Ditel

Fizinis aktyvumas nereikalauja daug išlaidų ar laiko sąnaudų

Nors rudenį aktyvias vasariškas pramogas lauke keičia sėdimas darbas ir pasyvesnis laisvalaikis, nevalia pamiršti gerų įpročių ir toliau judėti. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Reabilitacijos centro kineziterapeutės Svetlanos Kobec, fizinė veikla ne tik pagerins bendrą savijautą ir nuotaiką, tačiau taip pat padės išvengti rimtų sveikatos problemų ir skausmų. Daugelis klaidingai mano, kad palaikyti fizinį aktyvumą sudėtinga, brangu ar užima daug laiko – kineziterapeutės teigimu, pratimus galima atlikti ir darbovietėje ar pakeliui į darbą, o speciali įranga jiems tikrai nebūtina.

Vasarą, kai dienos yra ilgesnės ir daugiau šviesos, natūralu, kad norisi laisvą laiką leisti aktyviai. To nereikėtų pamiršti ir atvėsus orams – pasirinkus tinkamą aprangą, galima ir toliau judėti lauke.

„Ne mažiau galimybių sportuoti atsiranda ir viduje, įsigijus irklavimo treniruoklį, ėjimo takelį ar stacionarų dviratį namams. Galima lankytis sporto klubuose bei grupinėse treniruotėse ir taip nesustoti judėti visus metus. Taip pat reikėtų išnaudoti biuruose įrengtus sporto klubus arba poilsio kambarius, kur galima rasti ir stalo teniso įrangą, ir terapinių kamuolių, o gal tiesiog mankštos kilimėlį“,- teigia Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų kineziterapeutė.

Dažniausiai kenčia stuburas

Specialistės teigimu, viena pagrindinių neigiamų sėdimo darbo pasėkmių žmogaus būklei – stuburo problemos,  tačiau žmonės linkę jas ignoruoti ir susirūpina per vėlai.

„Reikėtų žinoti, kad kuo ilgiau kenčiamas skausmas, tuo ilgiau užtrunka gydymas, todėl į gydytoją reikėtų kreiptis, jei skausmas tęsiasi ilgiau nei 4 dienas. Jeigu skausmas itin stiprus ir pasireiškia esant ramybės būsenos, į specialistus pagalbos reikėtų kreiptis nedelsiant.  Reikia mokytis iš gyvūnų – jie juda, tamposi kiekvieną dieną po kelis kartus, o žmonės dažniausiai pradeda rūpintis savo kūnu tik tada, kai atsiranda skausmai“, – sako S. Kobec.

Tempimo pratimai svarbūs kasdien

Tempimo pratimai reikalingi gerinti ir palaikyti normalią amplitudę visų judesių, kurie mums reikalingi kiekvieną dieną.  Net jeigu žmogus nedirba fizinio darbo ar nesportuoja, vis tiek kiekvieną rytą reikia skirti 10-30 minučių mankštai, kuri parengia ir pažadina kūną dienai.

„Tempimo pratimus tinka atlikti tiek po apšilimo ar po fizinės veiklos, tiek vakare po darbo dienos. Nuo sėdimo ir įtempto darbo sumažėja galvos judesių amplitudė – galvos judesius galima atlikti sėdint bet kur, tik daryti juos reikia lėtai, suderinus kvėpavimą ir nejaučiant skausmo. Efektyvius tempimo pratimus gali atlikti kiekvienas, nepriklausomai nuo fizinio pasirengimo. Jeigu pratimas atliekamas per skausmą, taip galima dar labiau pakenkti sau – turi būti jaučiamas malonus tempimas. Šlaunies užpakaliniai raumenys taip pat dažnai linkę susitraukti – juos galima ištempti koją pakėlus ant kėdės ir pasilenkti liemeniu į priekį. Jeigu nepavyksta išgauti tempimo, reikia kreiptis į kineziterapeutą, kad pamokytų, kaip taisyklingai mankštintis. Pilvo stiprinimo pratimus lengva atlikti ir pakeliui į darbą: kai užsidega raudona šviesa, įtempti pilvo preso raumenis ir palaikyti 10-30 sekundžių“, – vardina specialistė.

 

Sportas turi teikti malonumą

Anot S. Kobec, dažnas tik pradėjęs sportuoti siekia greito ir maksimalaus rezultato, tačiau ne vienu atveju tai baigiasi traumomis.  Jeigu nesate profesionalus sportininkas ir tiesiog siekiate gyventi sveikai, visada geriau padaryti mažiau ir saugiau, negu persitempti ar nuvargti nuo pirmų treniruočių – dėl to gali dingti noras mankštintis toliau.

„Saugiausi pratimai atliekami gulint, sėdint, o jeigu nieko neskauda mankštą galima daryti ir stovint.  Jeigu niekada gyvenime nesportavote, reikėtų pradėti kartu su trenerio ar kineziterapeuto priežiūra, o jeigu visgi gavote traumą – būtina kreiptis į gydytoją. Svarbiausia, kad judėjimas teiktų malonumą – geriausia rinktis vaikščiojimą, važiavimą dviračiu ar plaukimą“, – pataria kineziterapeutė.

 

TAIP PAT SKAITYKITE