Lapkričio 1d. Sekmadienis

Ar valgyti duoną – sveika? Mitybos specialistas griauna pasenusius mitus

Spalio 14d.
Ar valgyti duoną – sveika? Mitybos specialistas griauna pasenusius mitus

Ar duona – sveikas produktas? Anksčiau šį klausimą užduodavo retas, o šiandien, vis dažniau ant produktų etikečių matant frazes „be gliuteno“, „mažiau angliavandenių“, „keto dieta“ – duonos maistinė vertė tampa diskutuotina. Tačiau mitybos specialistas prof. dr. Rimantas Stukas tikina, kad tai – laikinos mitybos mados, kurioms trūksta mokslinio pagrindimo: iš tikrųjų kokybiškų angliavandenių žmonės suvalgo per mažai, tarp jų – ir duonos.

„Duona sudaro žmogaus mitybos pagrindą, o laikinų mitybos madų paisymas tik rodo žemą žmonių mitybos ir sveikatos raštingumą”, – tikina Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas R. Stukas ir vardija didžiausius mitus, kuriuos vertėtų pamiršti.

Mitas nr. 1 – nuo duonos auga svoris

R. Stukas teigia, kad nuo duonos svoris neauga – auga nuo priedų, kuriuos dedame į sumuštinį.

„Kaltinti duoną dėl augančio svorio yra visiškai neteisinga, juk ją labai retai valgome vieną. Vartojant duonos gaminius su saiku, tai neturės jokios įtakos svorio augimui. Būtent dėl to duona ir yra mitybos piramidės apačioje, tai vienas svarbiausių maisto produktų. Žinoma, kaip ir su bet kokiu kitu ingredientu, svarbu stebėti suvartojamus kiekius, tačiau kelios riekelės per dieną tikrai nepakenks jūsų figūrai”, – teigia R. Stukas.

„Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovas Tadas Aleknavičius teigia, kad viena riekelė duonos vidutiniškai turi nuo 80 iki 120 kalorijų, todėl retai kada tampa kaloringiausia patiekalo dalimi.

„Viena duonos riekė turi apie šimtą kalorijų, priklausomai nuo to, iš kokių miltų ji pagaminta, ar pagardinta papildomais priedais, pavyzdžiui, sėklomis ar grūdais. Tačiau jeigu ją užtepsime riešutų sviestu ir uogiene, šio skrebučio kalorijų skaičius išaugs keturis kartus”, – teigia duonos ekspertas.

Mitas nr. 2: angliavandenių reikėtų vengti

Šiandien populiarėja ketogeninė dieta, kurioje dominuoja riebalai ir baltymai, o angliavandenių vartojama itin mažai, tarp jų  ir duonos. Tačiau, anot R. Stuko, ji nėra rekomenduojama.

„Ketogeninės dietos poveikis žmogaus organizmui nėra pakankamai ištirtas ir įrodytas. Tai yra mokslu nepagrįsta teorija, kuri gali padėti numesti svorio, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje gali sukelti daugiau žalos, negu naudos. Deja, šiais laikais žmonės tokioms teorijoms imlūs, pavyzdžiui, kažkada buvo populiari mityba pagal kraujo grupes. Šiandien mes ją jau pamiršome, nors kadaise tikėjome. Todėl reikėtų kliautis ne madomis, o mokslu pagrįstomis mitybos rekomendacijomis“, – teigia specialistas.

Angliavandeniai yra maistas smegenims – vien joms per parą reikia apie 120 gramų angliavandenių. Be to, vartojant angliavandenius, su maistu gaunama būtinų maistinių skaidulų. Anot R. Stuko, lietuviai jų suvalgo per mažai, nors maistinės skaidulos užtikrina sklandų žarnyno darbą, palaiko gerųjų žarnyno bakterijų gyvybingumą,  sumažina riziką susirgti širdies bei kraujagyslių sistemos ligomis.

„Mūsų kepyklos užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa* atskleidė, kad 35 proc. lietuvių, rinkdamiesi duonos gaminius, atkreipia dėmesį į juose esantį skaidulų kiekį. Pavyzdžiui, savo asortimente turime gaminių, kurių 100 g produkto turi 10-12 g skaidulų. Kelios riekelės tokios duonos užtikrina praktiškai visą žmogui rekomenduojamą paros skaidulų kiekį. Atsisakius grūdinių produktų ir angliavandenių, šią normą pasiekti yra labai sunku”, – teigia T. Aleknavičius.

Mitas nr. 3: gliuteno reiktų atsisakyti

Anot R. Stuko, sąvokos „sveikas“ ir „be glitimo“  šiandien sutapatinamos be pagrindo. 2017 m. JAV Kolumbijos ir Harvardo universitetų atlikta mokslinė studija** atskleidė, kad neturint alergijos, netoleravimo ar kitų sveikatos sutrikimų, atsisakyti gliuteno turinčių gaminių nerekomenduotina.

„Prieš keletą metų „British Medical Journal“ publikuota mokslinė studija atskleidė, kad glitimo vartojimas nepadidina galimybių susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Atvirkščiai, atsisakydami glitimo, atsisakome ir grūdinių produktų, kurie mums suteikia būtinų stambiamolekulinių angliavandenių”, – teigia profesorius.

T. Aleknavičius atkreipia dėmesį į tai, kad renkantis gaminį be gliuteno, vertėtų dar atidžiau panagrinėti ir jo sudėtį.

„Bandant sukurti gaminį be gliuteno, jo sudėtyje neretai pridedama įvairių dirbtinių priedų, kildinimo medžiagų, kurios primintų mums įprastą kepinių struktūrą: būtent dėl glitimo jie yra minkšti, purūs. Taip pat svarbu suprasti, kad be gliuteno – tai nereiškia be cukraus, be riebalų ar kitų sveikatai nepalankių priedų”, – sako T. Aleknavičius.

Mitas nr. 4: galima rinktis tik viso grūdo duoną

Lietuvos gyentojų apklausos duomenimis, kas antras, rinkdamasis duonos kepinius, atkreipia dėmesį į sudėtyje esančius viso grūdo miltus. Anot R. Stuko, tai labai teigiamas rodiklis, nes viso grūdo miltuose yra išsaugota daugelis maistingųjų medžiagų. Tačiau net ir rafinuotų kvietinių miltų duonos demonizuoti nereikėtų – pagal mitybos piramidės rekomendacijas, šviesi duona ir batonas, šalia kitų grūdinių produktų, yra jos apačioje.

„Nors visų grūdo dalių duona suteiks daugiau naudingųjų medžiagų, turės daugiau skaidulų, tai nereiškia, kad įprasta balta duona sugriaus jūsų sveiką mitybą. Nors jos maistinė vertė žemesnė, tai vis tiek gali būti sveikos mitybos dalis. Tyrimai rodo, kad 75 proc. lietuvių pirmiausiai renkasi duoną pagal jos skonį, todėl jeigu jums avokadas skanesnis su įprasta šviesia duona, kartais galite rinktis ir tokį gaminį, svarbu saikas ir balansas”, – sako R. Stukas.

Rafinuotų kvietinių miltų gaminiai neigiamai vertinami dėl to, kad greitai užkelia cukraus kiekį kraujyje – jų aukštas glikeminis indeksas. Tačiau, anot R. Stuko, duona retai valgoma viena, tad ant duonos riekės uždėjus avokado ir vištienos, bendro patiekalo glikeminis indeksas ženkliai sumažeja.

Mitas nr. 5: parduotuvėse nėra kokybiškos duonos

43 proc. lietuvių, rinkdamiesi duoną, atkreipia dėmesį į etiketę ir duonos sudėtį. Anot T. Aleknavičiaus, šie kriterijai formuoja ir duonos pasiūlą, todėl kokybiškų kepinių visai nebūtinai ieškoti tik nišinėse kepyklėlėse ar turguose.

„Vakarų Europoje duonos lentynose tikrai dažnai sutiktume kepinių, kurių ingredientų sąrašas siekia dešimtis, tarp jų – įvairūs konservantai ir priedai. Tačiau Lietuvoje tokia duona pasisekimo vargiai sulauktų – mes esame išrankūs duonos sudėčiai, nes turime ilgametes duonos kepimo tradicijas. Lietuviams svarbus duonos skonis, tačiau svarbi ir kokybiška sudėtis, todėl kartelė mūsų prekybos tinkluose parduodamiems duonos gaminiams – labai aukšta“, – teigia „Gardėsio“ duonos atstovas.

Svarbiausias lietuviams duonos sudėtyje (57 proc.) – cukraus kiekis. Anot T. Aleknavičiaus, šiandien vis daugiau gamintojų švarina savo duonos gaminių sudėtis, atsisako pridėtinio cukraus, mažina druskos ir riebalų kiekius, tad duonos sudėtis tik gerėja.

„Šiais metais savo gaminių krepšelį papildėme dviem naujais gaminiais be pridėtinio cukraus. Šį portfelį planuojame plėsti – kitąmet penktadalis visų mūsų duonos ir duonelių asortimento bus be pridėtinio cukraus“, – teigia duonos kepyklos atstovas.

*Tyrimą 2020 m. liepą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“, jo metu apklausta 1030 respondentų iš visos Lietuvos.

** „British Medical Journal“, https://www.bmj.com/content/357/bmj.j2135

 

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė: sergant žmogui labiausiai reikia baltymų

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė: sergant žmogui labiausiai reikia baltymų

Spalio 30d.

Koronaviruso atvejams šalyje mušant rekordus, gyventojai ypatingai susirūpinę savo sveikata. Ligų prevencijai skiriamas itin didelis dėmesys, o susirgus siekiama kuo greičiau atsistoti ant kojų, mat nusilpusiems žmonių organizmams COVID-19 infekcija dar pavojingesnė. Rugsėjį atlikta...


Prezidentas subūrė Sveikatos ekspertų tarybą efektyviam pandemijos plitimo valdymui užtikrinti

Prezidentas subūrė Sveikatos ekspertų tarybą efektyviam pandemijos plitimo valdymui užtikrinti

Spalio 29d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį susitiko su sveikatos srities specialistais, kurie Prezidento iniciatyva suformuos COVID-19 pandemijos valdymo ekspertų grupę. Sveikatos ekspertų taryba analizuos, vertins ir teiks atsakingoms institucijoms rekomendacijas dėl viruso...


Iš pradžių išgąsdinusi kraujo vėžio diagnozė Aurimui suteikė vertingų įžvalgų

Iš pradžių išgąsdinusi kraujo vėžio diagnozė Aurimui suteikė vertingų įžvalgų

Spalio 29d.

Viena iš kraujo vėžio formų – ūminė mieloleukemija, Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 150 žmonių. Itin agresyvia, greita eiga pasireiškiančioms ūminėms leukemijoms būdinga tai, kad kraujyje ar kaulų čiulpuose kaupiasi ankstyvos supiktybėjusios kraujodaros ląstelės – blastai....


Apsauga nuo dažnėjančių odos ligų – nuolatinė profilaktika

Apsauga nuo dažnėjančių odos ligų – nuolatinė profilaktika

Spalio 29d.

Remiantis statistiniais duomenimis, per pastaruosius dešimtmečius sergančiųjų odos vėžiu skaičius paaugo beveik tris kartus. Kaip skelbia Nacionalinis vėžio institutas, kasmet šia vėžio forma Lietuvoje suserga apie 1800 gyventojų, daugiausiai jų – moterys. Vis dėlto, gydytojų teigimu,...


Vaistininkė įspėja dėl daugkartinių kaukių: veikia tik kasdien skalbiamos

Vaistininkė įspėja dėl daugkartinių kaukių: veikia tik kasdien skalbiamos

Spalio 29d.

„Eurovaistinės“ vaistininkai sako pastebintys, kad viešumoje didžioji dalis dėvi vienkartines kaukes ir perspėja tuos, kurie pasirinkę dėvėti daugkartines. Sveikatos specialistų teigimu, jeigu užsidedate bent kartą dėvėtą kaukę, turite įvertinti, kad galimai nešiojate užkratą....


6 svarbiausi klausimai, kuriuos turite užduoti savo kardiologui

6 svarbiausi klausimai, kuriuos turite užduoti savo kardiologui

Spalio 29d.

Vizitas pas kardiologą šiuo visiems įtemptu laikotarpiu drąsiai gali būti prilyginamas laimingam loterijos bilietui. Galiausiai apsilankius gydytojo kabinete, trumpą konsultacijos laiką norisi išnaudoti teisingai. O kokius klausimus reikėtų užduoti, kad vizitas būtų sėkmingas ir efektyvus?...


Sezoninių vaikų ligų išvengti padės naminis maistas ir aktyvus poilsis

Sezoninių vaikų ligų išvengti padės naminis maistas ir aktyvus poilsis

Spalio 29d.

Sparčiai artėjant šaltajam metų periodui ir su juo atkeliaujant sezoninėms peršalimo ligoms, medikai vis dažniau sulaukia susirūpinusių tėvų klausimų, kaip sustiprinti vaiko imuninę sistemą. Šeimos gydytojų teigimu, stipri vaiko sveikata prasideda ne kur kitur, bet namuose.


Psichologė: skaudžiausia patirtis paaugliams – atskirtis

Psichologė: skaudžiausia patirtis paaugliams – atskirtis

Spalio 28d.

Praleistos pamokos, susitikimai su draugais ir laisvalaikio užsiėmimai dėl to, kad mergina neturi reikiamų higienos priemonių menstruacijų metu – žemina jos savivertę ir pasitikėjimą savimi.


Sausa, paraudusi ir niežtinti oda: šaltojo sezono pasekmė ar ženklas, jog sergate žvyneline?

Sausa, paraudusi ir niežtinti oda: šaltojo sezono pasekmė ar ženklas, jog sergate žvyneline?

Spalio 28d.

Atėjus šaltajam sezonui ne vienas žmogus susiduria su rankų odos sausėjimo ir skeldėjimo problema. Rankų odai ypač kenkia šaltas oras, o papildomą žalą daro šaltuoju metų laiku įjungiamas šildymas, sausinantis ne tik patalpų orą, bet ir mūsų odą. Įtakos turi ir dažnas rankų dezinfekavimas, kuris...


Vaistininkė parodė, kaip paprastai ir greitai medicininę kaukę pritaikyti vaikui

Vaistininkė parodė, kaip paprastai ir greitai medicininę kaukę pritaikyti vaikui

Spalio 28d.

Nešiojant medicininę vienkartinę veido kaukę, svarbu, kad ji ne tik dengtų kvėpavimo takus – nosį ir burną – bet ir būtų kuo geriau prigludusi prie veido. „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė pastebi, kad tai ypač sunku užtikrinti vaikams, kuriems medicininės kaukės yra per...


Tyrimas: nepakankamai prižiūrimi biurai kelia grėsmę dirbančiųjų sveikatai

Tyrimas: nepakankamai prižiūrimi biurai kelia grėsmę dirbančiųjų sveikatai

Spalio 28d.

Koronaviruso akivaizdoje žmonės atkreipė didesnį dėmesį ir į daugybę kitų kasdien mus persekiojančių nematomų pavojų, keliančių grėsmę sveikatai. Kokioje aplinkoje dirbame? Kokie nematomi mikroorganizmai mus supa ir kokį pavojų jie gali kelti mūsų savijautai? Kokius resursus ir pastangas reikėtų...


Kita COVID-19 pusė: vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Kita COVID-19 pusė: vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Spalio 28d.

Į vaistinę užsukę klientai stebuklingo recepto apsisaugoti nuo COVID-19 jau neieško, tačiau kur kas dažniau ieško pagalbos pandemijos sukeltiems psichologiniams negalavimams gydyti. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis pastebi, kad kur kas dažniau gyventojus kamuoja tokios problemos, kaip...


Gydytoja akušerė ginekologė: ką reikėtų žinoti apie žmogaus papilomos virusą

Gydytoja akušerė ginekologė: ką reikėtų žinoti apie žmogaus papilomos virusą

Spalio 28d.

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai lėtinė liga. Šios infekcijos sukėlėjas išlieka klinikiniais simptomais nepasireiškiančioje fazėje, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių...


Santariškių eismo žiede sraigtasparnis nusileido su itin svarbiu kroviniu – atskraidino donoro širdį

Santariškių eismo žiede sraigtasparnis nusileido su itin svarbiu kroviniu – atskraidino donoro širdį

Spalio 28d.

Trečiadienį, spalio 28 d., LSMUL Kauno klinikose registruoti du organų donorai. Jų artimųjų dėka, gyvybės išgelbėtos ar sveikata pagerinta bus net keliems organų ir audinių donoro laukusiems žmonėms. Vieno iš donorų širdis trečiadienio popietę Vilniaus eismo žiede prie VUL Santaros klinikų...


DPD imasi naujų saugumo priemonių raudonojoje zonoje esančiose savivaldybėse: keičiasi pristatymo tvarka

DPD imasi naujų saugumo priemonių raudonojoje zonoje esančiose savivaldybėse: keičiasi pristatymo tvarka

Spalio 27d.

Atsižvelgiant į dabartinę situaciją Lietuvoje, kai daugiau nei trečdalis šalies savivaldybių yra įtrauktos į raudonąją zoną, „DPD Lietuva“ kiek įmanoma labiau mažins riziką užsikrėsti savo klientams ir kurjeriams. Dėl to, šalia iki šiol taikytų apsaugos priemonių visoje šalyje, įmonė...


ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Spalio 27d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje, nes sumažina kvėpavimo takų lašelių...


Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Spalio 27d.

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?


Mokslininkai: pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Mokslininkai: pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Spalio 27d.

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI)...


Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Spalio 27d.

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse. Taip pat...


Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Spalio 27d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse. Dar po 12 atvejų registruota Telšių ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9