi vieno ar kelių dantų. Tokia situacija skamba grėsmingai, tačiau nestebina odontologų, kurie kasdien mato ateinančių pacientų dantų situaciją. Odontologijos klinikos „Dantų harmonija“ vadovas gydytojas...


Mitai apie kontracepciją

Mitai apie kontracepciją

Lapkričio 28d.

Apklausos rodo, kad Lietuvos jaunimo žinios apie kontracepciją nėra teisingos - tikima visiškai nepagrįstais teiginiais. Matyt, ir dėl tos pačios priežasties maždaug kas ketvirtas paauglių nėštumų baigiasi abortu. Gydytoja akušerė-ginekologė Regina Giliasevičienė sako, jog dažnai prie mitų kūrimo...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9