Spalio 20d. Antradienis

ėtine mieloleukemija sergantis Viktoras: „Atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“

Rugsėjo 24d.
ėtine mieloleukemija sergantis Viktoras: „Atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“

Rugsėjo 22 d. buvo minima Pasaulinė lėtinės mieloleukemijos diena. Tai –  viena iš kraujo vėžio formų, o data pasirinktina dėl šią ligą sukeliančių 9–tos ir 22–os chromosomų mutacijos.

Lėtinės mieloleukemijos diagnozę prieš penkerius metus iš gydytojo hematologo išgirdo ir Jurbarko rajone gyvenantis Viktoras. Šiuo metu jo liga yra suvaldyta, savijauta gera, o kasdienio vaistų vartojimo režimo ar reguliarių apsilankymų pas gydytoją jis nesureikšmino. Net ir vaisto sukelti šalutiniai reiškiniai bei gydymasis ligoninėje ramaus ir konkretaus vyro neišvedė iš pusiausvyros.

Savijauta prastėjo pamažu

Prieš diagnozuojant lėtinę mieloleukemiją Viktoras keletą kartų lankėsi pas šeimos gydytoją ir kitus specialistus dėl prastėjančios savijautos: jam stigdavo jėgų, trikdavo širdies ritmas, šokinėdavo kraujospūdis. Įtarimų, kad tokie simptomai galėtų būti susiję su piktybiniu kraujo susirgimu, Viktoras neturėjo.

„Kraujo tyrimai rodė pakitimų, atsimenu, kad buvo labai daug trombocitų, todėl šeimos gydytoja nusiuntė į ligoninę. Atlikus išsamesnius, molekulinius tyrimus, paaiškėjo, jog sergu lėtine mieloleukemija. Žinoma, iš pradžių šiek tiek pasimečiau – nieko apie tą ligą nebuvau girdėjęs. Žinojau, jog yra kraujo vėžys, bet apie jo formas, lėtinę ar ūminę eigą neturėjau jokio supratimo“, – prisiminė jis.

Ramybės įkvėpė gydytojos žodžiai

Diagnozę pranešusi gydytoja ramybės įkvėpė ir Viktorui: „Ji paaiškino apie ligą, patarė nedaryti iš to tragedijos, nepulti į neviltį, nes liga gali būti valdoma, yra gydymo galimybių. Pasakė, jog jeigu gydysiuosi, laikysiuosi nurodymų, tai ir gyvensiu. Aš svarsčiau, ar reikės gultis į ligoninę, o gydytoja išrašė vaistų, paskyrė datą, kada reikės atvykti ir išleido namo. Tai mane labai nuramino ir nesukėlė didelio streso.“

Keturis metus vartojant pirmos eilės gydymą tirozinkinazės inhibitoriumi pašnekovas jautėsi patenkinamai, reguliariai lankėsi gydymo įstaigoje, darėsi tyrimus, kurie rodė teigiamus pokyčius, tačiau prieš metus sveikata pradėjo ženkliai blogėti.

„Molekuliniai tyrimai buvo prastesni nei ligos pradžioje. Manęs net klausė, ar tikrai vartoju vaistus. O aš kaip gėriau paskirtas tabletes, taip gėriau. Ir savijauta buvo negera, po vaistų vartojimo išmušdavo raudonis, jaučiausi silpnai“, – kalbėjo jis.

Prasidėjus karščiavimui, viduriavimui, galvos svaigimui ir kitiems nemaloniems simptomams, Viktoras buvo paguldytas į ligoninę. Ten jį, kaip pats juokavo, „paremontavo“, o savijauta ir kraujo tyrimai pagerėjo, pakeitus gydymą kitu tirozinkinazės inhibitoriumi.

Gydymo režimas sunkumų nesukelia

„Svarbiausia, kad būtų parinkti vaistai, kurie tinka. Dabar nejaučiu didelių šalutinių reiškinių, nors ir ne taip seniai vartoju naujus vaistus. Sergant lėtine mieloleukemija taip pat būtina laikytis režimo ir pastoviai gerti vaistus. Man čia nėra jokios problemos – žinau, kada ir kaip reikia vartoti, įpratau prie tokio ritmo. Bet atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“, – sakė vyras.

Jis džiaugėsi vis dar galintis vairuoti ir užsiimti mėgstama veikla. Diagnozavus ligą Viktoras dirbo, o susirgimas šios veiklos nesutrukdė tęsti iki pensijos. Prie Nemuno kranto ir miškų apsuptyje gyvenantis 68 metų vyras mėgaujasi ne tik gamtos grožiu, bet ir žvejyba, grybavimu, uogavimu.

„Net ir sergant lėtine mieloleukemija galima dirbti. Saikingai viską galima daryti. Nejaučiu jėgų pertekliaus, gal jau ir amžius prie to prisideda, tačiau ir nedidelį fizinį krūvį pakeliu, ir kitomis veiklomis užsiimu“, – pasakojo jis.

Didžiausias palaikymas iš šeimos

Po diagnozės nustatymo Viktoras savo liga pasidomėjo plačiau, ieškojo informacijos internete, leidiniuose, lydimas žmonos apsilankė seminaruose, konferencijose. Šeima jam – svarbiausias dalykas.

„Liga nesigiriu, bet jeigu kam nors įdomu, papasakoju, atsakau į klausimus. Slėpti nematau prasmės. Aplinkiniai geranoriškai pasidomi. Tačiau didžiausią palaikymą teikia šeima. Žmona, jei tik turi galimybę, visuomet lydi mane į „ekskursijas“ ligoninėje. Jei gerai jaučiuosi ir ji negali, nuvykstu vienas. O kai buvo blogai, žmona nesitraukė ir vieno niekur nepaleido. Tai – artimiausias žmogus, esu jai tikrai dėkingas. Ir palydi, ir palaiko, ir padeda – šeimoje viskas gerai“, – nedaugžodžiavo Viktoras.

Pasak jo, net ir sužinojus nelauktą bei nemalonią žinią, reikėtų vengti išankstinių išvadų: apgalvoti, įsivertinti situaciją, pasikliauti gydytojais ir jų paskirtu gydymu bei vadovautis rekomendacijomis.

„Streso yra kiekvieno mūsų gyvenime, nors kiti nerimą išgyvena ir be rimtos priežasties, savaime taip gaunasi. Aš nuo ligos pradžios mąsčiau, kad reikia gydytis ir tikėti, o jeigu gydysiuosi, tai bent kažkiek padės. Gyvenu eilinį, kasdienį gyvenimą, kaip ir visi žmonės, laukiu rytojaus, galvoju, kad ir dar noriu gyventi ir kitą dieną. Nepuolu į neviltį net ir sunkesnėmis akimirkomis – jei pulsi, tai ir pražūti gali“, – atviravo Viktoras.

Lėtinė mieloleukemija tyli ir klastinga liga

„Per metus Lietuvoje lėtinės mieloleukemijos diagnozę išgirsta 30 – 40 pacientų, o viso sergančiųjų yra apie 350. Tai lėtai progresuojanti kraujo ir kaulų čiulpų liga, paprastai pasireiškianti vyresniame amžiuje ir labai retai vaikams. Priežastys, dėl kurių susergama lėtine mieloleukemija, nėra visiškai aiškios. Liga atsiranda dėl genetinės medžiagos pokyčių, įvykstančių tarp 9–os ir 22–os chromosomos. Taip susidaro vadinamoji Filadelfijos chromosoma, kurioje nustatomas BCR–ABL genas. Visiškai aišku, kad šia liga negalima užsikrėsti nuo ja sergančio žmogaus. Taip pat žinoma, kad tai nėra paveldimas susirgimas, perduodamas iš kartos į kartą“, – sakė kraujo vėžiu sergančiuosius ir jų artimuosius vienijančios asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Pasak jos, lėtinė mieloleukemija dažniausiai pasireiškia nuovargiu, naktiniu prakaitavimu ir karščiavimu, tačiau tokius simptomus gali sukelti ir kitos ligos.

„Vis tik, jei nuovargis nepraeina ir pailsėjus, jaučiate nuolatinę energijos stoką, krenta svoris, dingęs apetitas, prakaituojate naktimis, jaučiate skausmą ar pilnumo jausmą kairėje pilvo pusėje po šonkaulių lanku, būtina apie tai pasakyti savo gydytojui. Ši liga ypač klastinga ir tyli, nes kartais nesukelia visiškai jokių simptomų. Neretai pradinės ligos stadijos yra diagnozuojamos atsitiktinai atlikus kraujo ar kaulų čiulpų tyrimą dėl kokių nors kitų priežasčių“, – kalbėjo I. Drėgvienė.

Inovatyvus gydymas leidžia gyventi visavertiškai

Asociacijos „Kraujas“ pirmininkė džiaugėsi, jog pastarąjį dešimtmetį lėtinės mieloleukemijos gydymas išgyvena tikrą pakylėjimą, o taikant inovatyvų gydymą tirozinkinazės inhibitorių grupės vaistais, pacientai išvengia agresyvios chemoterapijos, kaulų čiulpų transplantacijos, įvairiausių infekcijų.

„Kaip ir minėjo Viktoras, sergant lėtine mieloleukemija, pakanka kasdien gerti vaistus ir kas kelis mėnesius apsilankyti pas gydytoją kontroliniams tyrimams. Šiuolaikinio gydymo dėka šia kraujo vėžio forma sergantis žmogus išlieka darbingas ir gali gyventi visavertį gyvenimą. Tai yra siekiamybė ir kokybiško ligos gydymo tikslas. Svarbiausia, kad pacientas gydymą gautų iš karto, vos diagnozavus ligą, ir tinkamai vartoti vaistus.

Nepriklausomai nuo to, ar vaistas tik pradėtas vartoti ar vartojamas jau ilgą laiką, būtina laikytis vaisto vartojimo nurodymų. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad tirozinkinazės inhibitorių grupės vaistai neveikia efektyviai, jei per mėnesį bent kartą pamirštama laiku juos išgerti arba nesilaikoma gydytojo hematologo nurodymų“, – pabrėžė I. Drėgvienė.

Keičiasi ir ilgą laiką vyravusi nuomonė, kad sergant lėtine mieloleukemija gydymas pacientui turėtų būti taikomas visą gyvenimą: „Dabar gydytojų bendruomenė sutaria, kad ligos gydymo tikslas yra pasiekti gilią remisiją ir ją palaikyti nutraukus vaistų vartojimą. Tai yra galutinis gydymo tikslas ir gali būti pasiekiamas ne visiems pacientams.“

 

Augant maistui alergiškų žmonių skaičiui, didėja poreikis plėsti jiems tinkamų gaminių asortimentą

Augant maistui alergiškų žmonių skaičiui, didėja poreikis plėsti jiems tinkamų gaminių asortimentą

Spalio 14d.

Kiek pažįstate žmonių, kurie gali pasigirti nesantys alergiški nei vienam maisto produktui? Net ir tie, kurie sako, kad gali valgyti praktiškai viską, pripažįsta privengiantys tam tikrų gaminių, nes po jų jaučiasi apsunkę ar kankina nemalonūs pojūčiai. Anot gydytojos alergologės, klinikinės...


Ar valgyti duoną – sveika? Mitybos specialistas griauna pasenusius mitus

Ar valgyti duoną – sveika? Mitybos specialistas griauna pasenusius mitus

Spalio 14d.

Ar duona – sveikas produktas? Anksčiau šį klausimą užduodavo retas, o šiandien, vis dažniau ant produktų etikečių matant frazes „be gliuteno“, „mažiau angliavandenių“, „keto dieta“ – duonos maistinė vertė tampa diskutuotina. Tačiau mitybos...


Nacionalinis kraujo centras kreipiasi į visuomenę: prašo aukoti kraujo

Nacionalinis kraujo centras kreipiasi į visuomenę: prašo aukoti kraujo

Spalio 14d.

Nacionalinis kraujo centras (NKC) informuoja, kad šiuo metu įvairiose Lietuvos gydymo įstaigose trūksta kraujo, todėl prašo atsakingų visuomenės narių nelikti abejingais ir paaukoti kraujo.


Praėjusią parą patvirtinti 139 koronaviruso atvejai

Praėjusią parą patvirtinti 139 koronaviruso atvejai

Spalio 14d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 139 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 51 iš jų registruotas Vilniaus, 41 Kauno, 30 Šiaulių, 6 Klaipėdos, 4 Tauragės, 3 Marijampolės, po 2 Telšių ir Panevėžio apskrityse.


4 įpročiai, kenkiantys plaukų būklei

4 įpročiai, kenkiantys plaukų būklei

Spalio 13d.

Vien pasirinkti teisingas plaukų priežiūros priemones nepakanka, labai svarbu ir tinkama plaukų priežiūra. Vaistininkai pastebi, kad dažnai žmonės nežino, kaip tinkamai rūpintis šlapiais plaukais, kurie yra ypač lengvai pažeidžiami.


Pirkdami apsaugines kaukes būkite budrūs: kaip įsitikinti, ar prekė saugi naudoti?

Pirkdami apsaugines kaukes būkite budrūs: kaip įsitikinti, ar prekė saugi naudoti?

Spalio 13d.

Apsauginė veido kaukė – jau pusmetį mūsų kasdienis palydovas, tačiau, vaistininkų teigimu, renkantis, kokią kaukę ar respiratorių dėvėti, klientus vis dar nustebina ant jų esantys ženklinimai. Ką jie reiškia, kurios priemonės geriausiai apsaugo ne tik aplinkinius, bet ir kaukę dėvintį...


VLK Europos sveikatos draudimo kortelę siūlo siųstis paštu

VLK Europos sveikatos draudimo kortelę siūlo siųstis paštu

Spalio 13d.

Siekdama prisidėti prie prastėjančios epidemiologinės situacijos kai kuriuose šalies regionuose suvaldymo, jau daugiau kaip savaitę (nuo spalio 1 dienos) Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) gyventojus Radviliškyje, Kelmėje ir Šiauliuose aptarnauja tik nuotoliniu būdu. Vis dėlto net ir dirbant...


Pasaulinė artrito diena: ką turėtų žinoti visuomenė

Pasaulinė artrito diena: ką turėtų žinoti visuomenė

Spalio 13d.

Minint Pasaulinę artrito dieną, specialistai atkreipia dėmesį į skaudžias pasekmes negydant šios lytiškai plintančios infekcijos komplikacijos ir kviečia pasitikrinti jaučiant tam tikrus požymius.


Lietuvoje – 118 naujų koronaviruso atvejų

Lietuvoje – 118 naujų koronaviruso atvejų

Spalio 13d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 118 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 48 iš jų registruoti Vilniaus, 36 Kauno, 14 Šiaulių, 12 Klaipėdos, 4 Telšių, 3 Marijampolės bei 1 Panevėžio apskrityse.


SAM pristatė psichikos sveikatos pagalbos platformą Pagalbasau.lt

SAM pristatė psichikos sveikatos pagalbos platformą Pagalbasau.lt

Spalio 13d.

Siekiant sumažinti koronaviruso (COVID-19) sukeltas neigiamas pasekmes šalies gyventojų emocinei sveikatai ir skatinti gyventojų informuotumą apie psichikos sveikatą, visuomenei pristatyta atsinaujinusi nacionalinė platforma – Pagalbasau.lt.


VLK informuoja: ką reikėtų žinoti, norint gydytis Europos šalyse?

VLK informuoja: ką reikėtų žinoti, norint gydytis Europos šalyse?

Spalio 13d.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) informuoja, kad pacientai patys gali rinktis sveikatos priežiūros paslaugų tiekėją kitoje šalyje, nepriklausomai nuo to, ar tai yra privati, ar viešoji įstaiga, susimokėti už paslaugas, o Lietuvoje – gauti kompensaciją. VLK pabrėžia, kad apdraustojo išlaidos...


Artritas – lytiškai plintančių infekcijų komplikacija

Artritas – lytiškai plintančių infekcijų komplikacija

Spalio 12d.

Minint Pasaulinę artrito dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad viena iš urogenitalinės chlamidiozės ir gonorėjos komplikacijų – artritas.


Planuojantiems tapti tėvais rekomenduojama revakcinacija nuo kokliušo

Planuojantiems tapti tėvais rekomenduojama revakcinacija nuo kokliušo

Spalio 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai rekomenduoja skiepus nuo kokliušo infekcijos atnaujinti planuojantiems tapti ar jau esamiems tėvams ir seneliams, nes didžioji dauguma kūdikių kokliušu užsikrečia nuo šeimos narių. Lietuvoje suaugusiems asmenims savo lėšomis galima pakartotinai...


Per parą patvirtinti 125 koronaviruso atvejai

Per parą patvirtinti 125 koronaviruso atvejai

Spalio 12d.

Per vakar parą šalyje patvirtinti 125 COVID-19 atvejai. Iš jų 35 Kauno, 33 Vilniaus, 28 Šiaulių, 13 Telšių, 10 Klaipėdos, 3 Alytaus, 2 Tauragės apskrityse, – praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).


Aktualu: kada turintys augintinių gali trumpam palikti izoliacijos vietą

Aktualu: kada turintys augintinių gali trumpam palikti izoliacijos vietą

Spalio 12d.

Sveikatos apsaugos ministerijai sulaukiant klausimų, kaip turėtų elgtis augintinių namuose turintys, tačiau saviizoliacijoje dėl sąlyčio su sergančiuoju koronavirusu (COVID-19 liga) esantys gyventojai, ministerija paaiškina, kada žmogui leidžiama trumpam palikti saviizoliacijos vietą.


Atnaujinta izoliacijos tvarka: geros žinios užsienio žurnalistams, taip pat - norintiems išvykti nepasibaigus izoliacijos laikotarpiui

Atnaujinta izoliacijos tvarka: geros žinios užsienio žurnalistams, taip pat - norintiems išvykti nepasibaigus izoliacijos laikotarpiui

Spalio 12d.

Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino saviizoliacijos namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisykles. Darant pakeitimus, atsižvelgta į dažniausiai pasitaikančias situacijas, padarytos tam tikros išimtys dėl saviizoliacijos ir tyrimų dėl...


Pusryčių kovos: ką geriausia valgyti rytais?

Pusryčių kovos: ką geriausia valgyti rytais?

Spalio 9d.

Spalio 10-ąją minima Pasaulinė košės diena. Šis patiekalas – dažnas pasirinkimas pusryčiams, nes košės gamyba neatima daug laiko ir dera su daugeliu ingredientų. Žinome, kad pusryčiai – vienas svarbiausių dienos valgių, tačiau nemažai žmonių skubėdami juos praleidžia arba jaučiasi dar...


Sena naujai: kaip pasigaminti skanią košę pusryčiams?

Sena naujai: kaip pasigaminti skanią košę pusryčiams?

Spalio 9d.

Turbūt daugeliui vaikystėje bent kelis kartus iš tėvų ar senelių yra tekę girdėti raginimą valgyti košę tam, kad augtume dideli ir būtume sveiki. Visgi, pripažinkime, dažnai džiaugdavomės jos išvengę ir mieliau pusryčiams rinkdavomės blynus su braškių uogiene. Anot Vilmos Juodkazienės, prekybos...


Skiepai nuo pneumokokinės ir meningokokinės infekcijų koronaviruso akivaizdoje tampa aktualesni nei bet kada

Skiepai nuo pneumokokinės ir meningokokinės infekcijų koronaviruso akivaizdoje tampa aktualesni nei bet kada

Spalio 9d.

Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 500 tūkst. susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, o koronaviruso akivaizdoje jos tampa tik pavojingesnės. Dalies sunkių bakterinių infekcijų simptomai yra panašūs į COVID–19, tad „pasigavus“ tiek virusą, tiek bakteriją,...


Kaip išsivirti tobulą košę? 3 skirtingos rūšys ir 2 gardūs receptai

Kaip išsivirti tobulą košę? 3 skirtingos rūšys ir 2 gardūs receptai

Spalio 9d.

Ruduo – ypatingas visiems košių mylėtojams, nes spalio 10 d. minima Pasaulinė košės diena, po kurios jos sezonas oficialiai prasideda. Dubenėlis šiltos ir kreminės avižinės košės – tai bene populiariausias pusryčių patiekalas ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Tačiau daugeliui...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9