Ditel

Daliai senjorų naujoji priemokų už vaistus kompensavimo tvarka kelia klausimų

Prieš dvi savaites įsigaliojo tvarka, suteikianti galimybę kai kuriems asmenims vaistinėse nemokamai įsigyti kompensuojamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių. Vaistininkai pastebėjo, kad didelė dalis ateinančiųjų nežino, ar jie gali pretenduoti į nemokamas priemones.

„Gintarinės vaistinės“ produktų skyriaus vadovas, vaistininkas Martynas Gelžinis teigia, kad daugelis ateinančių vyresnio amžiaus žmonių yra girdėję apie naują tvarką, bet nėra tikri, ar jie taip pat patenka į kategoriją asmenų, kuriems priemokos mokėti nebereikia. Pasitaiko atvejų, kai asmuo tikisi, kad priemoka jam bus kompensuota iš Valstybinės ligonių kasos biudžeto, tačiau kompensacija jo atveju nepriklauso.

„Kartais žmonės ateina į vaistinę būdami visiškai tikri, kad jiems priklauso priemokos už vaistus kompensacija, nors pagal Vyriausybės nutarimą jie nepatenka nė į vieną priemokos kompensaciją galinčiųjų gauti kategoriją.

Vaistininkai patys sprendimo dėl priemokos kompensavimo nepriima, jie suveda paciento duomenis į e. sveikatos sistemą ir iš jos gauna atsakymą, ar asmuo turi teisę į priemokos padengimą. Jei paaiškėja, kad pacientas tokios teisės neturi, tokiu atveju vaistininkai visada pataria kreiptis į Valstybinę ligonių kasą ir pateikti prašymą dėl priemokos kompensavimo bei papildomus dokumentus, įrodančius paciento teisę į priemokos padengimą valstybės lėšomis“, – aiškina M. Gelžinis.

Jo teigimu, kai pacientas vaistus turi įsigyti nedelsdamas, jis vaistinėje gali tai padaryti sumokėdamas priemoką, o vėliau kreiptis į Valstybinę ligonių kasą dėl priemokos grąžinimo, jei bus nustatyta, kad priemokos kompensacija jam vis dėlto priklauso.

LR Vyriausybės nutarimu nuo liepos 1 d. priemokų už kompensuojamus vaistinius preparatus ir medicinos priežiūros priemones nebeturi mokėti visi 75 metų amžiaus ir vyresni asmenys, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, taip pat asmenys, gaunantys senatvės pensiją ir turintys negalią, jei jų pajamos (pensijos, socialinės išmokos, pašalpos) nesiekia 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio – išlaidų, reikalingų minimaliems žmogaus poreikiams tenkinti per mėnesį (maistui ir kt. prekėms, paslaugoms). Dabar ši suma siekia 257 eurus.

Vaistininkai sako pastebėję, kad dalis vyresnio amžiaus žmonių, žinodami, jog nuo liepos 1 d. priemokų už kompensuojamus vaistus neliks, laukė būtent šios datos apsilankyti vaistinėje, nors kai kuriems turimi vaistai buvo pasibaigę jau anksčiau.

„Buvo ir tokių atvejų, kai žmonės atėję sakydavo, kad jau keletą dienų vaistų nebeturi, bet anksčiau nepirko, o laukė, kada galės juos gauti nemokamai, nors toks elgesys kai kurių susirgimų atveju gali būti net ir labai rizikingas bei keliantis pavojų sveikatai“, – sako „Gintarinės vaistinės“  produktų skyriaus vadovas.

Preliminariais skaičiavimais, Lietuvoje yra apie 250 tūkst. žmonių, galinčių pasinaudoti galimybe kompensuojamus vaistus įsigyti nemokamai.

 

TAIP PAT SKAITYKITE