Gegužės 21d. Antradienis

Greta Lietuvninkaitė. Neišvengiami pokyčiai

Rugpjūčio 7d.
Greta Lietuvninkaitė. Neišvengiami pokyčiai

Rodos, visai neseniai įsisukome į atostogų siautulį, tik žiū – vasara jau pamažu ima ristis į kitą pusę. Visi į tai reaguoja savaip: vieni ruošiasi naujų darbų pradžiai, kiti hedonistiškai mėgaujasi kiekviena laisva akimirka, treti numoja ranka, suprask, „bus dar tų vasarų“. Toks metų kaitos ciklas – tai tik mažytis nuolatinės gyvenimo kaitos, kuri be išimčių įtraukia kiekvieną iš mūsų, pavyzdys. Laikui bėgant neišvengiamai keičiasi gyvenimo sąlygos, lūkesčiai bei vertybės, mainosi ir supančių žmonių būrys, o skaudžius praradimus keičia malonūs atradimai.

Žinote posakį „nenorintįjį likimas tempia, o norintį – veda“? Tai nesunku pastebėti ir apsižvalgius aplink – juk vieni žmonės niekaip nesutinka su gyvenimą drebinančiais pokyčiais, o kiti, kiek pasimuistę, juos galiausiai priima išskėstomis rankomis. Kyla klausimas, kaipgi elgtis? Susitaikyti? Apsimesti, jog jų nėra? Stengtis pašalinti?

Kontrolės iliuzija

Susidūrus su kasdienybės iššūkiais, kartais gali atrodyti, jog gyvenimas slysta iš rankų: susidariusios chaotiškos aplinkybės skaudžiai pademonstruoja, kokie bejėgiai vis tik esame. Tokiais atvejais turbūt svarbiausia yra adekvačiai įvertinti savo paties galias ir silpnybes. Juk pokyčiai nelygūs pokyčiams: kai kurias situacijas esame pajėgūs keisti, kai kurių, deja, ne. Vasaros laikmečio, kaip žinome, vien panorėję sustabdyti negalime, o štai pašlijusius santykius, netenkinančias darbo sąlygas ar suprastėjusią finansinę būklę pataisyti įmanoma. Ar norime – čia jau kitas klausimas.

Vis tik šiuolaikiniam žmogui, įpratusiam manipuliuoti aplinka bei žmonėmis, labai sunku susitaikyti su tuo, jog kai kurie gyvenimo pokyčiai paprasčiausiai nėra jų valioje. Nelengva sau pripažinti, jog sėkmė šįkart nusisuko, jog atsidūriau ne vietoje ir ne laiku, o esama situacija nieko šviesaus nežada. Kartais susidariusios aplinkybės palieka tik vieną išeitį – susitaikyti.

Tad bene didžiausia klaida, kurią darome tokiais atvejais, tai desperatiškas siekis sudėlioti viską į senas vietas, kad viskas būtų taip, kaip buvo. Tada pasitelkus griežtą kontrolę bandoma manipuliuoti žmonėmis, reguliuoti situacijas ir įtikinti ne tik save, bet ir aplinkinius, jog „viskas kontroliuojama“. Deja, kuo labiau bandoma užvaldyti tą, kas nevaldoma, tuo didesnė frustracija yra patiriama. C. G. Jungas pabrėžė, kad sėkmingai žmogaus raidai yra itin svarbu integruoti visą patirtį ir jausmus, taigi, priimti tai, ką siūlo gyvenimas. Pasak jo, „tas žmogus, kuris ginasi nuo naujovių ir visiškai pasineria į praeitį, yra apimtas tokios pat neurozės būsenos, kaip ir tas, kuris visiškai sutapatina save su nauju „aš“, bėga nuo seno“. Matyti, jog siekis išvengti naujovių ir atkurti buvusią situaciją toli gražu nežada harmoningos savijautos, tai gali tik dar labiau apsunkinti žmogaus būklę.

Šansas augti ir tobulėti

Turbūt visi esame daugiau ar mažiau girdėję apie komforto zoną ir apie tai, jog  gyvenimas prasideda už jos ribų. Vis tik ar kiekvienas pasakytų, kas yra ta komforto zona jo paties gyvenime ir kur yra jos ribos? Ši zona – visai ne idealistinė oazė, tai mums pažįstama ir saugi aplinka, su kuria susiduriame gana dažnai. Tai ne tik namų aplinka ar darbas, bet ir kasdieniniai kamščiai kelyje, konfliktai su sutuoktiniu, periodiškai gaunama alga ar kasrytinis nepasitenkinimas svarstyklių rodmenimis. Retkarčiais už šių saugios aplinkos ribų išeina pats žmogus, o kartais jį ten nubloškia aplinkybės. Pastaruoju atveju asmuo dažniausiai patiria baimės jausmą ir diskomfortą, tačiau apsipratus su pasikeitusiomis sąlygomis paaiškėja: pokyčiai koja kojon žengia su tobulėjimo galimybėmis.

Greičiausiai sutiksite, jog neretai aukštų rezultatų pasiekėte tada, kai sąlygos nebuvo pačios palankiausios. Juk ir tarp studentų juokaujama, jog produktyviausia yra paskutinė naktis prieš egzaminą. Atsidūrus už komforto zonos ribų paaiškėja, jog pasaulis ten nesibaigia – nauja aplinka paprasčiausiai provokuoja mokytis naujų dalykų, siekiant prisitaikyti. Tereikia išdrįsti ir priimti šią tobulėjimo galimybę: galbūt teks mokytis užsienio kalbos, pakeisti gyvenamąją vietą, atsisakyti tam tikrų materialinių gėrybių ar laisvalaikio formų, o gal prireiks iš esmės pakeisti profesiją ar gyvenimo būdą? Bet kuriuo atveju tai ne galutinė stotelė, o tiesiog galimybė išplėsti savosios komforto zonos ribas.

Pamenu, prieš keletą metų skaičiau straipsnį apie stebinantį nutikimą Afrikoje. Viename miestelyje kilus gaisrui sudegė vienintelė ten buvusi mokykla. Galima įsivaizduoti, kokia tai tragedija materialiniais ištekliais neapdovanotam kraštui. Žmonės nepaprastai sielvartavo, jog jų vaikai negalės gauti išsilavinimo, jie kaltino viską aplink – pradedant valstybe, baigiant klimatu. Vis tik viena kaimo moteris sutelkė būrelį bendraminčių ir nutarė: mokyklą atstatysime. Kelerius metus jie visais įmanomais būdais rinko lėšas iš įvairiausių šaltinių, kol galiausiai turėjo rezultatą – naują ir šiuolaikišką mokyklą. Moteris duodama interviu džiaugėsi, jog tokios mokyklos nerastume keliasdešimties kilometrų spinduliu: joje yra ne tik visi reikiami baldai, lentos bei įranga, bet ir švaraus vandens ištekliai. Ar kas pasakytų, jog šie žmonės turėjo puikias sąlygas mokyklos statybai? Anaiptol – neturėdami nei finansinių išteklių, nei reikiamos kompetencijos, jie vis dėlto sugebėjo pasiekti savo tikslą.

Gyvenimo ciklo natūralumas

„Gyvenimas reikalauja, kad žmogus būtų lankstus, sugebėtų pasinaudoti teikiamomis galimybės“, – teigė garsus egzistencinės psichoterapijos atstovas V. Franklis. Išgyvenęs koncentracijos stovyklos siaubą, jis siekė išsiaiškinti, kaip įprasminti žmogaus gyvenimą žinant, jog jis laikinas ir ribojamas įvairių sąlygų. Jo nuomone, gyvenimą įprasminti galima trimis būdais: užsiimant kūrybiška veikla, pasineriant į momento patyrimą ir renkantis prasmingas nuostatas. Kūrybiška veikla – tai bet koks darbo procesas, atliekamas tinkamai ir nuoširdžiai. Patyrimas – tai ne toks aktyvus procesas, kurio metu mėgaujamasi gamtos ar meno grožiu, o nuostatos įprasmina kančios ir nesėkmių istoriją. Autoriaus nuomone, gyvenimas teikia žmogui galimybę veikti tai pagal vienos, tai pagal kitos kategorijos vertybes. Kartais jis reikalauja užsiimti kūrybiška veikla, kartais – pastebėti akimirkos grožį. „Turime pakaitomis praturtinti pasaulį savo veikla ir praturtėti patys, ką nors patirdami ar išgyvendami“, – rašo Franklis.

Akyliau pažvelgus, veik viskas aplink nuolat kinta, tik žmogaus suvokimas sukuria pastovumo iliuziją. Juk ir pats žmogus – tai judančių atomų rinkinys, jau nekalbant apie visatos paslaptis. Žmogus auga, bręsta ir keičiasi, gamta niekada nebūna tokia pati, o ir visuomenė dalyvauja nuolatiniame kūrimo ir griovimo procese, leidžiančiame rastis socialiniam, politiniam ar ekonominiam progresui. Žavu ir kelia šypseną tai, jog vykstant šiam nuolatiniam kismui žmogui vis dėlto atrodo, kad smarkus užsispyrimas gali garantuoti amžiną pastovumą.

Žymės: psichologija
Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Balandžio 16d.

Remiantis atliktu visuomenės nuomonės tyrimu, per kelis pastaruosius metus žmonės pradėjo geriau suvokti, kokias svarbias funkcijas atlieka kepenys, kas joms kenkia. Tačiau VŠĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos Gretos Juškelytė teigimu, dėmesio vienam svarbiausių...


Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Balandžio 15d.

Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 62 procentų lietuvių nesutinka, kad akiniai suteikia seksualumo, ir 58 procentai nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis.


Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Balandžio 15d.

Žinomas keliautojas ir televizijos bei radijo laidų vedėjas 46 metų Martynas Starkus susidūrė su presbiopija bei nutarė išsiaiškinti jos kilimo priežastis ir būdus kaip palengvinti jos pasekmes.


Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Balandžio 12d.

Ketvirtadienį Kaune, svečių namuose ,,Villa Kaunensis“, įvyko atvirukų ,,Padedu augti“ pristatymo renginys, subūręs žinomus žmones ir mažus vaikus auginančias šeimas prisidėti prie kilnaus tikslo. Renginio svečiai klausėsi akordeonistų ,,Three’o“ atliekamos muzikos.


Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Balandžio 12d.

Pagerėjus orams pavasarį tradiciškai padaugėja pradedančių bėgioti, minti dviratį, parkus užplūsta riedutininkai bei kiti aktyvaus sporto mėgėjai. Jei kai kuriems užtenka tik prisiminti turėtus įgūdžius ir atgauti formą, tai kiti pasiryžta savo gyvenimo būdą koreguoti iš esmės ir dažnai...


Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Balandžio 11d.

Balandis tradiciškai laikomas švaros mėnesiu, tad tai puikus metas iškuopti per žiemą susikaupusius nešvarumus, išnaikinti nepageidaujamus gyvius ir artėjančią vasarą pasitikti ne tik švariuose namuose, bet ir geresne savijauta. Kad motyvacijos čiupti šluotą būtų daugiau, BENU vaistininkė Vaida...


Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Balandžio 10d.

Vaistininkai vis dažniau pastebi, kad nors ligas diagnozuoja ir gydymą paskiria gydytojai, tačiau, deja savigyda vis populiarėja, net ir žinantys, kad antibiotikai – individualiai gydytojo paskiriamas vaistas, vis tiek juos vartoja savavališkai ir stebisi neefektyvumu. Sveikatos priežiūros...


Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Balandžio 10d.

Šiomis dienomis tema apie dantų priežiūrą ne be reikalo susilaukia atidesnio žvilgsnio – pakeitus požiūrį į burnos higienos įpročius, galima išvengti nepageidaujamų dantų ligų. Tačiau ne visas burnos ertmės problemas lemia netinkama dantų priežiūra. Dantims labai kenkia dažna šiuolaikinio...


Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Balandžio 4d.

„Jei negali judinti kojų ar rankų, judink bent jau blakstienas – bet nepasiduok“, – sako plaukikas Edvardas Blaškevičius. Vyras puikiai supranta, ką reiškia būti įkalintam gipse ir nežinoti, ar dar kada galėsi vaikščioti.


Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimais, informuoja, kad Mozambike (Afrika) užregistruota beveik 1500 choleros atvejų (1 mirties) po šalį nusiautusio ciklono Idai ir jo sukeltų potvynių. Mozambike susidariusios palankios sąlygos ligos...


Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Balandžio 4d.

„Kartais man atrodo, kad kova su akne – kova be pabaigos, ypač, kai odos būklė pablogėja. Bet suprantu, kad reikia nepasiduoti ir kovoti toliau“, - sako jau penkerius metus su odos problemomis susidurianti Laura. Prasidėjus egzaminų maratonui, devyniolikmetė sako negalinti...


Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje užregistruota 40 susirgimo meningokokine infekcija atvejų, iš kurių pusė – 20, vaikų iki penkerių metų. Pernai penki susirgusieji mirė, tarp kurių keturi vaikai iki penkerių metų. Užpernai – 2017 m....


Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Balandžio 4d.

Pusė tėvų, auginančių vaikus iki 10 metų amžiaus, juos jau paskiepijo arba yra apsisprendę paskiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos, 28 proc. tėvų dar neapsisprendę, kaip elgtis, o kas dešimtas iš tėvų neketina skiepyti vaikų nuo šios pavojingos ligos nes palaiko antivakcininį judėjimą,...


XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

Balandžio 4d.

Šiuolaikinės medicinos pažanga lėmė, jog AIDS neskamba kaip mirties nuosprendis, paskutiniai mokslo atradimai leidžia prognozuoti, kad greitu metu bus atrastas ginklas prieš vėžį. Panašu, kad šio amžiaus liga bus tokia, su kuria kovoti medicina bejėgė, nes ją lemia gyvenimo būdas - nutukimas,...


Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Balandžio 3d.

Pavasaris jau džiugina širdį: saulėtose pamiškėse sprogsta pumpurai, prie namų skleidžiasi snieguolės ir kiti augalai, medžiuose lizdus jau suka pirmieji sugrįžę paukščiai. Deja, iš žiemos miego taip pat bunda įvairiausi kenkėjai. Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ primena,...


Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Balandžio 3d.

Elektros įrangą gaminančiai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Vilniaus įmonei „Liregus“, kurioje didžioji dalis darbuotojų - regėjimo negalią turintys žmonės, vadovaujantis Leonas Kirkilovskis sako, kad neįgaliųjų integracijos politikai Lietuvoje labiausiai trūksta nuoseklumo ir...


Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Balandžio 2d.

Ar tiesa, kad savo mėgstamų kvepalų turėtume tiesiog neužuosti? Ar gera mintis kvepalus pirkti dovanų arba juos įsigyti internetu? Mitų apie kvapus ir kvepalus sklando daugybė, o atsakymų žmonės ne visada ieško ten, kur reikėtų. Tuo įsitikinusi parfumerė, aromaterapeutė ir viena iš „Kvapų...


Startavo lietuviškų pomidorų sezonas: valgyti siūlo kasdien ir po daug

Startavo lietuviškų pomidorų sezonas: valgyti siūlo kasdien ir po daug

Balandžio 2d.

Jau tapo įprasta, kad sulaukus balandžio parduotuves užplūsta šviežias lietuviškų pomidorų derlius. Tiesa, kasmet tikslus jo pasirodymo laikas priklauso nuo gamtinių sąlygų, tačiau šis pavasaris jau džiugina pirkėjus ką tik nuskintais vietos augintojų pomidorais. Būtent švieži, gerai sunokę...


Pasaulinę autizmo supratimo dieną - pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Pasaulinę autizmo supratimo dieną - pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Balandžio 2d.

Šiandien, balandžio 2 d., minima pasaulinė autizmo supratimo diena. Šia proga Lietuvos oro uostai ragina keleivius ir jų artimuosius naudotis nemokamomis pagalbos neįgaliesiems oro uostuose paslaugomis, apie kurias daugelis nežino. Taip pat pristatoma speciali mokomoji vaizdo priemonė, padedanti...


Per savaitgalį 20 naujų susirgimo tymais atvejų

Per savaitgalį 20 naujų susirgimo tymais atvejų

Balandžio 1d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastarąsias porą dienų, užregistruota dar 20 naujų tymų atvejų. Iš viso šiemet tymais Lietuvoje susirgo 330 žmonių. Daugiausia susirgimų tymais (156 atvejai) registruota Kauno mieste, 48 atvejai – Kauno rajone ir 47 atvejai –...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9