Liepos 5d. Sekmadienis

Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Spalio 16d.
Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Gausiai besikuriantys socialiniai verslai Lietuvoje įgauna vis didesnę svarbą ir pagreitį. Tarp tokių inovatyvių verslų – unikalia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sensorinių erdvių terapija su specialių poreikių vaikais užsiimantys „Penki pojūčiai“. Šio socialinio verslo steigėja ir vadovė Gabrielė Tervidytė džiaugiasi, kad jos drąsi verslo idėja pasiteisino su kaupu, ji toliau sėkmingai auga ir, laimei, duoda norimų rezultatų – prisidedama prie labiausiai pažeidžiamų grupių – vaikų su specialiaisiais poreikiais problemų sprendimo.

Socialinių pokyčių profesija

Gabrielės nuomone, visi mes anksčiau ar vėliau susiduriame su socialinėmis problemomis:  „Susilaužius koją ar mirus artimajam, žmogų įtraukia ne tik sveikatos, bet ir socialinė sistema.“ Ji įsitikinusi, kad socialinė gerovė yra visų visuomenių pamatas. Tačiau neretai socialinės problemos Lietuvoje asocijuojamos su senukais, neįgaliaisiais, labdaringa veikla užsiimančiomis įstaigomis. Todėl tokios į tikslinių socialinių grupių problemų sprendimą orientuotos socialinės įmonės neretai suvokiamos kaip išmaldos, paramos prašytojos, bet ne kaip aktyviai veikiantys ir sprendimų ieškantys piliečiai.

Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete socialinio darbo bakalauro ir socialinės politikos magistrantūros studijas baigusi Gabrielė nepasiduoda tokiam stereotipiniam požiūriui ir sako, kad džiaugiasi ir didžiuojasi esanti socialinė darbuotoja, myli savo darbą ir atstovauja kitai socialinio darbo pusei – socialinių pokyčių ir inovacijų profesijai.

Verslo idėją parsivežė iš Palestinos

Jau tada, kai pasirinko į socialinės aplinkos gerinimą orientuotas studijas, Gabrielė suvokė, kad nori daryti tai, kas visuomenei būtų naudinga.

Idėja įkurti socialinį verslą jaunai merginai kilo Palestinoje. Ten ji padėjo vienai technologijų įmonei kurti turinį išskirtinei mobiliajai sensorinei programai, skirtai vaikams su specialiaisiais poreikiais ir sutrikimais.

Pradėjusi tyrimus su vaikais, mokymus su socialinio darbo specialistais užsienio įmonėje, Gabrielė darbus tęsė ir Lietuvoje, savo įkurtoje socialinėje įmonėje „Penki pojūčiai“. Dabar šis verslas užsiima sensorinių erdvių ir darbo su specialių poreikių vaikais, mokymų ir individualizuotų pasunkintų priemonių gamyba, o tai, pasirodo, inovatyvus sprendimas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Pradėję nuo mokymų ir sensorinės įrangos kūrimo bei pardavimo visoje Lietuvoje, komandos nariai jautė poreikį plėsti veiklos lauką ir patys ėmėsi dirbti su ypatingais vaikais. Tai paskatino įkurti ir savo terapijos centrą. Netrukus jie ėmė burti ir savipagalbos grupes tėvams, auginantiems vaikus su sutrikimais. „Pati šio verslo veikla yra orientuota į vaiką ir pagalbą jam. Tačiau neįmanoma dirbti su vaiku neįtraukiant ir jo šeimos. Taip pradėjome dirbti kompleksiškai su visa aplinka, kuri supa specialių poreikių vaiką“, – pasakoja Gabrielė.

Sukurta unikali sensorinė įranga

„Penkių pojūčių“ komandą daugiausia sudaro psichologai, kurie, kaip sako socialinio verslo iniciatorė, specializuojasi kokioje nors konkrečioje terapijoje, pavyzdžiui, dailės terapijoje ar „DIRFloortime“ terapijoje, ar kūno ir judesio terapijoje.

Užsiėmimus su audiovizualinius jutimus stimuliuojančia sensorine įranga dažniausiai veda pati Gabrielė. Jų metu specialistė leidžia vaikui pereiti į tokią būseną, kai su juo tampa lengviau dirbti kitiems specialistams.

Sensorinė įranga yra unikalus terapinis įrankis, kuris vaikui padeda susikurti jam komfortabilų garsinį ir vaizdinį foną, o specialistui padeda greičiau priartėti prie vaiko vidinių blokų ir greičiau pamatyti problemas. Sensorinė įranga susideda iš kelių dalių – projektoriaus, garso sistemos ir jungiklių, kurie leidžia valdyti patalpos šviesas, garsus ir vaizdus, sklindančius iš TV ekrano arba projektoriaus. Gabrielė sako, kad pats vaikas savo nuožiūra naudodamasis planšete gali rinktis apšvietimą, garsus, vaizdus, interaktyvius žaidimus.

„Įrangoje turime, pavyzdžiui, urbanistinius dulkių siurblio ar traukinio garsus, kurių kai kurie vaikai bijo ir nemėgsta. Kai jiems duodi patiems kontroliuoti tą garsą – išjungti, įjungti, pagarsinti, jie lengviau su tuo garsu susipažįsta ir susidraugauja. Tuo tarpu yra vaikų, kurių tie garsai visiškai neveiks. Arba, pavyzdžiui, yra vaikų, kurie labai mėgsta traukinio garsą“, – apie sensorinės įrangos veikimą pasakoja Gabrielė.

Patys šviesos, vaizdų ar garsų perduodami stimulai kiekvienam žmogui yra vienodi. Tai reiškia, kad jei bus įjungta žalia šviesa, vaikas nusiramins, o kartu ji aktyvina smegenų centrus mokymuisi. Jei pasirenkama raudona šviesa, tai vaikas taps aktyvesnis. Vis dėlto vaiko reakcija į juos gali skirtis. „Vienus vaikus šie stimulai paveikia labai greitai ir tiksliai – tai reiškia, kad jie iškart atsipalaiduoja ir nusiramina. Tačiau yra vaikų, ypač su sensoriniais sutrikimais, kuriuos šie stimulai veikia kitaip arba lėčiau ir darbas su jais trunka ilgiau“, – savo patirtį atskleidžia Gabrielė.

Rūpinasi fizine ir psichine vaikų sveikata

Mūsų visuomenę skaldo atskirtys – tarp kūno ir emocijų, tarp fizinės ir socialinės aplinkos. „Penki pojūčiai“, į pagalbą pasitelkę sensorinę įrangą, užsiima būtent fizinės ir psichinės sveikatos vienove.

Mus nuolatos supa vaizdai, garsai ir visi kiti trikdžiai, o ši informacinė aplinka veikia mūsų kūną ir kartu emocijas. „Mes gyvename nuolatinėje sensorinėje perkrovoje. Ir tai ypač jaučia jautrūs vaikai – juk jie kitaip mato ir girdi. Jiems sunku ištverti visą mus supančią sensorinę informaciją. Būtent „Penkių pojūčių“ terapijos centre tai gerai atsiskleidžia. Sensorikos kambaryje, kuriame dirbama su vaikais, yra tylu, neveikia perkrovos ir dėl to tai yra vieta, kur vaikas gali paleisti visos dienos įtampas“, – teigia vaikams pagalbą teikianti mergina.

Terapijos centre galima pastebėti individo gebėjimus ir įgūdžius, įsiklausyti į savo kūno, emocijų ir psichinę sveikatą. Emocijos veikia kūną ir kartu fizinę sveikatą, ir atvirkščiai – fiziniai pojūčiai veikia žmogaus psichinę sveikatą. „Penkių pojūčių“ sukurta sensorinė įranga padeda atkurti šį santykį.

 

Draudikai įspėja: važiuojantiems automobiliu šis įprotis gali baigtis skaudžiomis pasekmėmis

Draudikai įspėja: važiuojantiems automobiliu šis įprotis gali baigtis skaudžiomis pasekmėmis

Birželio 26d.

Važiuodami per karščius vieni vairuotojai aklinai užsidaro automobilių langus ir mėgaujasi oro kondicionieriaus teikiama vėsa, kiti gi atvirkščiai – nemėgsta ir nesinaudoja šiais atvėsinančiais įrenginiais. Pastarieji įkaitusiame automobilyje dažniau atlapoja langus ir vieną ranką iškiša...


Karštis ir lietūs skatina uodų vystymąsi

Karštis ir lietūs skatina uodų vystymąsi

Birželio 26d.

Leisti laiką lauke, mėgautis geru oru ir gamta – vieni didžiausių malonumų vasarą. Tačiau pasibuvimą gamtoje dažnai sugadina zyziantys ir geliantys uodai. Kenkėjų kontrolės ekspertai pastebi uodų aktyvumą, kuriam didelę įtaką turi šiuo metu vyraujantys karšti orai ir lietūs.


Maudynės vasarą: specialistai atsako, kodėl pasimaudžius kyla ausies uždegimas ir kas yra „plaukiko ausis“

Maudynės vasarą: specialistai atsako, kodėl pasimaudžius kyla ausies uždegimas ir kas yra „plaukiko ausis“

Birželio 25d.

Prasidėjus karščiams ir maudynių sezonui visi vos ištaikę laisvą akimirką skuba prie vandens telkinių ir ten mėgaujasi vandens teikiamais malonumais. Vieni namo grįžta pailsėję ir atsigavę, o kiti – užgulusiomis ar net skaudančiomis ausimis. Norintiems išvengti tokių bėdų medikai...


Koronaviruso baimė kas penktą poilsiautoją gins toliau nuo pilnų paplūdimių - apklausa

Koronaviruso baimė kas penktą poilsiautoją gins toliau nuo pilnų paplūdimių - apklausa

Birželio 25d.

Saulės ir gerų orų išsiilgę poilsiautojai iš paskutiniųjų stengiasi sutilpti į paplūdimius. Tačiau perpildyto pajūrio ar paežerių vaizdai gąsdina kas penktą Lietuvos gyventoją – tiek jų poilsiui prie vandens telkinių šią vasarą yra pasiryžę ieškoti nuošalesnių vietų, rodo reprezentatyvi...


Kur pakryps svarstyklės – į pacientų ar valstybinių vaistinių pusę?

Kur pakryps svarstyklės – į pacientų ar valstybinių vaistinių pusę?

Birželio 25d.

Užmojis kurti ligoninėse jų pačių valdomas vaistines gali pavirsti ir prievole šioms gydymo įstaigoms. Tokiu atveju būtų beprasmiškai aukojamos valstybės biudžeto lėšos, už kurias tikrai įmanoma palengvinti gyvenimą daugybei ligų kamuojamų Lietuvos gyventojų.


Gydytoja epidemiologė atsakė į dažniausiai pateikiamus klausimus apie Laimo ligą

Gydytoja epidemiologė atsakė į dažniausiai pateikiamus klausimus apie Laimo ligą

Birželio 25d.

Nors Laimo liga registruojama daugelyje pasaulio vietų, Baltijos šalyse fiksuojama daugiau atvejų, nei rodo Europos vidurkis. Taip iš dalies yra todėl, kad visos Baltijos šalys, o ypač Lietuva – pilna lapuočių miškų, kuriuose dažniausiai ir gyvena aktyviausios erkės, platinančios Laimo...


Kaip išvengti vasarą lytiškai plintančių infekcijų?

Kaip išvengti vasarą lytiškai plintančių infekcijų?

Birželio 25d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai atkreipia dėmesį, kad vasarą – atostogų sezono metu padidėja rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). ULAC duomenimis, beveik kasmet po vasaros registruojama daugiau susirgimų LPI. Būtent todėl dabar pats laikas priminti...


Kokteilis be laipsnių

Kokteilis be laipsnių

Birželio 25d.

Pasak specialistų, neretas laisvalaikio praleidimą - pasisėdėjimą gamtoje, gimtadienio vakarėlį, kelionę prie jūros sieja su alkoholio vartojimu. Kaip keisti įsišaknijusį požiūrį, kalbame su psichoanalitiku Tomu Viliumi Kajoku.


Baltmė nėra „kosmetinis defektas“ – liga veikia gyvenimo kokybę ir emocinę būseną

Baltmė nėra „kosmetinis defektas“ – liga veikia gyvenimo kokybę ir emocinę būseną

Birželio 25d.

Birželio 25 d. minima tarptautinė baltmės (lot. vitiligo) diena. Praeitais metais VU medicinos studentai, vadovaujami prof. Dr. Matildos Bylaitės-Bučinskienės, atliko baltme sergančių pacientų gyvenimo kokybę vertinantį tyrimą, kuris atkleidė, jog dauguma sergančiųjų jaudinasi dėl tolimesnio...


J. Oleko iniciatyva, EP nariai iš 14 šalių ragina stiprinti ES sveikatą

J. Oleko iniciatyva, EP nariai iš 14 šalių ragina stiprinti ES sveikatą

Birželio 23d.

Europos Parlamento (EP) nario Juozo Oleko iniciatyva, EP nariai iš 14 šalių kreipėsi į Europos Komisiją bei Tarybą ragindami pradėti diskusijas apie sveikatos kompetencijos pasidalinimą tarp Europos Sąjungos bei šalių narių, ragindami stiprinti visuomenės sveikatą ES mastu.


Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Birželio 23d.

Karantinui pasibaigus, o vasariškiems orams vis labiau džiuginant, pagausėja išvykų ir iškylų gamtoje, kurias neišvengiamai lydi dilema – kokį maistą ruošti? Ko gero populiariausias iškylų maistas visame pasaulyje – sumuštiniai, kuriuos nesudėtinga pagaminti, lengva ir patogu valgyti...


Ruošiatės keliauti – nepamirškite tarptautinio skiepijimo pažymėjimo

Ruošiatės keliauti – nepamirškite tarptautinio skiepijimo pažymėjimo

Birželio 23d.

Turizmo sektoriui atnaujinant veiklą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vykstant į tam tikras šalis, gali prireikti Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo, įrodančio, kad esate pasiskiepiję, nes priešingu atveju į šalį galite būti tiesiog neįleisti.


Ruošiamės Joninėms: ką daryti, kad šventės neapkartintų sutrikęs virškinimas ar alergija

Ruošiamės Joninėms: ką daryti, kad šventės neapkartintų sutrikęs virškinimas ar alergija

Birželio 23d.

Artėjantis vasaros lygiadienis ir Joninės daugeliui žmonių asocijuojasi ne tik su laužais, vainikų pynimais ar paparčio žiedo ieškojimu, bet ir su ant žarijų keptais sultingais kepsniais ir vaišėmis iki paryčių. Vaistininkai perspėja, kad tiek neatsargus braidžiojimas po rasą trumpiausią metų...


Lietuvoje pradedamas kompensuoti inovatyvus hemofilijos gydymas

Lietuvoje pradedamas kompensuoti inovatyvus hemofilijos gydymas

Birželio 22d.

Nuo birželio Lietuvoje pradedamas kompensuoti dar vienas inovatyvus hemofilijos A – kraujavimą sukeliančios ligos – gydymo metodas. Pritaikius naująjį gydymą, Lietuvos pacientams, sergantiems sunkia neinhibitorinės hemofilijos forma, užteks tik vienos injekcijos į poodį per savaitę, o...


Vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės metai: nuo paskaitų iki mototuristų ekskursijų

Vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės metai: nuo paskaitų iki mototuristų ekskursijų

Birželio 22d.

2020-uosius paskelbus vaistininkės, etnobotanikės ir Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo puoselėtojos habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais, Vytauto Didžiojo universitete pradėtas švietėjiškų, nekomercinių renginių ciklas, skirtas šios išskirtinės asmenybės veiklai...


Įvyko pirmasis šių metų „Jogos netradicinėse erdvėse“ renginys Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų kieme

Įvyko pirmasis šių metų „Jogos netradicinėse erdvėse“ renginys Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų kieme

Birželio 22d.

Praeitais metais įvykę net 6 „Jogos netradicinėse erdvėse“ renginiai įvairiose Vilniaus vietose, tokiose, kaip Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinė dailės galerija, Menų spaustuvė, Lietuvos medicinos biblioteka ir kitos, kiekvieną kartą dalyviams dovanojo...


Karantinas paveikė mus ilgam, labiausiai nukentėjo jaunimas

Karantinas paveikė mus ilgam, labiausiai nukentėjo jaunimas

Birželio 22d.

„Žmogaus studijų centro“ ir „Baltijos tyrimai“ baigė Lietuvos emocinio klimato tyrimą, kurį sudarė penkios bangos. Rezultatai rodo, kad neigiamos emocijos, nors ir aprimusios po pirminio šoko, išlieka labai aukštos. Labiausiai neigiamai karantinas paveikė 18-29 metų žmones.


Tarptautinei jogos dienai artėjant vaistininkė dalinasi, kodėl sportuojant reikia nežiūrėti į kitus

Tarptautinei jogos dienai artėjant vaistininkė dalinasi, kodėl sportuojant reikia nežiūrėti į kitus

Birželio 19d.

Birželio 21 d. minima tarptautinė jogos diena. Pasak šią sporto šaką praktikuojančios „Eurovaistinės“ vaistininkės, tai puikus būdas ne tik lavinti kūną, bet ir išvalyti mintis. Vis dėlto, farmacijos specialistė atkreipia dėmesį, kad sportuojant svarbiausia tai daryti atsižvelgiant į...


Šokoladas antioksidantas – odos atjauninimo terapijai

Šokoladas antioksidantas – odos atjauninimo terapijai

Birželio 19d.

„Tik turtingas kilmingasis gali leisti sau šį gėrimą, nes jis geria... pinigus“ – taip apie šokoladą rašė renesanso istorikai. Dabar šis, kiekvienam prieinamas desertas vadinamas maža nuodėme su privalumais. Pasirinkus kokybišką juodąjį šokoladą padidinsite antioksidantų, kurie...


Darbas per karščius pavojingas dirbančiųjų sveikatai

Darbas per karščius pavojingas dirbančiųjų sveikatai

Birželio 19d.

Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata. Darbas karštyje priskiriamas prie...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9