Mollers

Ar nėščiajai galima… 9 prietarai apie 9 nėštumo mėnesius

Discovery televizija turi atskirą programą „Mitų griovimas“, kurioje vedėjai konstruoja neįtikėtinus aparatus ir, atlikdami įvairiausius bandymus, bando paneigti ar patvirtinti įvairiausius mitus ir legendas, paplitusias visuomenėje. O mes savo ruožtu, iš medicininės pusės norime pakalbėti apie keletą prietarų, kurie tapę mitais, kai kalbama apie nėštumą ir gimdymą. Aiškindamiesi remsimės šiuolaikinių gydytojų ir akušerių žiniomis.

Pirmas mėnuo

Prietaras. Niekas neturi žinoti, kad laukiesi, kol tai nepasimatys

Kodėl: dar mūsų protėviai turėjo prietarą nekalbėti apie tai, kad laukiesi, kol neatsiranda pilvukas. Buvo manoma, kad vaikeliui geriau vystytis, kol be mamos apie tai niekas daugiau nežino. Galvota, kad atvirai domėtis kitų nėštumu gali tik tas, kuris nori pakenkti nėščiajai ir vaikeliui.

Ekspertų nuomonė: moksliškai nėra įrodyta, kad kūdikis geriau vystosi ar kad nėštumas lengvesnis, jeigu niekas apie tai nežino. Būsimos mamos turėtų elgtis taip, kaip joms atrodo geriausia ir kaip sako širdis.

Antras mėnuo

Prietaras. Negalima kirpti ir dažyti plaukų, kitaip kirpimo metu būsimam vaikučiui taip pat ką nors „nukirp“.

Kodėl: daugelyje tautų plaukai buvo laikomi „gyvenimiškos jėgos“ saugykla. Šis mitas kildinamas iš Samsono istorijos, kuomet jam žmona nukirpo plaukus ir dėl to Samsonas neteko savo jėgos.

Ekspertų nuomonė: plaukų kirpimas niekaip nepaveikia kūdikio vystymosi. Tai faktas. Jei manote, kad plaukų dažymo metu cheminės medžiagos gali paveikti galvos odą ir taip paveikti kūdikio sveikatą, tada rinkitės dažus be amoniako arba tuos, kurie pagaminti augalinių komponentų pagrindu.

Trečias mėnuo

Prietaras. Negalima iš anksto kūdikiui pirkti daiktų.

Kodėl: draudimas pirkti kūdikiui daiktus, kol jis negimė susijęs su tikėjimu, kad tie daiktai, nupirkti iki gimimo, bus užimti anapusinių jėgų.

Ekspertų nuomonė: tiesą sakant šis reiškinys gali būti logiškai ir buitiškai paaiškinamas. Senais laikais retai kas pirkdavo naujų daiktų kūdikiui, daug dažniau vyresniųjų vaikų daiktai atitekdavo mažesniesiems, todėl poreikio (ir įpročio) pirkti ir įsigyti kažką naujo tiesiog nebuvo. Jokių objektyvių priežasčių neįsigyti vieno ar kito naujo daikto tikrai nėra.

Ketvirtas mėnuo

Prietaras. Būsimos mamos negali glostyti kačių.

Kodėl: esama nuomonės, kad jei glostysi katę, ypač pūkuotą, tai kūdikis gims su plaukuotomis dėmėmis ant kūno arba kad ateityje jis turės daug priešų.

Ekspertų nuomonė: tiesą sakant katės pavojingos dėl to, kad gali tapti toksoplazmozės šaltiniu — tai tokia liga, kuri neigiamai paveikia kūdikio vystymąsi. Jei nepažįstate gyvūno ir nesate tikra, ar jis sveikas, geriau venkite kontakto. Savo naminį gyvūną būtinai parodykite veterinarui, kad būtų atlikti visi būtini tyrimai, jog gyvūnas sveikas ir visiškai saugus jūsų sveikatai.

Penktas mėnuo

Prietaras. Mergaitę išnešioti sunkiau nei berniuką.

Kodėl: šis prietaras atėjęs iš jūreivių ir tų žmonių, kurių gyvenimas buvo susijęs su vandeniu. Tokie žmonės tikėjo, kad moteris laive – lemia bėdą. Remiantis šia logika, ir mergaitės laukimasis buvo laikomas gerokai sunkesniu.

Ekspertų nuomonė: gydytojai seniai įrodė, jog tai netiesa. Nėra jokio skirtumo, ką nešioja moteris: ir mergaitės, ir berniukai mamos organizme vystosi vienodai. Tai, ar sunkus, ar lengvas nėštumas, priklauso nuo daugybės faktorių (mamos sveikatos, klimato, genetikos ir pan.), bet tikrai ne nuo kūdikio lyties.

Šeštas mėnuo

Prietaras. Nėščioji negali sėdėti prieangyje ir ant slenksčio.

Kodėl: prieangis ir slenkstis laikytas riba tarp dviejų pasaulių: išorinio – svetimo ir vidinio – savojo.

Ekspertų nuomonė. Šiam prietarui galima rasti logišką paaiškinimą: visų pirma, nuo slenksčio ir paaukštinto prieangio galima nukristi, o antra – sėdėdami ten rizikuojate, kad perpūs nugarą, nes durys už jūsų nugaros gali būti praviros.

Septintas mėnuo

Prietaras. Būsimosios mamos negali siūti ir megzti.

Kodėl: šis prietaras susijęs su įsivaizdavimu apie mazgo prigimtį. Buvo manoma, kad mazgas užriša kūdikiui išėjimą į pasaulį. Virvė asocijuojasi su virkštele, kuri gali susiraizgyti.

Ekspertų nuomonė: rankdarbiai mamai gali duoti tik teigiamų pojūčių. Bet siūti ir megzti dera patogiai įsitaisius, nes ilgas sėdėjimas vienoje pozoje gali sukelti kraujo tekėjimo sutrikimų ir dėl to maistinės medžiagos sunkiau pasieks kūdikį.

Aštuntas mėnuo

Prietaras. Paskutiniais nėštumo mėnesiais negalima rankų kelti virš galvos, negalima kabinti užuolaidų ar džiauti išplautų rūbų.

Kodėl: buvo manoma, kad šie veiksmai gali sukelti virkštelės susiraizgymą.

Ekspertų nuomonė: virkštelė susiraizgo dėl to, kad būna labai ilga arba dėl padidėjusio kūdikio aktyvumo. Bet iš tiesų nereikėtų kelti sunkių daiktų, tarkim, užuolaidų – tiesiog tai nepatogu ir sunku būsimai mamytei, o ir pargriūti nesunku.

Devintas mėnuo

Prietaras. Jei mama sunkiai gimdė, tai ir dukrai taip pat bus.

Kodėl: šis prietaras susiformavo dėl protėvių nežinojimo apie genetiką ir paveldimumą. Senais laikais buvo manoma, kad vaikai savo charakteriu, įpročiais ir sveikata praktiškai visiškai atitinka savo tėvus.

Ekspertų nuomonė: kaip moteriai praeis gimdymas, 100 proc. garantuoti negali nė vienas gydytojas. Gimdymo proceso ypatybės priklauso nuo mamos sveikatos būklės, kūdikio padėties gimdoje, nuo individualių ypatybių, galų gale nuo nuotaikos, bet tikrai ne nuo to, kaip sekėsi gimdyti būsimos mamytės mamai. Medicinoje apstu atvejų, kai dukros gimdė lengvai, nepaisant to, kad jų mamoms buvo kitaip.

Pagal užsienio spaudą parengė JLK

Bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE