Gudručio vaistinė

Apie per didelį cholesterolio kiekį kraujyje pranešti gali… miokardo infarktas?

Skamba makabriškai, tačiau jei kraujas netiriamas reguliariai profilaktiškai, sužinoti apie šį sutrikimą gana dažnai galima tik ištikus tokioms liūdnoms pasekmėms, kaip infarktas, insultas, kojų arterijų susiaurėjimas. Apie tai, kad cholesterolio koncentracija kraujyje per didelė, o kraujagyslės pradeda kištis ar jau visai užsikišusios, neįspėja jokie simptomai. Nebent jums diagnozuota šeiminė hiperholesterolemija (ŠH). Tačiau netgi ir tuomet simptomus jaus ne visi. O liūdniausia tai, kad ši liga pakirsti gali ir visai jaunus žmones ar net vaikus.

Rugsėjo 24 minima pasaulinė šeiminės hipercholesterolemijos (ŠH) diena. Šiemet pirmą sykį ji bus minima ir Lietuvoje. Ta proga rugsėjo 23 d. organizuojama virtuali konferencija visuomenei, kurioje apie cholesterolį pasakos geriausi šalies gydytojai kardiologai, o savo patirtimi dalinsis pacientai.

Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja kardiologė Jolita Badarienė, šeiminė hipercholesterolemija (ŠH) – tai tokia būklė, kai genai, lemiantys cholesterolio gamybą ir pasišalinimą iš organizmo, veikia ne taip, kaip turėtų, kitaip tariant, kai kraujyje yra per didelė mažo tankio lipoproteino cholesterolio, galinčio įsiskverbti į arterijos sienelę, kitaip dar vadinamo blogojo cholesterolio koncentracija. „Šeimine ši liga pavadinta todėl, kad ja sergantis žmogus tam turi genetinį polinkį, kitaip tariant, jo tėvams, seneliams taip pat buvo padidėjusi cholesterolio koncentracija, jiems anksti buvo nustatyta aterosklerozinė širdies ir kraujagyslių liga, ištiko miokardo infarktas ar insultas. Ir kas itin svarbu, kalbant apie šią ligą, jos sukeltos komplikacijos atsiranda pakankamai jauniems žmonėms, sulaukusiems vos 30-40 metų“, – pasakoja kardiologė.

Pravartu atsiminti, kad bendra cholesterolio koncentracija kraujyje laikoma norma, kai yra mažiau nei 5 mmol/l,  mažo tankio lipoproteino cholesterolio norma – mažiau nei 3 mmol/l, tuo tarpu didelio tankio – daugiau nei 1 mmol/l. Šios normos ženkliai pakinta kai pacientui diagnozuojama ŠH ar širdies ir kraujagyslių liga.

Anot J. Badarienės, žmonės, sergantys ŠH, dažniausiai nejaučia jokių simptomų, tačiau išvaizda gali išduoti. Kai kuriems pacientams su ŠH būdingos gelsvos ar balkšvos chlolesterolio sankaupos, išsidėsčiusios vokuose, aplink akis, kartais galima įžvelgti balkšvą  žiedą, juosiantį akies rainelę, apčiuopti poodinius mazgelius Achilo sausgyslės arba plaštakos sąnarių nugariniame paviršiuje.

Į klausimą, kaip sau padėti gydytoja kardiologė atsako, kad šiandien yra ne viena vaistinių preparatų grupė, leidžianti mažinti cholesterolio koncentraciją kraujyje ir tokiu būdu stabdančių ar užkertančių kelią aterosklerozės vystymuisi. Tačiau vien vaistų nepakanka, taip pat labai svarbu kontroliuoti savo gyvenimo būdą, mitybą, užtikrinti nuolatinį fizinį aktyvumą, reguliariai tikrintis kraują bei stebėti cholesterolio rodiklius.

55 metų kaunietis Gražvydas Urniežius teigia apie tai, kad sergąs ŠH, neturėjęs nė menkiausio įtarimo. „Nuo jaunystės turėjau bėdų su kraujospūdžiu, jis man nuolat būdavo per didelis. Šeimos gydytojas vis skirdavo vaistų. Sulaukęs 40-ies, lankydamasis profilaktiškai pas gydytoją, vis išgirsdavau, kad mano ir cholesterolio rodiklis nėra labai geras. Labai dėl to nesijaudinau ir į gydytojo rekomendacijas žiūrėjau kiek pro pirštus, nes jaučiausi puikiai – man niekas neskaudėjo, buvau energingas. Galiausiai, kai cholesterolio rodiklis tapo itin aukštas, šeimos gydytojas nusiuntė išsitirti išsamiau, įspėjo kad priešingu atveju mane gali ištikti infarktas arba insultas. Kauno klinikose man buvo atlikti išsamūs tyrimai, o rezultatus pamatę gydytojai susiėmė už galvos – nesuprato, kaip aš išvis dar vaikštau – tokios užsikimšusios buvo mano kraujagyslės. Iškart skyrė širdies šuntavimo operaciją. Man tai buvo labai netikėta, nes puikiai pamenu, kaip mano tėvukas prastai jautėsi – jam trūko energijos, o prieš ištinkant infarktui stigo oro, skaudėjo krūtinę. O aš – po kalnus kopinėjau, krosus bėgau – kokios dar čia širdies bėdos“, – pasakojo G. Urniežius, ant operacinio stalo atsigulęs prieš 2 metus.

Nors tiek prieš operaciją, tiek po jos G. Urniežius sako jautęsis gerai, tai anaiptol nereiškia, kad į cholesterolio padidėjimą reikėjo žiūrėti taip atsainiai. „Man labai pasisekė, gavau antrą šansą, nors net nežinojau, kad jis man reikalingas. Kitiems patarčiau būti atidesniems, ypač jei šeimoje tarp artimųjų yra tokių, kuriuos anksti pakirto širdies ligos, kurie nuo ankstyvo amžiaus turėjo bėdų su kraujospūdžiu, cholesteroliu“, – pažymi pašnekovas.

Rugsėjo 24 minima pasaulinė šeiminės hipercholesterolemijos (ŠH) diena. Šio minėjimo išvakarėse, rugsėjo 23 d. organizuojama virtuali konferencija visuomenei, kurioje apie cholesterolį pasakos šalies gydytojai kardiologai ir savo patirtimi dalinsis pacientai. Konferenciją organizuoja širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų draugija „Sveika širdis“ (https://www.sveikasirdis.com/). Registruotis į konferenciją galite paspaudę čia.

 

TAIP PAT SKAITYKITE