Gudručio vaistinė

Amerikiečiai įvaikintus vaikus iš užsienio atiduoda kaip naminius gyvūnėlius

Per pastaruosius 20 metų amerikiečiai įvaikino ketvirtį milijono vaikų iš užsienio šalių. Nemažai jų įgijo šeimas ir jaukius namus, bet didelį skandalą sukėlė žiniasklaidos tyrimas – kai kurie įtėviai per internetą atsikrato vaikų, kuriuos auginti jiems pasirodė per sunku.

Viena amerikiečių šeima porą metų stengėsi auginti įvaikintą mergaitę iš Liberijos. Kai nutarė, jog per sunku, ilgai nelaukė –i nternete per porą dienų rado naujus globėjus.

„Žiūri vaikui į akis ir matai – jis nori tau trenkti. Tiesiog teko ją laikyti, kad ji neužgautų mūsų ar kitų vaikų”, – kalbėjo buvusi įmotė Melissa Puchala.

Todėl paauglė vardu Quita atsidūrė namelyje ant ratų. Ją perduodant naujiems globėjams nedalyvavo joks teisininkas ar vaiko teisių saugotojas. Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas, kai susitiko buvę ir nauji įtėviai. Jeigu būtų nuodugniau pasidomėję, kam perduoda vaiką, būtų sužinoję, kad biologinius poros vaikus atėmė globos tarnybos, kad psichika sutrikusi, linkę į smurtą. Kaip paaiškėjo vėliau, nauja globėja jau pirmą naktį ėmė seksualiai priekabiauti. Kai buvę įtėviai bandė pasidomėti, kaip sekasi mergaitei, globėjai dingo. Kvitai dabar – 21-eri, ji sako galinti atleisti įtėviams, bet niekada nepamirš.

„Mano širdis buvo kupina skausmo. Jie mane įvaikino, norėjo, kad gyvenčiau drauge, o paskui atsisakė. Kodėl taip gyvenime būna“, – klausė žiaurius išgyvenimus patyrusi mergina.

Ne vien Quita buvo pasimetusi nelegalus pervaikinimo tinkle, veikiančiame panašiai kaip tie, kuriuose ieškoma naujų šeimininkų šuniukas ar kačiukams.

„Reuters” agentūros tyrėjai išanalizavo skelbimus viename paieškų tinklalapyje. Kas savaitę naujų namų ieškoma mažiausiai vienam vaikui, paprastai įvaikintam užsienyje – Rusijoje, Ukrainoje, Kinijoje, Etiopijoje, jauniausiam buvo vos 10 mėnesių. Oficialiais duomenimis, vadinamųjų nesėkmingų įvaikinimų šalyje skaičius svyruoja nuo 10 iki 25 procentų. Kiek užsienyje nesėkmingai įvaikintų vaikų, nežinoma.

Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

TAIP PAT SKAITYKITE