Gruodžio 14d. Šeštadienis

Dėl neatliktų tyrimų – ant operacinio stalo

Birželio 26d.
Dėl neatliktų tyrimų – ant operacinio stalo

„Nors reguliariai kas keli mėnesiai lankiausi pas savo šeimos gydytoją, tačiau netikėtai ištiko infarktas. Teko iškęsti net dvi sudėtingas širdies kraujagyslių operacijas, nors galėjau apseiti ir be jų. Kai po infarkto kardiologai atliko cholesterolio tyrimą, buvo šokiruoti, kaip apskritai likau gyvas su tokiu milžinišku cholesterolio kiekiu kraujyje, kuris užkimšo kraujagysles. Apmaudu, kad šeimos gydytojas nepasakė ir neatliko paprasčiausio cholesterolio tyrimo, kuris galėjo išgelbėti nuo operacinio stalo“, - pasakoja iš mirties gniaužtų medikų išvaduotas kaunietis Kęstas.

„Jau septyneri metai sergu cukriniu diabetu. Nuolat lankausi pas šeimos gydytoją, išsirašau insulino ir juosteles cukraus kiekiui matuoti. Tačiau prieš metus dėl komplikacijų teko amputuoti dešinę koją. Kaip paaiškėjo, koks glikuoto hemoglobino kiekis kraujyje, endokrinologė buvo už galvos susiėmusi. Mano šeimos gydytoja vis sakydavo, kad gliukozė gera, tai glikuoto nereikia ir neduodavo siuntimo šiam tyrimui atlikti, nors visiems cukriniu diabetu sergantiems šis tyrimas privalo būti daromas“, - guodėsi kojos dėl cukrinio diabeto komplikacijų netekusi vilnietė Apolinara.

Tokių ar panašių istorijų – ne viena. Skaičiuojama, kad dėl laiku neatliktų tyrimų Lietuvoje ant operacinio stalo yra priversti gultis ir sudėtingiausias operacijas iškęsti tūkstančiai pacientų. Ne visų gyvybes pavyksta išgelbėti. Kas tai – pacientų abejingumas, medikų aplaidumas ir ar gydymo įstaigų godumas?

Pacientams priklausančių tyrimų tenka prašyti

Lietuvos širdies asociacijos prezidentė, Vilniaus universiteto Santariškių klinikų I Kardiologijos skyriaus vadovė, profesorė Žaneta Petrulionienė teigia, kad vos ne kasdien susiduria su infarkto ar insulto ištiktais pacientais. „Vienas pagrindinių miokardo infarkto rizikos veiksnių yra dislipidemija – padidėjusi kraujo riebalų arba cholesterolio koncentracija kraujyje. Jo kontrolei turi būti skiriamas ypatingas dėmesys jau pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. Aterosklerozė ilgus metus gali progresuoti nebyliai, be jokių simptomų, kol įvyksta miokardo infarktas, todėl būtina profilaktika. Deja, vis dar daug atvejų, kai tenka gelbėti pacientų gyvybes, kuriems pirmą kartą nustatome per didelę cholesterolio koncentraciją kraujyje, labai daug sunkių ir užleistų formų. Kai stacionare renkame anamnezę, labai mažai pacientų žino, koks jo cholesterolis, cukraus kiekis kraujyje, kraujospūdis ir širdies ritmas. Nuo 2006 metų vyksta profilaktinė patikra siekiant išaiškinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius. Tačiau pagal ją tiriami tik 40 -55 metų vyrai ir 50 - 65 metų moterys“, - teigia kardiologė Ž. Petrulionienė.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė, Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė yra savo kailiu patyrusi, kaip reikia „kaulyti“ pacientui priklausančių tyrimų. „Dažnai pati lankausi įvairiose gydymo įstaigose ir nuolat turiu reikalauti išrašyti siuntimus tyrimams atlikti. Nuolat plūsta skundai, kad neatliekami tyrimai arba už juos gydymo įstaigos reikalauja papildomai susimokėti. Profilaktinių tyrimų dažnai niekas net visai nepasiūlo. Gerai, jeigu žmogus žino savo tieses ir reikalauja. O jeigu ne?“, - piktinasi V. Augustinienė.

Pašnekovės teigimu, cukriniu diabetu sergantieji, kuriems pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą per metus privalo būti nemokamai atliekamas glikuotas hemoglobinas, taip pat ne visada šiuos tyrimus gauna. Anot V. Augustinienės, Lietuvos gydymo įstaigose atliekama vos 10 proc. sergantiesiems cukriniu diabetu reikalingų glikuoto hemoglobino tyrimų kiekio.

Kur dingsta tyrimams skirti pinigai?

Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą įsakymą apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu diagnozuojant ir gydant ligas pacientams visi laboratoriniai tyrimai, kurie numatyti šeimos gydytojo medicinos normoje, turi būti atliekami nemokamai. Taip pat pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą „Neinfekcinių ligų profilaktikos ir kontrolės tvarką“ vieną kartą per du metus turi būti pacientui skiriamas nemokamas bendras kraujo, šlapimo ir gliukozės tyrimas ir vieną kartą per metus nemokamas bendrojo cholesterolio tyrimas profilaktikos tikslais. Tačiau realybė kitokia. Dažnai gydymo įstaigų medikai ne tik nepasiūlo atlikti profilaktinių tyrimų, bet net ir skiria gydymą bei išrašo receptus vaistams neatlikę visų būtinų tyrimų arba paprašo už juos susimokėti.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, gydytoja Dangira Meškelevičiūtė-Babenskienė mano, kad dabartinė pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugų finansavimo tvarka skatina kuo mažiau tirti ir gydyti. „Ne paslaptis, kad už prisirašiusiųjų skaičių pinigus iš teritorinių ligonių kasų gaunančios sveikatos priežiūros įstaigos dažnai lėšas panaudoja ne pacientų tyrimams, o kitoms reikmėms. Kadangi nėra jokios kontrolės, gydymo įstaigos tyrimų stengiasi atlikti kiek įmanoma mažiau. Dėl to kenčia pacientai, priversti gydytis sunkias komplikacijas, kurių buvo galima išvengti, arba turintys du kartus susimokėti – mokėdami už tyrimus ir dar mokesčius už privalomąjį sveikatos draudimą, kuris turėtų garantuoti pacientui bent jau dalį nemokamų tyrimų. Akivaizdu, kad dabar egzistuojanti priemokų sistema nėra aiški ir skaidri“, - aiškina gydytoja D. Meškelevičiūtė-Babenskienė.

Būtina keisti finansavimo tvarką

Pasak D. Meškelevičiūtės-Babenskienės, būtina skubiai keisti ydingą pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo tvarką, leidžiančią neatliekant tyrimų ir nesuteikiant paslaugų gauti visą pagal prisirašiusiųjų skaičių priklausantį finansavimą. „Manome, kad tokia pirminės sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo tvarka yra ydinga, nes leidžia gydymo įstaigoms piktnaudžiauti tyrimams skirtomis lėšomis ir neatlikti pagal teisės aktus nustatyto tyrimų skaičiaus. Ypač neatliekami profilaktiniai tyrimai, nepakankamai vykdomos prevencinės sveikatos patikros programos, o joms skirtos lėšos ne visada panaudojamos. Tai apsunkina ankstyvąją ligų diagnostiką ir didina išlaidas komplikacijų gydymui“, - mano D. Meškelevičiūtė-Babenskienė

Pašnekovės teigimu, kai kuriose užsienio šalyse (Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Latvijoje) ši problema sprendžiama išskaidant gydytojo konsultacijoms, tyrimams ir kitai ambulatorinei pagalbai skirtą finansavimą į „krepšelius“, o prevencines programas leidžiant vykdyti didesniam sveikatos priežiūros įstaigų skaičiui. Manoma, kad prevencinių programų ir profilaktinių tyrimų prieinamumą pacientams padidintų panašus programos finansavimo modelis, kaip jau yra padaryta su gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, finansavimo programa.

“Tik tokiu būdu pacientui būtų garantuojama teisė į kokybiškas diagnostikos ir gydymo paslaugas, atsirastų aiškumas ir skaidrumas, sumažėtų gydymo įstaigų piktnaudžiavimas, o valstybė išleistų mažiau – apmokėtų tik už suteiktas paslaugas. „Krepšelio“ principą būtina taikyti ir Lietuvoje“, - teigia D. Meškelevičiūtė-Babenskienė.

Daugiau informacijos:

gyd. Dangira Meškelevičiūtė-Babenskienė, Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, tel. 8 616 23351

Vida Augustinienė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė, Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė  tel. 8 652 11555

prof. Žaneta Petrulionienė, Lietuvos širdies asociacijos prezidentė, tel. 8 686 14009

Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Lapkričio 29d.

Pasaulinės AIDS dienos, kurią minėsime gruodžio 1-ąją, išvakarėse į sostinės gatves išriedėjo troleibusai su užrašais „Išsitirk dėl ŽIV nemokamai ir anonimiškai“. Apie tai gyventojams primena ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”.


Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Lapkričio 29d.

Net ir didžiausios metų šventės negelbsti žiemos nuo nemylimiausio sezono titulo. Daugiausiai, arba 43 proc. šalies gyventojų įvardija, kad būtent žiema yra nemėgstamiausias jų metų laikas. Šį tyrimą inicijavę draudikai konstatuoja, kad tokiam vertinimui neturi įtakos sveikatos sutrikimų ar kitų...


Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Lapkričio 29d.

Termometro stulpeliui svyruojant tarp teigiamos ir neigiamos temperatūros, sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad nulinė oro temperatūra yra puiki terpė ligų sukėlėjams plisti. Į kovą su virusais ir bakterijomis pasitelkiant įvairias imuninės sistemos apsaugos ir grūdinimosi...


Daugiau dėmesio senjorų mitybai: Lietuvoje bus pristatyta atskira produktų linija

Daugiau dėmesio senjorų mitybai: Lietuvoje bus pristatyta atskira produktų linija

Lapkričio 29d.

Šį rudenį atrinkta grupė Lietuvos senjorų, kuruojamų Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų, dalyvauja „EIT Food“ – Europos inovacijų ir technologijų instituto „Vartotojų įtraukimo laboratorijos“ projekte. Juo siekiama sujungti vartotojus su verslo...


Ciberžolė - aukso vertės prieskonis

Ciberžolė - aukso vertės prieskonis

Lapkričio 27d.

Turbūt tikrai esate girdėję apie ryškiai geltonos spalvos prieskonį - ciberžolę. Galbūt net turite šio prieskonio pakelį savo virtuvėje? Ciberžolė be galo aromatinga, patiekalams suteikiant ypatingą skonį ir spalvą. Natūralių žolinių produktų įmonės „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė...


Kauno medikai atliko dar vieną eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

Kauno medikai atliko dar vieną eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

Lapkričio 27d.

Jei šalia jūsų susmunka žmogus, ištiktas staigios mirties, o aplinkiniai iškart kviečia greitąją medicinos pagalbą, pradeda krūtinės paspaudimus, panaudoja defibriliatorių, greičiausiai nelaimės ištiktasis ne tik išgyvens, bet ir pats galės padėkoti savo gelbėtojams


Baltijos šalių tyrimas parodė, kas sulaiko nuo kaupimo pensijai: informacijos užtenka tik kas dešimtam

Baltijos šalių tyrimas parodė, kas sulaiko nuo kaupimo pensijai: informacijos užtenka tik kas dešimtam

Lapkričio 27d.

Dvigubai daugiau lietuvių papildomai nesirūpina oria senatve, palyginti su Latvijos ir Estijos gyventojais. Kodėl gyventojai nedalyvauja pensijų kaupimo programose, o kurios priežastys labiausiai skatina taupyti?


Kuo klientams svarbi naktinė vaistinė?

Kuo klientams svarbi naktinė vaistinė?

Lapkričio 26d.

Po tris savaites trukusios rekonstrukcijos šiandien duris vėl atvėrė visą parą Ukmergės g. 282 dirbanti „Eurovaistinė“. Tai viena iš trijų sostinėje visą parą veikiančių vaistinių


Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Lapkričio 26d.

Prasidėjus šildymo sezonui, vis dažniau tėvams tenka skubėti su vaikais į polikliniką, nes apsiginti nuo varginančių peršalimo ligų tampa vis sudėtingiau. Vaikų imunitetas silpsta ir yra kur kas lengviau paveikiamas virusų nei suaugusiųjų, todėl labai svarbu ne tik apsaugoti vaiką lauke, bet ir...


Kalėdų stebuklo laukiantis Bernardas: meduolių spalvinti ateina tik geri žmonės

Kalėdų stebuklo laukiantis Bernardas: meduolių spalvinti ateina tik geri žmonės

Lapkričio 26d.

Lapkričio 30-ąją, šeštadienį, per Lietuvą nusiris tradicinė Spalvoto meduolio diena, į prieskoniais kvepiančias kepyklėles pakviesianti visus žiemos švenčių džiaugsmui neabejingus žmones. Spalvindami imbierinius meduolius, dalyviai turės progos pabendrauti su savanoriais – vaikais iš globos...


Žmogų su „tamsesne“ praeitimi į darbą priimtų tik kas penktas

Žmogų su „tamsesne“ praeitimi į darbą priimtų tik kas penktas

Lapkričio 26d.

Buvusių kalinių, globos namų auklėtinių, alkoholio ar narkotikų priklausomybę turėjusių žmonių praeitis darbo rinkoje vertinama svarbiau už jo kompetencijas, rodo „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi apklausa. Jos duomenimis, būdami darbdaviais tik 17 proc. šalies gyventojų be...


Šių laikų epidemija – trumparegystė: 10 ženklų, kad jums reikia pasitikrinti regėjimą

Šių laikų epidemija – trumparegystė: 10 ženklų, kad jums reikia pasitikrinti regėjimą

Lapkričio 26d.

Mokslininkai prognozuoja, kad iki 2050 m. kone 5 milijardai pasaulio gyventojų bus trumparegiai, ir beveik 1 mlrd. iš jų šis sutrikimas pasireikš sunkia forma*. Gydytojų teigimu, masinis trumparegystės plitimas gali būti vadinamas epidemija. Tačiau laiku pastebėjus, šios ligos vystymąsi galima...


Ką gali sukelti omega-3 rūgšties trūkumas?

Ką gali sukelti omega-3 rūgšties trūkumas?

Lapkričio 26d.

Japonai yra vieni iš ilgiausiai gyvenančių ir mažiausiai širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pasaulio gyventojų. Nustatyta, kad pagrindinę jų valgiaraščio dalį sudaro žuvis ir jūros gėrybės. Jūros produktuose yra gausu vertingų omega-3 riebalų rūgščių, kurių sudėtyje esančios EPR ir DHR...


Viskas apie vitaminus ir mineralus: kodėl per didelės dozės gali būti žalingos

Viskas apie vitaminus ir mineralus: kodėl per didelės dozės gali būti žalingos

Lapkričio 22d.

Imuniteto stiprinimą ir apsaugą nuo peršalimo ligų šiandien nemaža dalis šalies gyventojų vis dar sieja su stebuklingą poveikį žadančiais preparatais. Tačiau sveikatos specialistai atkreipia dėmesį ir į kitą problemą – neatsakingą vitaminų ir mineralų vartojimą: per didelės ar nesuderintos...


Talentingieji dislektikai, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną

Talentingieji dislektikai, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną

Lapkričio 22d.

„Visą savo vaikystę ir mokyklinius metus jaučiau, kad kitiems tokie dalykai kaip rašymas ar skaitymas sekasi geriau, paprasčiau. Buvau kitoks, bet man tada atrodė, kad taip ir turi būti“, – sako aktorius Žilvinas Ramanauskas, pusiau rimtai, pusiau juokais savo ydas vadinantis...


Miego sekimas – ar tai pagerins mūsų poilsio kokybę?

Miego sekimas – ar tai pagerins mūsų poilsio kokybę?

Lapkričio 22d.

Šiandien išmaniosios technologijos yra neatsiejama mūsų kasdieninio gyvenimo dalis. Jų pagalba galime stebėti ne tik fizinius savo duomenis, bet ir elgseną ar emocinę savijautą. Galime pamatuoti savo pulsą, streso lygį, per treniruotę sudegintų kalorijų skaičių ar net gauti asmeninės mitybos...


3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

Lapkričio 21d.

Sausas ir užterštas oras patalpose – viena iš pagrindinių priežasčių dėl kurių paūmėja alergijos, o šaltuoju sezono metu – plinta virusai ir bakterijos. Deja, labai maža dalis žmonių žino, kaip tinkamai spręsti šią problemą. Remiantis Baltijos šalyse atliktu tyrimu*net 50 proc....


Šaltojo sezono hitas – mandarinai: palankūs sveikatai ir universalūs virtuvėje

Šaltojo sezono hitas – mandarinai: palankūs sveikatai ir universalūs virtuvėje

Lapkričio 21d.

Ryškūs, skanūs, mėgstami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų mandarinai, pasirodo, gali būti ir puikus sveikatos šaltinis vėsesnio sezono metu. Kol mitybos specialistai ragina šiuos vaisius įtraukti į meniu dėl juose esančių vitaminų ir gerųjų savybių, patyrusios šeimininkės mandarinų bumo laukia ir dėl...


Kodėl vaikai vemia dažniau?

Kodėl vaikai vemia dažniau?

Lapkričio 21d.

Pykinimas ir vėmimas – dažnai pasitaikantis simptomas vaikams, o suaugusieji vemia, palyginti, rečiau. „Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova sako, kad dažniausiai vaikų vėmimas praeina negydant, tačiau konsultacijos su specialistais svarbios visais atvejais.


Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Lapkričio 21d.

Ateik! Išsitirk! Sužinok! Atlik testą ir įsitikink, kad tau nėra ko nerimauti. Taip apie galimybę anonimiškai ir nemokamai išsitirti dėl ŽIV skelbia asociacija „Demetra“, besirūpinanti ŽIV plitimo mažinimu Lietuvoje.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9