Gruodžio 12d. Trečiadienis

Greta Lietuvninkaitė. Neišvengiami pokyčiai

Rugpjūčio 7d.
Greta Lietuvninkaitė. Neišvengiami pokyčiai

Rodos, visai neseniai įsisukome į atostogų siautulį, tik žiū – vasara jau pamažu ima ristis į kitą pusę. Visi į tai reaguoja savaip: vieni ruošiasi naujų darbų pradžiai, kiti hedonistiškai mėgaujasi kiekviena laisva akimirka, treti numoja ranka, suprask, „bus dar tų vasarų“. Toks metų kaitos ciklas – tai tik mažytis nuolatinės gyvenimo kaitos, kuri be išimčių įtraukia kiekvieną iš mūsų, pavyzdys. Laikui bėgant neišvengiamai keičiasi gyvenimo sąlygos, lūkesčiai bei vertybės, mainosi ir supančių žmonių būrys, o skaudžius praradimus keičia malonūs atradimai.

Žinote posakį „nenorintįjį likimas tempia, o norintį – veda“? Tai nesunku pastebėti ir apsižvalgius aplink – juk vieni žmonės niekaip nesutinka su gyvenimą drebinančiais pokyčiais, o kiti, kiek pasimuistę, juos galiausiai priima išskėstomis rankomis. Kyla klausimas, kaipgi elgtis? Susitaikyti? Apsimesti, jog jų nėra? Stengtis pašalinti?

Kontrolės iliuzija

Susidūrus su kasdienybės iššūkiais, kartais gali atrodyti, jog gyvenimas slysta iš rankų: susidariusios chaotiškos aplinkybės skaudžiai pademonstruoja, kokie bejėgiai vis tik esame. Tokiais atvejais turbūt svarbiausia yra adekvačiai įvertinti savo paties galias ir silpnybes. Juk pokyčiai nelygūs pokyčiams: kai kurias situacijas esame pajėgūs keisti, kai kurių, deja, ne. Vasaros laikmečio, kaip žinome, vien panorėję sustabdyti negalime, o štai pašlijusius santykius, netenkinančias darbo sąlygas ar suprastėjusią finansinę būklę pataisyti įmanoma. Ar norime – čia jau kitas klausimas.

Vis tik šiuolaikiniam žmogui, įpratusiam manipuliuoti aplinka bei žmonėmis, labai sunku susitaikyti su tuo, jog kai kurie gyvenimo pokyčiai paprasčiausiai nėra jų valioje. Nelengva sau pripažinti, jog sėkmė šįkart nusisuko, jog atsidūriau ne vietoje ir ne laiku, o esama situacija nieko šviesaus nežada. Kartais susidariusios aplinkybės palieka tik vieną išeitį – susitaikyti.

Tad bene didžiausia klaida, kurią darome tokiais atvejais, tai desperatiškas siekis sudėlioti viską į senas vietas, kad viskas būtų taip, kaip buvo. Tada pasitelkus griežtą kontrolę bandoma manipuliuoti žmonėmis, reguliuoti situacijas ir įtikinti ne tik save, bet ir aplinkinius, jog „viskas kontroliuojama“. Deja, kuo labiau bandoma užvaldyti tą, kas nevaldoma, tuo didesnė frustracija yra patiriama. C. G. Jungas pabrėžė, kad sėkmingai žmogaus raidai yra itin svarbu integruoti visą patirtį ir jausmus, taigi, priimti tai, ką siūlo gyvenimas. Pasak jo, „tas žmogus, kuris ginasi nuo naujovių ir visiškai pasineria į praeitį, yra apimtas tokios pat neurozės būsenos, kaip ir tas, kuris visiškai sutapatina save su nauju „aš“, bėga nuo seno“. Matyti, jog siekis išvengti naujovių ir atkurti buvusią situaciją toli gražu nežada harmoningos savijautos, tai gali tik dar labiau apsunkinti žmogaus būklę.

Šansas augti ir tobulėti

Turbūt visi esame daugiau ar mažiau girdėję apie komforto zoną ir apie tai, jog  gyvenimas prasideda už jos ribų. Vis tik ar kiekvienas pasakytų, kas yra ta komforto zona jo paties gyvenime ir kur yra jos ribos? Ši zona – visai ne idealistinė oazė, tai mums pažįstama ir saugi aplinka, su kuria susiduriame gana dažnai. Tai ne tik namų aplinka ar darbas, bet ir kasdieniniai kamščiai kelyje, konfliktai su sutuoktiniu, periodiškai gaunama alga ar kasrytinis nepasitenkinimas svarstyklių rodmenimis. Retkarčiais už šių saugios aplinkos ribų išeina pats žmogus, o kartais jį ten nubloškia aplinkybės. Pastaruoju atveju asmuo dažniausiai patiria baimės jausmą ir diskomfortą, tačiau apsipratus su pasikeitusiomis sąlygomis paaiškėja: pokyčiai koja kojon žengia su tobulėjimo galimybėmis.

Greičiausiai sutiksite, jog neretai aukštų rezultatų pasiekėte tada, kai sąlygos nebuvo pačios palankiausios. Juk ir tarp studentų juokaujama, jog produktyviausia yra paskutinė naktis prieš egzaminą. Atsidūrus už komforto zonos ribų paaiškėja, jog pasaulis ten nesibaigia – nauja aplinka paprasčiausiai provokuoja mokytis naujų dalykų, siekiant prisitaikyti. Tereikia išdrįsti ir priimti šią tobulėjimo galimybę: galbūt teks mokytis užsienio kalbos, pakeisti gyvenamąją vietą, atsisakyti tam tikrų materialinių gėrybių ar laisvalaikio formų, o gal prireiks iš esmės pakeisti profesiją ar gyvenimo būdą? Bet kuriuo atveju tai ne galutinė stotelė, o tiesiog galimybė išplėsti savosios komforto zonos ribas.

Pamenu, prieš keletą metų skaičiau straipsnį apie stebinantį nutikimą Afrikoje. Viename miestelyje kilus gaisrui sudegė vienintelė ten buvusi mokykla. Galima įsivaizduoti, kokia tai tragedija materialiniais ištekliais neapdovanotam kraštui. Žmonės nepaprastai sielvartavo, jog jų vaikai negalės gauti išsilavinimo, jie kaltino viską aplink – pradedant valstybe, baigiant klimatu. Vis tik viena kaimo moteris sutelkė būrelį bendraminčių ir nutarė: mokyklą atstatysime. Kelerius metus jie visais įmanomais būdais rinko lėšas iš įvairiausių šaltinių, kol galiausiai turėjo rezultatą – naują ir šiuolaikišką mokyklą. Moteris duodama interviu džiaugėsi, jog tokios mokyklos nerastume keliasdešimties kilometrų spinduliu: joje yra ne tik visi reikiami baldai, lentos bei įranga, bet ir švaraus vandens ištekliai. Ar kas pasakytų, jog šie žmonės turėjo puikias sąlygas mokyklos statybai? Anaiptol – neturėdami nei finansinių išteklių, nei reikiamos kompetencijos, jie vis dėlto sugebėjo pasiekti savo tikslą.

Gyvenimo ciklo natūralumas

„Gyvenimas reikalauja, kad žmogus būtų lankstus, sugebėtų pasinaudoti teikiamomis galimybės“, – teigė garsus egzistencinės psichoterapijos atstovas V. Franklis. Išgyvenęs koncentracijos stovyklos siaubą, jis siekė išsiaiškinti, kaip įprasminti žmogaus gyvenimą žinant, jog jis laikinas ir ribojamas įvairių sąlygų. Jo nuomone, gyvenimą įprasminti galima trimis būdais: užsiimant kūrybiška veikla, pasineriant į momento patyrimą ir renkantis prasmingas nuostatas. Kūrybiška veikla – tai bet koks darbo procesas, atliekamas tinkamai ir nuoširdžiai. Patyrimas – tai ne toks aktyvus procesas, kurio metu mėgaujamasi gamtos ar meno grožiu, o nuostatos įprasmina kančios ir nesėkmių istoriją. Autoriaus nuomone, gyvenimas teikia žmogui galimybę veikti tai pagal vienos, tai pagal kitos kategorijos vertybes. Kartais jis reikalauja užsiimti kūrybiška veikla, kartais – pastebėti akimirkos grožį. „Turime pakaitomis praturtinti pasaulį savo veikla ir praturtėti patys, ką nors patirdami ar išgyvendami“, – rašo Franklis.

Akyliau pažvelgus, veik viskas aplink nuolat kinta, tik žmogaus suvokimas sukuria pastovumo iliuziją. Juk ir pats žmogus – tai judančių atomų rinkinys, jau nekalbant apie visatos paslaptis. Žmogus auga, bręsta ir keičiasi, gamta niekada nebūna tokia pati, o ir visuomenė dalyvauja nuolatiniame kūrimo ir griovimo procese, leidžiančiame rastis socialiniam, politiniam ar ekonominiam progresui. Žavu ir kelia šypseną tai, jog vykstant šiam nuolatiniam kismui žmogui vis dėlto atrodo, kad smarkus užsispyrimas gali garantuoti amžiną pastovumą.

Žymės: psichologija
Ar visuomet „daug“ reiškia „gerai“ arba kaip mes „užsigydome“

Ar visuomet „daug“ reiškia „gerai“ arba kaip mes „užsigydome“

Lapkričio 29d.

Kuo daugiau vaistų – tuo geriau. Kuo daugiau tyrimų – tuo geriau. Kuo daugiau intervencijų – tuo geriau. Pacientų įsitikinimas, kad įsigijus daug įvairių brangių medicinos paslaugų bus pasiektas geriausias rezultatas, vien JAV kasmet kainuoja 230 mlrd. dolerių. Įvairiose...


Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena, tačiau stigma ir diskriminacija stabdo žmones išsitirti dėl ŽIV

Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena, tačiau stigma ir diskriminacija stabdo žmones išsitirti dėl ŽIV

Lapkričio 29d.

Kiekvienais metais gruodžio 1-ąją minima „Pasaulinė AIDS diena“ ir tai yra galimybė žmonėms visame pasaulyje susivienyti kovoje su ŽIV (Žmogaus imunodeficito viruso) plitimu, parodyti savo paramą ŽIV užsikrėtusiems asmenims ir sergantiems AIDS.


Šeimos gydytojas: pacientai ligas linkę diagnozuoti interneto pagalba

Šeimos gydytojas: pacientai ligas linkę diagnozuoti interneto pagalba

Lapkričio 29d.

Šeimos gydytojas Gintaras Noreika sako, kad internetas ir socialiniai tinklai pastaruoju metu yra tapę pagrindiniu pacientų žinių šaltiniu – ten jie semiasi įvairios informacijos sveikatos, gydymosi klausimais. Neretas pacientas, deja, pats bando diagnozuoti sau ligą. Jau dvidešimti metai...


Aktorius A. Bružas: koks tėvų pavyzdys, tokie ir vaikų įpročiai

Aktorius A. Bružas: koks tėvų pavyzdys, tokie ir vaikų įpročiai

Lapkričio 28d.

Bet kokie tėvų bandymai įdiegti vaikams tinkamus įpročius, kai patys sėdi ant sofos ir žiūri televizorių, tampa neveiksmingais. Pasakaktoriaus ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuoto projekto „Pažadas sveikatai“ lektoriaus Audriaus Bružo, mažamečiai, neturėdami savo...


Simptomai gali apgauti: kaip peršalimo ligos veikia vairavimo gebėjimus?

Simptomai gali apgauti: kaip peršalimo ligos veikia vairavimo gebėjimus?

Lapkričio 27d.

Kelyje svarbios ne tik vairavimo sąlygos, bet ir vairuotojų savijauta. Šeimos gydytojas įspėja, kad gebėjimą vairuoti gali paveikti ne tik slopinantys antidepresantai ar nuskausminamieji medikamentai, bet ir vaistai nuo peršalimo bei emocinė žmogaus savijauta. Draudikai atkreipia dėmesį, kad...


Sveikatos ir gyvensenos (HBSC) tyrimas: Lietuvos vaikų ir jaunimo sveikata bei gyvensena gerėja

Sveikatos ir gyvensenos (HBSC) tyrimas: Lietuvos vaikų ir jaunimo sveikata bei gyvensena gerėja

Lapkričio 27d.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų institutas (toliau – LSMU STI) nuo 1994 m. kas ketverius metus atlieka 5–9 klasių Lietuvos mokinių Sveikatos ir gyvensenos tyrimą (angl. Health Behaviour in School-aged Children, santr. HBSC), kurį koordinuoja Pasaulio sveikatos...


Krūtinės skausmai praneša ne tik apie širdies ligas

Krūtinės skausmai praneša ne tik apie širdies ligas

Lapkričio 26d.

Dažnas vos tik pajutęs skausmus krūtinėje iškart įtaria širdies funkcijų sutrikimus. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytojo kardiologo Aurimo Mikalausko, normalu, kad daugelis pacientų, kurie kreipiasi kamuojami krūtinės skausmų, yra sunerimę...


Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Spalio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skelbia naujo gripo sezono pradžią. 40-ąją šių metų savaitę (spalio 1-7 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 64,8 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai (2017 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo daugiau – 67,6 atv./10 tūkst....


Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Spalio 5d.

Sergamumas ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis šalyje įsibėgėja. Rugsėjo pabaigoje Užkrečiamųjų ligų centras (ULAC) fiksavo tris kartus didesnį sergamumą nei mėnesio pradžioje (lyginant 36 ir 38 metų savaites). Ir nors šis savaitgalis lepins šiluma, specialistai pastebi, kad peršalimų bangos...


Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Spalio 4d.

Dėl ypatingai šiltos vasaros, specialistai įspėja apie maistinių kandžių populiacijos pagausėjimą: kandys migruoja į žmonių gyvenamas patalpas, kur ieško sau tinkamo maisto bei tinkamų vietų dėti kaušinius. Jos veisiasi tokiuose biriuose produktuose kaip miltai, kruopos ar net daugelio namuose...


Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Spalio 3d.

Kėdainių rajone, po dvejų metų trukusių rekonstrukcijos darbų, atidarytas Šėtos socialinio ir ugdymo centro priestatas, kuriame įrengta: 16 kambarių, erdvios higienos patalpos, virtuvėlė su valgomuoju, skalbyklėlė, salė laisvalaikio praleidimui, kineziterapeuto-masažuotojo kabinetas, socialinių,...


Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Spalio 3d.

Visi Lietuvoje gimę naujagimiai 3-5-ą dieną po gimimo nemokamai tikrinami tik dėl 4-ių įgimtų medžiagų apykaitos ligų: fenilketonurijos, įgimtos hipotireozės, galaktozemijos ir įgimtos antinksčių hiperplazijos.


Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Spalio 2d.

Zarasų rajono Suvieko kaime gyvenančiai Valdai Černiauskienei 2017 metų gruodžio 17 diena ilgai įstrigs atmintin – tą dieną moteriai buvo pranešta, kad ji serga gimdos vėžiu. Tačiau ne vienerius metus medicinos srityje dirbusi Valda nė neįtarė, jog vargai prasidės jau visai netrukus:...


LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

Spalio 1d.

Verslininkų ir farmacijos srities mokslininkų bendradarbiavimas kuriant sveikus ir inovatyvius, technologiškai pažangius gaminius sulaukė svaraus pripažinimo. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) farmacininkų sukurtos inovatyvios natūralios kosmetikos priemonės lietuviškų gaminių...


Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Spalio 1d.

Vaikų sveikata – tema, kuri jau keletą dešimtmečių kelia daugiau klausimų nei pateikia atsakymų. Visgi kas turėtų rūpintis jų sveikata – šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas (dar kitaip visuomenėje – pediatras)?


Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Rugsėjo 28d.

Vištiena vis dažniau puikuojasi ant lietuvių stalo – tiek suaugusio, tiek vaiko lėkštėje. Ši paukštienos rūšis ne tik daugelio pamėgta dėl skonio ir gaminimo lengvumo, bet tinkamai paruošta ir vartojama atitinkamu kiekiu, išlaiko vertingąsias medžiagas bei yra naudinga mūsų organizmui. Kaip...


Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Rugsėjo 28d.

Minint Pasaulinę širdies dieną (rugsėjo 29 d. ) sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia matantys augantį norą rūpintis savo sveikata bei propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Tačiau tarp širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų gaji savigyda, o vartojant vaistus ne visada paisoma specialistų...


Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Rugsėjo 28d.

Pasikartojanti alerginė sloga, egzema, astma, alerginiai vaikų susirgimai – pasak specialistų, šių vis dažnėjančių ligų atvejų dažnai galima išvengti gyvenant sveikatai palankiuose būstuose. Tačiau tyrimai rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų negali pasigirti tokiomis...


Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28d.

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie pasiutligę – ūminę žmonių ir gyvūnų virusinę centrinės nervų sistemos infekciją, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.


Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Rugsėjo 28d.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai Osle, Norvegijoje pristatė unikalios darbuotojų blaivumo patikros duomenų bazės analizės rezultatus. Šiaurės šalių alkoholio ir narkotikų tyrimų asamblėjoje paskelbti rezultatai atskleidžia ne tik įmonių, kurių darbuotojai dažniausiai ateina į...

APKLAUSA

Ar stengiatės maitintis sveikai?

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9