Lapkričio 15d. Penktadienis

Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Spalio 16d.
Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Gausiai besikuriantys socialiniai verslai Lietuvoje įgauna vis didesnę svarbą ir pagreitį. Tarp tokių inovatyvių verslų – unikalia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sensorinių erdvių terapija su specialių poreikių vaikais užsiimantys „Penki pojūčiai“. Šio socialinio verslo steigėja ir vadovė Gabrielė Tervidytė džiaugiasi, kad jos drąsi verslo idėja pasiteisino su kaupu, ji toliau sėkmingai auga ir, laimei, duoda norimų rezultatų – prisidedama prie labiausiai pažeidžiamų grupių – vaikų su specialiaisiais poreikiais problemų sprendimo.

Socialinių pokyčių profesija

Gabrielės nuomone, visi mes anksčiau ar vėliau susiduriame su socialinėmis problemomis:  „Susilaužius koją ar mirus artimajam, žmogų įtraukia ne tik sveikatos, bet ir socialinė sistema.“ Ji įsitikinusi, kad socialinė gerovė yra visų visuomenių pamatas. Tačiau neretai socialinės problemos Lietuvoje asocijuojamos su senukais, neįgaliaisiais, labdaringa veikla užsiimančiomis įstaigomis. Todėl tokios į tikslinių socialinių grupių problemų sprendimą orientuotos socialinės įmonės neretai suvokiamos kaip išmaldos, paramos prašytojos, bet ne kaip aktyviai veikiantys ir sprendimų ieškantys piliečiai.

Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete socialinio darbo bakalauro ir socialinės politikos magistrantūros studijas baigusi Gabrielė nepasiduoda tokiam stereotipiniam požiūriui ir sako, kad džiaugiasi ir didžiuojasi esanti socialinė darbuotoja, myli savo darbą ir atstovauja kitai socialinio darbo pusei – socialinių pokyčių ir inovacijų profesijai.

Verslo idėją parsivežė iš Palestinos

Jau tada, kai pasirinko į socialinės aplinkos gerinimą orientuotas studijas, Gabrielė suvokė, kad nori daryti tai, kas visuomenei būtų naudinga.

Idėja įkurti socialinį verslą jaunai merginai kilo Palestinoje. Ten ji padėjo vienai technologijų įmonei kurti turinį išskirtinei mobiliajai sensorinei programai, skirtai vaikams su specialiaisiais poreikiais ir sutrikimais.

Pradėjusi tyrimus su vaikais, mokymus su socialinio darbo specialistais užsienio įmonėje, Gabrielė darbus tęsė ir Lietuvoje, savo įkurtoje socialinėje įmonėje „Penki pojūčiai“. Dabar šis verslas užsiima sensorinių erdvių ir darbo su specialių poreikių vaikais, mokymų ir individualizuotų pasunkintų priemonių gamyba, o tai, pasirodo, inovatyvus sprendimas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Pradėję nuo mokymų ir sensorinės įrangos kūrimo bei pardavimo visoje Lietuvoje, komandos nariai jautė poreikį plėsti veiklos lauką ir patys ėmėsi dirbti su ypatingais vaikais. Tai paskatino įkurti ir savo terapijos centrą. Netrukus jie ėmė burti ir savipagalbos grupes tėvams, auginantiems vaikus su sutrikimais. „Pati šio verslo veikla yra orientuota į vaiką ir pagalbą jam. Tačiau neįmanoma dirbti su vaiku neįtraukiant ir jo šeimos. Taip pradėjome dirbti kompleksiškai su visa aplinka, kuri supa specialių poreikių vaiką“, – pasakoja Gabrielė.

Sukurta unikali sensorinė įranga

„Penkių pojūčių“ komandą daugiausia sudaro psichologai, kurie, kaip sako socialinio verslo iniciatorė, specializuojasi kokioje nors konkrečioje terapijoje, pavyzdžiui, dailės terapijoje ar „DIRFloortime“ terapijoje, ar kūno ir judesio terapijoje.

Užsiėmimus su audiovizualinius jutimus stimuliuojančia sensorine įranga dažniausiai veda pati Gabrielė. Jų metu specialistė leidžia vaikui pereiti į tokią būseną, kai su juo tampa lengviau dirbti kitiems specialistams.

Sensorinė įranga yra unikalus terapinis įrankis, kuris vaikui padeda susikurti jam komfortabilų garsinį ir vaizdinį foną, o specialistui padeda greičiau priartėti prie vaiko vidinių blokų ir greičiau pamatyti problemas. Sensorinė įranga susideda iš kelių dalių – projektoriaus, garso sistemos ir jungiklių, kurie leidžia valdyti patalpos šviesas, garsus ir vaizdus, sklindančius iš TV ekrano arba projektoriaus. Gabrielė sako, kad pats vaikas savo nuožiūra naudodamasis planšete gali rinktis apšvietimą, garsus, vaizdus, interaktyvius žaidimus.

„Įrangoje turime, pavyzdžiui, urbanistinius dulkių siurblio ar traukinio garsus, kurių kai kurie vaikai bijo ir nemėgsta. Kai jiems duodi patiems kontroliuoti tą garsą – išjungti, įjungti, pagarsinti, jie lengviau su tuo garsu susipažįsta ir susidraugauja. Tuo tarpu yra vaikų, kurių tie garsai visiškai neveiks. Arba, pavyzdžiui, yra vaikų, kurie labai mėgsta traukinio garsą“, – apie sensorinės įrangos veikimą pasakoja Gabrielė.

Patys šviesos, vaizdų ar garsų perduodami stimulai kiekvienam žmogui yra vienodi. Tai reiškia, kad jei bus įjungta žalia šviesa, vaikas nusiramins, o kartu ji aktyvina smegenų centrus mokymuisi. Jei pasirenkama raudona šviesa, tai vaikas taps aktyvesnis. Vis dėlto vaiko reakcija į juos gali skirtis. „Vienus vaikus šie stimulai paveikia labai greitai ir tiksliai – tai reiškia, kad jie iškart atsipalaiduoja ir nusiramina. Tačiau yra vaikų, ypač su sensoriniais sutrikimais, kuriuos šie stimulai veikia kitaip arba lėčiau ir darbas su jais trunka ilgiau“, – savo patirtį atskleidžia Gabrielė.

Rūpinasi fizine ir psichine vaikų sveikata

Mūsų visuomenę skaldo atskirtys – tarp kūno ir emocijų, tarp fizinės ir socialinės aplinkos. „Penki pojūčiai“, į pagalbą pasitelkę sensorinę įrangą, užsiima būtent fizinės ir psichinės sveikatos vienove.

Mus nuolatos supa vaizdai, garsai ir visi kiti trikdžiai, o ši informacinė aplinka veikia mūsų kūną ir kartu emocijas. „Mes gyvename nuolatinėje sensorinėje perkrovoje. Ir tai ypač jaučia jautrūs vaikai – juk jie kitaip mato ir girdi. Jiems sunku ištverti visą mus supančią sensorinę informaciją. Būtent „Penkių pojūčių“ terapijos centre tai gerai atsiskleidžia. Sensorikos kambaryje, kuriame dirbama su vaikais, yra tylu, neveikia perkrovos ir dėl to tai yra vieta, kur vaikas gali paleisti visos dienos įtampas“, – teigia vaikams pagalbą teikianti mergina.

Terapijos centre galima pastebėti individo gebėjimus ir įgūdžius, įsiklausyti į savo kūno, emocijų ir psichinę sveikatą. Emocijos veikia kūną ir kartu fizinę sveikatą, ir atvirkščiai – fiziniai pojūčiai veikia žmogaus psichinę sveikatą. „Penkių pojūčių“ sukurta sensorinė įranga padeda atkurti šį santykį.

 

Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Spalio 19d.

Kada turime keltis ir eiti miegoti, kad kitą rytą pabudę jaustumėmės žvalūs ir energingi? Vieno tobulo, universalaus miego recepto nėra. Mūsų miego kokybę veikia daugybė veiksnių – amžius, metų laikų kaita, individualūs kūno duomenys bei daugelis kitų išorinių bei vidinių stimuliatorių. Vis...


3 mobiliosios programos, padedančios akliesiems pažinti pasaulį

3 mobiliosios programos, padedančios akliesiems pažinti pasaulį

Spalio 18d.

Išmaniųjų technologijų revoliucija gerokai palengvino milijonų žmonių gyvenimus. Tačiau ar jos padėjo tiems, kurie kasdien susiduria su aplinkos keliamais iššūkiais? Baltosios lazdelės dieną, minimą spalio 15-ąją, siekiama ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į regos negalią turinčių žmonių...


Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Spalio 18d.

Akių gydytojai įsitikinę, kad šiandien galima išgydyti 80 proc. regėjimo sutrikimų, tačiau daugelis suskuba savo akių būkle rūpintis tik tuomet, kai pasireiškia pirmieji nemalonūs pojūčiai – sausumas, perštėjimas, vaizdas lyg per rūką. Sveikatos specialistai pataria tikrintis ir stiprinti...


Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Spalio 18d.

Akių paraudimas, pablogėjęs matymas, bendras silpnumas, galvos skausmai – tai tik maža dalis simptomų, kurie ištinka daug laiko prie kompiuterio ar kitų išmaniųjų įrenginių praleidžiančius žmones. Pasak sveikatos specialistų, nuo išmaniųjų technologijų kenčia ne tik akys ar stuburas, bet...


J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

Spalio 17d.

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) (Briuselis) europarlamentaro Juozo Oleko iniciatyva buvo organizuota diskusija „Su vėžiu susijusi trombozė ir ES darbotvarkė gydant vėžį 2019 - 2024“. Prie diskusijos organizavimo prisidėjo Europos trombozės ir hemostazės sąjunga (EHTA). Su vėžiu...


Šiemet dvigubai daugiau registruotų hepatitų - dominuoja lėtiniai C hepatitai

Šiemet dvigubai daugiau registruotų hepatitų - dominuoja lėtiniai C hepatitai

Spalio 17d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius užregistruoti 184 susirgimai hepatitais ir tai, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, beveik pustrečio karto daugiau (2,5 k. arba 74 atvejai 2018 m. per 8 mėnesius).


Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Spalio 16d.

Spalio 16-ąją pasaulis švenčia Maisto dieną. Švęsti tikrai yra ką – gyvename maisto pertekliaus laikais. Kupinos parduotuvių lentynos, sklidini šaldytuvai ir virtuvės spintelės, gausiai nukrauti stalai ne tik per didžiąsias šventes – kasdien.


Sveikas gyvenimo būdas nuo gripo komplikacijų neapsaugos

Sveikas gyvenimo būdas nuo gripo komplikacijų neapsaugos

Spalio 15d.

Artėjant kasmetiniam gripo sezonui prie gydytojų kabinetų ilgėja eilės norinčiųjų pasiskiepyti, o skiepų priešininkai užgula klaviatūras bandydami juos išgąsdinti pseudomokslinėmis žinutėmis, treti teigia esą sveikas gyvenimo būdas geriau nei skiepas. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros...


Biržuose moteris bandė papirkti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotoją

Biržuose moteris bandė papirkti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotoją

Spalio 15d.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Panevėžio teritorinio skyriaus Biržų asmenų aptarnavimo vietoje negalios vertinimo procedūros metu klientė bandė papirkti tarnybos darbuotoją duodama 100 eurų kyšį.


Pasaulinę rankų plovimo dieną ir specialistų raginimas nepersistengti

Pasaulinę rankų plovimo dieną ir specialistų raginimas nepersistengti

Spalio 15d.

Spalio 15 d. minima Pasaulinė rankų plovimo diena. Sveikatos specialistai teigia, kad rankas reikia plauti ne tuomet, kai jos purvinos, o kur kas dažniau. Vis tik socialiniame tinkle pasiteiravus, kaip dažnai žmonės plauna rankas, specialistai paragino nepersistengti, jeigu tiesioginis darbas...


Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Spalio 15d.

Atsikėlus ryte čiaudint, kosint, sloguojant, karščiuojant, žmonėms gan sunku suprasti ar tai yra gripas, ar tiesiog peršalimas. Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojos Gintarė Nemuraitė ir Agneška Neciunskienė dalinasi žiniomis apie gripą, kuo jis skiriasi nuo paprasto peršalimo ir kaip galime...


Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Spalio 11d.

Šokate iš lovos vos pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams? O gal kiekvieną rytą suskambus žadintuvui daugybę kartų spaudinėjate mygtuką SNAUSTI? Mūsų miego ritmą reguliuoja vidinis kūno laikrodis – asmeninis polinkis keltis ir eiti miegoti panašiu paros metu. Atsižvelgiant į...


Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Spalio 11d.

Spalio mėnesį Lietuvoje startavo socialinė iniciatyva, kurios tikslas – užtikrinti tęstinius terapijos su šunimis užsiėmimus vaikams, kuriais rūpinasi organizacija „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“. Kaniterapija padeda smurtą patyrusiems bei apleistiems vaikams ir yra taikoma nuo...


Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Spalio 11d.

„Pastaraisiais metais gyvenimas buvo toks turiningas, kad aš neturėjau laiko sirgti“, - istoriją apie laimėtą kovą su vėžiu pradeda Aušra Bružienė. Moteriai buvo diagnozuotas III stadijos krūties vėžys, ji perėjo visus vėžio gydymo etapus, galiausiai buvo atlikta ir krūties...


Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Spalio 11d.

Sukate galvą, kaip vertingai panaudoti morkas, salierus, kopūstus, moliūgus ar kitas sezonines daržoves, kurias vis dar vežate iš sodo ar šviežias perkate parduotuvėje? Maisto ir sveikatos ekspertai ragina prisiminti vieną pagrindinių šaltojo sezono patiekalų – šildančias trintas daržovių...


Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Spalio 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras bei vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad šalyje siaučiant peršalimui ir prasidedant gripui, verta atsisakyti rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į žandą. Minint pasaulinę rankų plovimo dieną sveikatos specialistai primena, kad tinkamai,...


Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Spalio 11d.

Lietuvos visuomeninės organizacijos nepajėgios vien savo jėgomis tempti buvusių kalinių integravimo į visuomenę naštos. Lietuvos kalinių globos draugijos reabilitacinio centro vadovės Mildos Bliumenzonienės teigimu, net ir esant tokiai mažai pagalbai į įkalinimo įstaigas nebegrįžta net 40 proc....


Kodėl svarbu pykti?

Kodėl svarbu pykti?

Spalio 10d.

Net 1 iš 4 pasaulio žmonių bent kartą savo gyvenime patiria psichikos sveikatos sunkumų. Mokslininkų teigimu, negebėjimas atpažinti savo emocijas bei tinkamai reaguoti į jas, turi neigiamą poveikį visai visuomenės gerovei. Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną tai patvirtina ir Vilniaus...


Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Spalio 10d.

Pasaulyje minint košės dieną, vis garsiau kalbama apie šio universalaus patiekalo atgimimą – tiek socialiniuose tinkluose, tiek madinguose restoranuose, tiek ir kiekvienoje virtuvėje. Tačiau košės samprata iš esmės pasikeitė – nuobodžią pilką masę pakeitė įvairiausi ingredientai,...


Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Spalio 10d.

Nepastebimai atsliūkinęs ruduo su savimi atsinešė ir nenuspėjamus orus. Deja, staigius temperatūrų pokyčius neretai lydi ir peršalimai. Mitybos specialistai teigia, kad imuniteto stiprinimas šaltuoju metų laiku gali padėti apsisaugoti nuo tykančių ligų bei primena, kad svarbu tiek aktyvus...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9