Sausio 22d. Trečiadienis

Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Spalio 16d.
Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Gausiai besikuriantys socialiniai verslai Lietuvoje įgauna vis didesnę svarbą ir pagreitį. Tarp tokių inovatyvių verslų – unikalia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sensorinių erdvių terapija su specialių poreikių vaikais užsiimantys „Penki pojūčiai“. Šio socialinio verslo steigėja ir vadovė Gabrielė Tervidytė džiaugiasi, kad jos drąsi verslo idėja pasiteisino su kaupu, ji toliau sėkmingai auga ir, laimei, duoda norimų rezultatų – prisidedama prie labiausiai pažeidžiamų grupių – vaikų su specialiaisiais poreikiais problemų sprendimo.

Socialinių pokyčių profesija

Gabrielės nuomone, visi mes anksčiau ar vėliau susiduriame su socialinėmis problemomis:  „Susilaužius koją ar mirus artimajam, žmogų įtraukia ne tik sveikatos, bet ir socialinė sistema.“ Ji įsitikinusi, kad socialinė gerovė yra visų visuomenių pamatas. Tačiau neretai socialinės problemos Lietuvoje asocijuojamos su senukais, neįgaliaisiais, labdaringa veikla užsiimančiomis įstaigomis. Todėl tokios į tikslinių socialinių grupių problemų sprendimą orientuotos socialinės įmonės neretai suvokiamos kaip išmaldos, paramos prašytojos, bet ne kaip aktyviai veikiantys ir sprendimų ieškantys piliečiai.

Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete socialinio darbo bakalauro ir socialinės politikos magistrantūros studijas baigusi Gabrielė nepasiduoda tokiam stereotipiniam požiūriui ir sako, kad džiaugiasi ir didžiuojasi esanti socialinė darbuotoja, myli savo darbą ir atstovauja kitai socialinio darbo pusei – socialinių pokyčių ir inovacijų profesijai.

Verslo idėją parsivežė iš Palestinos

Jau tada, kai pasirinko į socialinės aplinkos gerinimą orientuotas studijas, Gabrielė suvokė, kad nori daryti tai, kas visuomenei būtų naudinga.

Idėja įkurti socialinį verslą jaunai merginai kilo Palestinoje. Ten ji padėjo vienai technologijų įmonei kurti turinį išskirtinei mobiliajai sensorinei programai, skirtai vaikams su specialiaisiais poreikiais ir sutrikimais.

Pradėjusi tyrimus su vaikais, mokymus su socialinio darbo specialistais užsienio įmonėje, Gabrielė darbus tęsė ir Lietuvoje, savo įkurtoje socialinėje įmonėje „Penki pojūčiai“. Dabar šis verslas užsiima sensorinių erdvių ir darbo su specialių poreikių vaikais, mokymų ir individualizuotų pasunkintų priemonių gamyba, o tai, pasirodo, inovatyvus sprendimas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Pradėję nuo mokymų ir sensorinės įrangos kūrimo bei pardavimo visoje Lietuvoje, komandos nariai jautė poreikį plėsti veiklos lauką ir patys ėmėsi dirbti su ypatingais vaikais. Tai paskatino įkurti ir savo terapijos centrą. Netrukus jie ėmė burti ir savipagalbos grupes tėvams, auginantiems vaikus su sutrikimais. „Pati šio verslo veikla yra orientuota į vaiką ir pagalbą jam. Tačiau neįmanoma dirbti su vaiku neįtraukiant ir jo šeimos. Taip pradėjome dirbti kompleksiškai su visa aplinka, kuri supa specialių poreikių vaiką“, – pasakoja Gabrielė.

Sukurta unikali sensorinė įranga

„Penkių pojūčių“ komandą daugiausia sudaro psichologai, kurie, kaip sako socialinio verslo iniciatorė, specializuojasi kokioje nors konkrečioje terapijoje, pavyzdžiui, dailės terapijoje ar „DIRFloortime“ terapijoje, ar kūno ir judesio terapijoje.

Užsiėmimus su audiovizualinius jutimus stimuliuojančia sensorine įranga dažniausiai veda pati Gabrielė. Jų metu specialistė leidžia vaikui pereiti į tokią būseną, kai su juo tampa lengviau dirbti kitiems specialistams.

Sensorinė įranga yra unikalus terapinis įrankis, kuris vaikui padeda susikurti jam komfortabilų garsinį ir vaizdinį foną, o specialistui padeda greičiau priartėti prie vaiko vidinių blokų ir greičiau pamatyti problemas. Sensorinė įranga susideda iš kelių dalių – projektoriaus, garso sistemos ir jungiklių, kurie leidžia valdyti patalpos šviesas, garsus ir vaizdus, sklindančius iš TV ekrano arba projektoriaus. Gabrielė sako, kad pats vaikas savo nuožiūra naudodamasis planšete gali rinktis apšvietimą, garsus, vaizdus, interaktyvius žaidimus.

„Įrangoje turime, pavyzdžiui, urbanistinius dulkių siurblio ar traukinio garsus, kurių kai kurie vaikai bijo ir nemėgsta. Kai jiems duodi patiems kontroliuoti tą garsą – išjungti, įjungti, pagarsinti, jie lengviau su tuo garsu susipažįsta ir susidraugauja. Tuo tarpu yra vaikų, kurių tie garsai visiškai neveiks. Arba, pavyzdžiui, yra vaikų, kurie labai mėgsta traukinio garsą“, – apie sensorinės įrangos veikimą pasakoja Gabrielė.

Patys šviesos, vaizdų ar garsų perduodami stimulai kiekvienam žmogui yra vienodi. Tai reiškia, kad jei bus įjungta žalia šviesa, vaikas nusiramins, o kartu ji aktyvina smegenų centrus mokymuisi. Jei pasirenkama raudona šviesa, tai vaikas taps aktyvesnis. Vis dėlto vaiko reakcija į juos gali skirtis. „Vienus vaikus šie stimulai paveikia labai greitai ir tiksliai – tai reiškia, kad jie iškart atsipalaiduoja ir nusiramina. Tačiau yra vaikų, ypač su sensoriniais sutrikimais, kuriuos šie stimulai veikia kitaip arba lėčiau ir darbas su jais trunka ilgiau“, – savo patirtį atskleidžia Gabrielė.

Rūpinasi fizine ir psichine vaikų sveikata

Mūsų visuomenę skaldo atskirtys – tarp kūno ir emocijų, tarp fizinės ir socialinės aplinkos. „Penki pojūčiai“, į pagalbą pasitelkę sensorinę įrangą, užsiima būtent fizinės ir psichinės sveikatos vienove.

Mus nuolatos supa vaizdai, garsai ir visi kiti trikdžiai, o ši informacinė aplinka veikia mūsų kūną ir kartu emocijas. „Mes gyvename nuolatinėje sensorinėje perkrovoje. Ir tai ypač jaučia jautrūs vaikai – juk jie kitaip mato ir girdi. Jiems sunku ištverti visą mus supančią sensorinę informaciją. Būtent „Penkių pojūčių“ terapijos centre tai gerai atsiskleidžia. Sensorikos kambaryje, kuriame dirbama su vaikais, yra tylu, neveikia perkrovos ir dėl to tai yra vieta, kur vaikas gali paleisti visos dienos įtampas“, – teigia vaikams pagalbą teikianti mergina.

Terapijos centre galima pastebėti individo gebėjimus ir įgūdžius, įsiklausyti į savo kūno, emocijų ir psichinę sveikatą. Emocijos veikia kūną ir kartu fizinę sveikatą, ir atvirkščiai – fiziniai pojūčiai veikia žmogaus psichinę sveikatą. „Penkių pojūčių“ sukurta sensorinė įranga padeda atkurti šį santykį.

 

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Sausio 15d.

Pomidorai – viena populiariausių daržovių visame pasaulyje, panašiai kaip ir bulvė, mus pasiekė tik XVI amžiuje iš Pietų Amerikos. Didžiojoje Britanijoje ilgai laikyta nuodingu dekoratyviniu augalu, šiuo metu ji varžosi su kitomis daržovėmis savo sveikatai naudingomis savybėmis ir net...


Paprasti būdai, kaip numesti kelis kilogramus

Paprasti būdai, kaip numesti kelis kilogramus

Sausio 15d.

Svorio metimas viena populiariausių ir opiausių temų šiais laikais. „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė Gedminaitė - Miškinienė sako, kad labai svarbu, kad žmonės, siekiantys numesti svorio, darytų tai atsakingai ir nekenkdami savo sveikatai. Mūsų, kaip natūralių produktų gamintojų tikslas...


Psichologas: kaip pradėti naujus metus atsikračius blogų įpročių

Psichologas: kaip pradėti naujus metus atsikračius blogų įpročių

Sausio 13d.

Naujų metų pradžia – pats geriausias laikas įsivertinti senus įpročius ir atsikratyti blogųjų. Psichologas Olegas Lapinas teigia, jog norint tą padaryti pirmiausia reikia suprasti, kodėl griebiamės tam tikro įpročio, o jei šis elgesys pradeda labai kenkti mums patiems ar artimiesiems,...


Greitų pusryčių idėjos skubantiems: ne tik skanu, bet ir maistinga

Greitų pusryčių idėjos skubantiems: ne tik skanu, bet ir maistinga

Sausio 13d.

Pusryčiai neretai yra įvardijami kaip svarbiausias dienos maistas, nors ne visiems pavyksta kas rytą rasti laiko ir jais pasimėgauti. Tačiau tam yra sprendimas, kuriuo gali pasinaudoti net ir labiausiai skubantys – tereikia susirasti šalia darbo esančią parduotuvę, kurioje būtų patogu...


Sveikatos specialistė: sniego paragauti galima, tačiau atkreipkite dėmesį į vieną sąlygą

Sveikatos specialistė: sniego paragauti galima, tačiau atkreipkite dėmesį į vieną sąlygą

Sausio 13d.

„Ar galiu paragauti sniego?“ – jeigu ne paklausęs, tai bent pagalvojęs tikrai yra kiekvienas vaikas. Nuo mažens girdimas tėvų prašymas nevalgyti sniego, dažnai atbaido, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė nuramina, išskyrus kai kurias situacijas, toks...


Šventės baigėsi – padidėjęs apetitas liko. Kaip grįžti į ritmą?

Šventės baigėsi – padidėjęs apetitas liko. Kaip grįžti į ritmą?

Sausio 13d.

Įsibėgėjus sausiui daugeliui vis dar sunku grįžti į įprastą režimą. Šventinis maratonas ne tik atitraukė nuo darbų, bet ir išbalansavo ne vieno mitybos ritmą. Dietistė Živilė Dumbraitė sako, kad norint ir vėl grįžti į normalų valgymo režimą pirmiausia reikėtų pradėti nuo vidinio nusiteikimo, o...


Netradiciniai būdai mesti rūkyti: nuo ženšenio ar jogurto iki laikmačio

Netradiciniai būdai mesti rūkyti: nuo ženšenio ar jogurto iki laikmačio

Sausio 9d.

Savo sveikatos labui daugelis Naujais metais priima iššūkį – atsikratyti nepageidaujamų žalingų įpročių. Sveikatos specialistai atkreipia rūkančiųjų dėmesį, kad keičiant įpročius nereiktų daryti skubotų sprendimų ir vadovautis laipsniško nutraukimo principu.


Vėjaraupiai: 4 faktai, kuriuos reikėtų žinoti

Vėjaraupiai: 4 faktai, kuriuos reikėtų žinoti

Sausio 9d.

Vėjaraupiai – daugelio vaikystėje persirgtas, o nesirgusiuosius gana bauginantis virusas. Jis itin lakus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, kasmet Lietuvoje juo perserga net 15 tūkstančių žmonių. Atrodo, kad tai nepavojinga liga, nors ir trunka apie dešimt dienų, tačiau...


Nesuvalgyti maisto likučiai šaldytuve? 3 receptai, kaip juos panaudoti ir sutaupyti

Nesuvalgyti maisto likučiai šaldytuve? 3 receptai, kaip juos panaudoti ir sutaupyti

Sausio 9d.

Šią savaitę, kartu su Trijų Karalių dienos minėjimu, švenčių sezonas oficialiai baigėsi, tačiau daugelio žmonių šaldytuvas vis dar kupinas nesuvalgytų maisto produktų. Kaip išvengti maisto švaistymo ir šiuos likučius panaudoti? Vienas populiariausių ir būtiniausių, tačiau tuo pat metu ir...


Trys patarimai, kaip išvengti traumų slidinėjant

Trys patarimai, kaip išvengti traumų slidinėjant

Sausio 9d.

Lietuvoje – nėra nei kalnų, o šiemet – ir sniego, tad kalnų slidinėjimo entuziastai žiemą aktyvias atostogas renkasi Italijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje ar kitose kalnuotose šalyse. Tačiau gydytojai pastebi, kad pacientai dėl slidinėjant patirtų traumų gydymo įstaigų duris varsto jau...


Šiais metais pirmas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe – dėl nesaugaus darbo iškasose

Šiais metais pirmas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe – dėl nesaugaus darbo iškasose

Sausio 8d.

Šiandien gavusi informacijos apie mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe Druskininkuose, kai statybvietėje žemės užvirto ant dviejų darbininkų ir vienas iš jų žuvo, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) kreipiasi į įmonių vadovus, ragindama juos užtikrinti darbuotojams saugias darbo sąlygas.


5 patarimai, padėsiantys pagerinti vaikų miegą

5 patarimai, padėsiantys pagerinti vaikų miegą

Sausio 8d.

Nors saldžiai ir ramiai miegantis vaikas – visų tėvelių svajonė, realybėje daugelis susiduria su diena iš dienos kankinančia bemiegių naktų problema. Prasto vaikučių miego priežasčių gali būti daug, tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvienai iš jų yra ir sprendimas. GERO MIEGO KLUBO...


Lietuvoje – pirmoji šį sezoną gripo mirtis

Lietuvoje – pirmoji šį sezoną gripo mirtis

Sausio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, nuo gripo Panevėžio apskrityje (Kupiškio rajone) mirė vyras. Tai pirmasis mirties nuo gripo atveji šį gripo sezoną. Vyras blogai pasijuto po švenčių, o į medikus kreipėsi sausio 2 dieną.


Lietuvių pamėgtas vaisius gerina ne tik sveikatą, bet ir nuotaiką

Lietuvių pamėgtas vaisius gerina ne tik sveikatą, bet ir nuotaiką

Sausio 7d.

Maistingumu pasižymintys bananai itin didelio populiarumo susilaukia ne tik dėl savo skonio, bet ir teikiamos naudos žmogaus sveikatai bei kitų ypatingų savybių. Tikriausiai mažai kam žinoma, kad lietuvių ypač pamėgtas vaisius gali turėti įtakos kūno svoriui, žmogaus nuotaikai ar net regėjimui.


Moterų intymios higienos tendencijos: dėmesys tvarumui ir noras žinoti atsakymus

Moterų intymios higienos tendencijos: dėmesys tvarumui ir noras žinoti atsakymus

Sausio 7d.

Nuo nedrąsių klausimų, iki siekio žinoti viską, nuo savadarbių priemonių naudotų per menstruacijas, iki patogių paketų, tamponų ir taurelių – taip keitėsi požiūris į moterų higieną. Vis dėlto „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad kalbėti apie tai daliai...


Lietuva išbrido iš emocinės duobės

Lietuva išbrido iš emocinės duobės

Sausio 7d.

Jau 12 metų „Žmogaus studijų centro“ atliekama Lietuvos emocinės būsenos stebėsena rodo, kad, 2010-2011 metais pasiekusi dugną, 2019 metais Lietuva jautėsi kaip niekad gerai ir su viltimi žvelgia į ateitį.


Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

Sausio 7d.

Kakta srūvantis prakaitas, sunkus kvėpavimas, maudimas raumenyse – puikiai pažįstami fizinio aktyvumo atributai. Išganingoji sveikata nebūtinai ateina per kančią. Jei sportas teiks malonumą, dėkos kūnas, pagerės savijauta, neišgaruos ir noras gyventi sveikiau, - neabejoja sporto ir sveikos...


Augalo šaknis padėsianti įveikti nuovargį

Augalo šaknis padėsianti įveikti nuovargį

Sausio 7d.

Po švenčių jaučiate stresą ar pritrūkote jėgų tęsti darbą ar mokslus? Organizmui bus lengviau, jei, negalėdami skirti pakankami laiko poilsiui, pasitelksite priemones, kurios padės grąžinti fizinį ir protinį aktyvumą, kovoti su stresu, nuovargiu bei palaikyti imunitetą.


Lietuvoje pirmą kartą vykdomas išskirtinis nepriklausomas medikų savijautos tyrimas

Lietuvoje pirmą kartą vykdomas išskirtinis nepriklausomas medikų savijautos tyrimas

Sausio 6d.

Praėjusieji metai gan tragiškais įvykiais medikų bendruomenėje atskleidė jos pažeidžiamumą ir atvėrė itin sudėtingą medicinos sektoriaus darbuotojų padėtį.


Jau laikas rūpintis skiepais nuo erkinio encefalito

Jau laikas rūpintis skiepais nuo erkinio encefalito

Sausio 6d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skiepytis nuo erkinio encefalito (EE) pataria šaltuoju metų laikotarpiu. Pasak ULAC medicinos entomologės dr. Mildos Žygutienės, nors kalendorinė žiema įsibėgėjo, esant teigiamai oro temperatūrai, galima daryti prielaidą, kad dalis erkių vis dar...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9