Nobel biocare

Baseino draugai ir priešai

Sportuoti kartais tingisi, bet vis tiek reikia. Geriausia išeitis yra baseinas: įkrenti į vandenį ir nori nenori plauki — nejaugi nersi kirviu į dugną? Neabejotina ir plaukiojimo nauda sveikatai. Tačiau yra ir kita medalio pusė, apie kurią žinome nedaug.

Kalbasi du baseinų prižiūrėtojai: „Mums vėl siūlė nemokamai paplaukioti po to, kai išplausime grindis aplink baseiną. Nori? Ne? Aš irgi…” Ar bent įsivaizduojate, kiek plaukų ir visokių nešvarumų aukšto spaudimo vandens srove išvaloma iš visų pakampių ir suplaunama į baseiną? Žinoma, jų baseine nelieka. Įjungiami galingi siurbliai, kurie vandenį išvalo. Bet kažkodėl tiems, kurie visa tai mato, po to plaukioti baseine nesinori.

Baseinų lankytojams geriau — nežinai, nematai ir galvos neskauda. Plaukiok į sveikatą! Tik prieš tai pasidomėk, ar vanduo tikrai švarus.

Vandens valymo ypatumai

Anksčiau į baseiną be gydytojo pažymos, patvirtinančios, kad esi sveikas, neįleisdavo. Jeigu pažymos nereikalaudavo, tai būtinai reikėjo apsilankyti medicinos poste pačiame baseine — gydytoja pakutendavo padus ir apžiūrėdavo tarpupirščius, ar nėra juose įsiveisusių pašalinių gyventojų.

Dabar viso to nereikia. Baseinų lankytojams nuo to tik geriau — mažiau sugaišta laiko. Niekas nesuka galvos dėl higienos. Juolab manoma, kad šiuolaikiniai baseinai garantuoja švaros kontrolę. Dabartinės dezinfekavimo priemonės tokios stiprios, kad neišgyventų nė viena bacila.

Tačiau ar tikrai saugu su dešimtimis nepažįstamų žmonių plaukioti vienoje didelėje vonioje? Net jeigu jiems neniežti pėdos nuo grybelio, neserga kitomis užkrečiamomis odos ligomis, ar tikrai visi sąmoningi ir kultūringi — nedaro to, ką įpratę Baltijos jūroje, kai išgeria daug alaus ir tingi nueiti iki tualeto? Sporto klubų masažinėse voniose naudojama speciali priemonė, kuri vandenį, jeigu į jį patenka šlapimo, tuoj pat nudažo. Tačiau prižiūrėtojos skundžiasi, kad vandenį reikia keisti vos ne po kiekvieno lankytojo, jeigu jis apsilankęs tualete nenusiprausia po dušu. Taigi nėra net kalbos, kad tokius chemikalus piltų į didelį baseiną.

Išvada: ir taip aišku.

Paraudusios žuvies akys

Dezinfekavimo pasaulyje nieko naujo. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar naudojamas chloras. Tikriausiai dar negreitai kas nors pasikeis — įprasta, kad išlipus iš baseino oda būna prisigėrusi nemalonaus „kvapelio”, o akys paraudusios. Dideli ir seniai veikiantys baseinai net nemano keisti dezinfekavimo „įpročių” ir investuoti į modernias valymo sistemas. Lankytojų ir taip užtenka.

Be to, nedaugelis žino, kad chloras yra bekvapis, nekenksmingas ir nedirginantis. Gleivinę ir akis suerzina ne chloras, bet chloro ir purvo cheminiai junginiai.

Įsidėmėk: net ir padidinta chloro koncentracija nesukelia nemalonių pojūčių, jei vanduo iš tiesų švarus.

Greitesnis būdas

Chlorą galima pakeisti ozonu. Jo pranašumai akivaizdūs — bakterijos ir mikrobai žūsta daug greičiau nei nuo chloro.

Yra ir kitų dezinfekavimo priemonių, tačiau jos labiau tinka privačiuose baseinuose. Dideliuose plaukiojimo baseinuose vandens švarai užtikrinti geriausia naudoti chlorą ir ozoną kartu. Taip pat specialiais siurbiais valyti dugną. Chemiškai ir mechaniškai valomas vanduo — optimaliausias variantas.

Pliusai: nuo ozono nesusidaro nemalonūs pašaliniai cheminiai elementai.

Minusai: ozonas, kaip ir chloras, dezinfekuoja vandenį dėl sukeltos rūgščios reakcijos, kuri nėra panacėja.

Valom toliau

Baseinų vanduo gali būti perleidžiamas per specialius filtrus, kuriuose vanduo švitinamas ultravioletiniais spinduliais. Tai tikrai efektingas būdas, bet tik teoriškai. Jei būtų paveiktas kiekvienas baseine esantis vandens lašelis, jis būtų skaidrus kaip krištolas. Tačiau net ir gerai įrengta cirkuliacijos sistema nepajėgi šimtu procentu vandenį išstumti nuo sienelių ir dugno. O kur dar nuolat į baseiną pukštelėjantis naujas lankytojas, ant kurio kojų ir kūno knibžda armija mikroorganizmų. UV filtrams belieka sudėti ginklus. Kitas dalykas, jei šie filtrai naudojami privačiame baseine. Nedidelį vandens kiekį valant kartu su kitomis dezinfekavimo priemonėmis ir UV filtrais galima pasiekti iš tiesų gerų rezultatų.

Jei švaros pasirodytų per mažai, savo baseine gali išbandyti dar vieną būdą: įrengus specialius elektrodus vanduo prisodrinamas vario ir sidabro.

Minusai: lėtas veikimas — reikia pusdienio, kol pasiekiamas dezinfekavimo efektas; perdozavus vario ir sidabro, ant baseino sienelių atsiras nuosėdų, o vanduo gali pradėti „žydėti” — plaukioti baltai žydros dalelės.

Pliusai: kitaip nei chloras ir ozonas, sidabras neturi oksiduojančiųjų savybių.

Vanduo kaip jūroje

Nedideliuose, iki 70 kv. m., baseinuose vanduo tiekiamas nuolat. Dideliuose plaukiojimo baseinuose paprastai cirkuliuoja tas pats vanduo. Šviežias vanduo dėl kokybės rodiklių korekcijos tiekiamas tik nedideliais kiekiais. Juose vanduo keičiamas kartą per metus. Vaikų baseinuose reikalavimai griežtesni — vanduo turi būti keičiamas kartą per savaitę.

Mitas: jeigu baseinuose vanduo sūrus, panašus į jūros, t. y. turi baktericidinių savybių, jo nereikia valyti. Tačiau medikai teigia, kad jūros vanduo bakterijas naikina ne todėl, kad sūrus, o todėl, kad jame yra jodo. Druska, ištirpinta baseino vandenyje, neturi jokio poveikio dezinfekavimui. Ir sūrus, ir „prėskas” baseino vanduo turi būti valomas tokiomis pačiomis priemonėmis ir būdais.

Ligų fobija

Šitą skyrių geriau praleisk, nes jei sergi bent viena fobija, didelė rizika, kad neišvengsi dar vienos — baseino fobijos, be to, ten gali pasigauti ir kitų ligų. Sąrašas išties įspūdingas: infekciniai žarnyno sutrikimai, kirmėlės, hepatitas A, virusinės kilmės meningitas, kojų ir nagų grybelis, užkrečiamos odos ligos (niežai, odos tuberkuliozė) ir kt. Iš viso nei daug, nei mažai — 17 ligų. Oficialiai pripažįstama, kad užkrato šaltinis gali būti baseino vanduo, dušai ir persirengimo kambariai.

Mitas: manoma, kad baseine galima pasigauti chlamidiozę, sifilį ir net AIDS. Tačiau lytiškai plintančios ligos iš baseino neparsineši. Nebent nori suregzti naivų pasiteisinimą savo draugei.  

BOKSAS

Naudingi patarimai:

–          Eidamas į baseiną neužmiršk ne tik rankšluosčio, bet ir avalynės. Tinkamiausia —paaukštintu padu. Nusiauk tik lipdamas į vandenį.

–          Skamba gal ir keistai, bet kojų nagus patartina padengti bespalviu laku. Niekas to nepastebės, o nagai bus apsaugoti nuo grybelio.

–          Nusiprausęs po dušu, nepamiršk pėdų patepti kremu nuo grybelio.

–          Jei saunoje naudoji rankšluostį, visą laiką tiesk ta pačia puse. Juo nesausink plaukų.

–          Nesiprausk po dušu, jei vanduo semia kojas.

ĮDOMU

–          Kiekvienas besimaudantis į plaukymo baseiną „atsineša” apie 120 mg organinių medžiagų.

–          „Jis nemoka nei skaityti, nei plaukioti”, — paniekimai apie nepilnaverčius piliečius sakydavo senovės Graikijoje. Sugebėjimas daryti ir viena, ir kita liudijo apie visapusišką žmogaus išsivystymą.

–          Žlugus graikų ir romėnų kultūrai, viskas, kas kūniška, buvo smerkiama ir draudžiama, taip pat ir pirtys bei baseinai. Tik Renesanso epochoje pradėjo atgyti vandens teikiami malonumai. Turėjo praeiti daug laiko, kol XIX a. žmonės „atrado” jaunystės ir sveikatos eliksyrą — plaukiojimą baseine.

BOKSAS

Tavo sveikatai

–          Antsvorio reguliavimo programa: baseine įveikus 100–1500 m distanciją, sudeginama 100–500 kkal.

–          Naudingas darbas plaučiams: vandens slėgis apsunkina įkvėpimą, o iškvepiant po vandeniu, reikia įveikti jo pasipriešinimą. Tokiu būdu aktyvinama plaučių ventiliacija. 

–          Plaukiojimas ne tik vysto raumenis, bet ir gerina širdies darbą, teigiamai veikia sąnarius, ramina nervų sistemą. 

–          Plaukiojimas — idealus laikysenos korektorius: stuburas išsitiesia, pailsi nuo apkrovų.

–          Vanduo švelniai masažuoja odos ir raumenų nervų galūnėles, todėl po baseino jautiesi tarsi naujai gimęs.

–          Baseinas — puiki grūdinimosi priemonė, stiprinanti imunitetą.



TAIP PAT SKAITYKITE