Sausio 27d. Ketvirtadienis

7 patarimai, ką daryti, jeigu turite genetinį polinkį susirgti vėžiu

Lapkričio 16d.
7 patarimai, ką daryti, jeigu turite genetinį polinkį susirgti vėžiu

Paveldimo vėžio atvejais dažniausiai kalbama apie genų mutacijas, kurios didina riziką susirgti krūties, kiaušidžių, prostatos, rečiau – kasos vėžiu. Tačiau visais atvejais paveldimos genų mutacijos nulemia ne ligą, o tik polinkį ja susirgti. Tad ką daryti sužinojus apie riziką susirgti? Straipsnyje dalijamės 7 patarimais.

Mityba – pirmoje vietoje

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytoja onkologė Edita Juodžbalienė tikina, kad didžioji dalis onkologinių ligų išsivysto dėl netinkamo gyvenimo būdo. Nacionalinis vėžio institutas pabrėžia, kad, laikantis sveikos gyvensenos ir vėžio prevencijos rekomendacijų, rizika susirgti vėžiu yra beveik 20 proc. mažesnė negu tiems, kurie į sveiką gyvenseną ir per didelį kūno svorį numoja ranka.

Venkite rūkytų ir sūdytų mėsos gaminių – kancerogeninių maisto produktų, kurie laikomi vėžio sukėlėjais. Kaip nepalankūs sveikatai vertinami daug gyvulinių riebalų turintys produktai, kepti, virti aliejuje. Taip pat gaminiai, kuriuose gausu cukraus. Tikimybę susirgti vėžiu didina riebus maistas ir nutukimas. Taigi mitybos koregavimas – pirmas žingsnis, kurį turėtume žengti, norėdami nesusirgti vėžiu.

Antras žingsnis fizinė veikla

Sportuokite, judėkite, vaikščiokite ir mankštinkitės. Atraskite tokią judėjimo formą, kuri jums teiktų džiaugsmą, kad ir kas tai būtų: šokiai, ėjimas su šiaurietiškomis lazdomis ar jogos pratimai ant kilimėlio namie. „Moksliniais tyrimais nustatyta, kad fizinio aktyvumo metu pradeda veikti apsauginiai organizmo mechanizmai, kurie teigiamai veikia lėtinį uždegimą, stiprina imunitetą ir net koreguoja DNR pažeidimus, stabdo įvairių lokalizacijų vėžio atsiradimą“, – fizinio aktyvumo naudą vardija gydytoja onkologė E. Juodžbalienė. Pavyzdžiui, fiziškai aktyvioms moterims susirgti krūties vėžiu rizika yra 20–30 proc. mažesnė, palyginti su fiziškai neaktyviomis moterimis. Pasaulio sveikatos organizacija suaugusiesiems rekomenduoja pajudėti bent 30 minučių 5–7 dienas per savaitę.

Šviesios mintys padeda pasveikti

„Žmonės, įveikę onkologinę ligą, dažnai sako, kad jiems susidoroti su ja padėjo optimistinis požiūris į gyvenimą, pozityvios mintys“, – sako ilgametę darbo patirtį sukaupusi onkologė E. Juodžbalienė. Manoma, kad teigiamos mintys padeda sveikti, o neigiamos dar labiau pablogina būklę. Todėl kiekvienam reikėtų mokytis valdyti savo mintis, pažinti emocijas ir jokiu būdu nekaupti jų savyje.

Tikrintis būtina

Reguliari patikra – atsakymas, kaip laiku pastebėti vėžį. Šiandien Lietuvoje veikia net keturios onkologinių ligų ankstyvosios diagnostikos programos: gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Šiuolaikinės technologijos leidžia aptikti neapčiuopiamą vėžį, todėl ypač svarbu ateiti ir pasitikrinti.

Esant tam tikroms indikacijoms, atliekami onkogenetiniai tyrimai, kurie reikalingi ne tik diagnozei nustatyti / patvirtinti, bet ir individualizuotam gydymui parinkti. Naviko genetinė analizė padeda aptikti pakitimus vėžio genuose, kurie ir nulemia skirtingus ligos progresavimo mechanizmus. Genetinių tyrimų rezultatai lemia paciento gydymo pasirinkimą, leidžia numatyti ligos eigą ir atsaką į gydymą. Priklausomai nuo genetinio tyrimo atsakymo pacientams skiriamas individualiai parinktas gydymas.

Antioksidantai – prieš vėžį

Anot garsaus fitoterapeuto Juozo Ruolios, norėdami nesusirgti onkologine liga, mitybą turime papildyti tokiomis medžiagomis, kurios slopina su piktybėjimu susijusių genų raišką, koreguoja imuninę sistemą ir veikia navikų atsiradimą ir vystymąsi. Tai gali būti junginiai, kurie inicijuoja pakitusių ląstelių žūtį ir skatina normalių ląstelių dalijimąsi.

Norint nesusirgti vėžiu, ypač naudingi yra augalai antioksidantai. Mitybą papildžius tam tikromis vėžio vystymąsi stabdančiomis medžiagomis, galima sumažinti šių ligų išsivystymo tikimybę. Tai itin svarbu žmonėms, kuriems rizika susirgti vėžiu yra didesnė.

Mokslas atsigręžia į skystus polifenolius

Fenoliniai junginiai – tai didelė augaluose esančių veikliųjų medžiagų grupė, kuriai priklauso ir polifenoliai. Šie junginiai ne tik suteikia spalvą ar sustiprina vaisių skonį bei aromatą, bet ir dalyvauja augimo bei dauginimosi procesuose, padeda augalams apsisaugoti nuo negatyvių aplinkos veiksnių: mikrobinių ar grybelinių infekcijų, intensyvių ultravioletinių spindulių.

Polifenoliai naudingi tiek sveikiems asmenims, tiek sergantiems. Anot J. Ruolios, polifenoliai yra didžiausias antioksidantų šaltinis.

„Mokslinėje literatūroje pateikiamuose tyrinėjimuose yra įrodytas teigiamas polifenolių poveikis imunitetui, nauda vėžio prevencijai, dar daugiau – gebėjimas sulėtinti pirmalaikio senėjimo procesus, širdies ir kraujagyslių bei galvos smegenų neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Parkinsono, Alzheimerio ligos, prevencijai. Polifenoliai taip pat gali padėti sumažinti kvėpavimo takų infekcijų riziką“, – pabrėžia onkologė E. Juodžbalienė.

Klinikinėje praktikoje labiausiai ištyrinėti du polifenoliai – tai kurkuminas, išgaunamas iš dažinių ciberžolių, ir resveratrolis, išgaunamas iš japoninių pelėvirkščių. Resveratrolis – vienas stipriausių polifenolių, kuris stabdo senėjimo procesus, padeda palaikyti normalią širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą.

O dažinė ciberžolė (kurkuminas) padeda palaikyti imuninės, nervų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemų ir kepenų veiklą, normalų kepenų lipidų kiekį ir cholesterolio lygį kraujyje, gerina apetitą ir virškinimą. Daug tyrimų su dažine ciberžole atliekama onkologijos srityje. Kurkuminas yra unikalus ir daug žadantis polifenolinis junginys, tačiau jis mažai tirpus vandenyje ir organizme pasižymi prastu biologiniu prieinamumu. Su maistu pakliuvęs į skrandį ir žarnyną kurkuminas pasisavinamas blogai, o žarnyne bei kepenyse jis greitai suskaidomas į kitus junginius, todėl pagardinus maistą prieskoniu, turinčiu kurkumino, arba išgėrus kurkumino tablečių, kraujyje dažniausiai randami tik šios medžiagos pėdsakai.

Ragina rinktis apdairiai

Išgirdę apie polifenolių naudą, žmonės neretai susigundo reklamuojamomis tabletėmis ar kapsulėmis. Tačiau onkologė E. Juodžbalienė ragina rinktis apdairiai. „Įrodyta, kad iš polifenolių tablečių ir kapsulių mūsų organizmas pasisavina mažiau nei ketvirtadalį maisto medžiagų, tad, galima sakyti, pinigus išmetate į balą“, – sako medikė.

Spręsdami šią polifenolių pasisavinimo problemą, Lietuvos mokslininkai sukūrė skystus polifenolius, kurie iš karto skystu pavidalu keliauja į žarnyno limfagyslę, o iš ten yra išnešiojami po visą organizmą. Taip nedirginamos kepenys, skrandis, priešingai, nei naudojant tabletes ar kapsules.

„Siekiant maksimalios naudos sveikatai ir geresnio polifenolių pasisavinimo, labai svarbu, kad skystas resveratrolis su skystu kurkuminu būtų viename buteliuke“, – pabrėžia gydytoja onkologė E. Juodžbalienė.

 

Kaip išsirinkti tinkamą respiratorių

Kaip išsirinkti tinkamą respiratorių

Sausio 19d.

Nuo pirmadienio vykdami į renginį ar kino teatrą gyventojai turi pasirūpinti tinkamais respiratoriais. Rinktis reikėtų FFP2 arba FFP3 tipo respiratorius be vožtuvo, pažymėtus CE ženklu, kuris patvirtina produkto atitikimą Europos Sąjungos (ES) reikalavimams. Ant pakuotės taip pat turėtų būti...


Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai

Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai

Sausio 19d.

Šiandien sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką (pertvarka), kuri yra vienas svarbiausių XVIII Vyriausybės programoje numatytų darbų. Šios pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros...


Dėl sąlyčio su COVID-19 sergančiaisiais ir atvykusiems iš užsienio izoliuotiems asmenims nedarbingumo pažymėjimus išduos NVSC

Dėl sąlyčio su COVID-19 sergančiaisiais ir atvykusiems iš užsienio izoliuotiems asmenims nedarbingumo pažymėjimus išduos NVSC

Sausio 18d.

Pasikeitus izoliacijos bei nedarbingumų išdavimo tvarkai, nedarbingumo pažymėjimus izoliuotiems asmenims nuo šio pirmadienio išduos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Iki šiol sąlytį su COVID-19 sergančiaisiais turėjusiems arba iš užsienio grįžusiems asmenims privalomos izoliacijos...


Žmonės su negalia darbo rinkoje: ką būtina žinoti darbdaviui?

Žmonės su negalia darbo rinkoje: ką būtina žinoti darbdaviui?

Sausio 14d.

Išankstinis požiūris, kad darbuotojas su negalia dėl savo sveikatos problemų negalės atlikti darbo ar tai darys nepakankamai gerai, nes jam trukdys negalia – gana dažnas. Tačiau sėkmingi įdarbinimo pavyzdžiai rodo, kad žmogus su negalia, pritaikius jam darbo vietą, dažnu atveju yra labai...


Patiekalai, kuriuose išradingai panaudosite raudonąsias aitriąsias paprikas

Patiekalai, kuriuose išradingai panaudosite raudonąsias aitriąsias paprikas

Sausio 14d.

Jau nuo seniausių laikų žmonės domėjosi prieskoniais ir ieškojo vis gardesnių jų derinių. Kad mums įprastas patiekalas atsiskleistų dar nepatirtais skoniais ir aromatais, kartais užtenka ir kelių ypatingą skonį jam suteiksiančių ingredientų, pavyzdžiui, pipirų, kurie yra neatsiejama daugelio...


Sausis - gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

Sausis - gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

Sausio 14d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai tėvams ir globėjams primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.


Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Sausio 14d.

Švenčių laikotarpis gali būti apgaulingas. Nors viskas spindi puošniais žaisliukais, juntama pakili ir džiugi nuotaika, tačiau pastebimai padaugėja ir nerimą išgyvenančių žmonių. Jį sukelia ne tik pasiruošimas šventėms, bet ir besibaigiantys metai, naujų pasitikimas, buvusių ir būsimų tikslų...


3 tropikais kvepiantys receptai su ličiais: puikiai dera prie sūrių ir jūros gėrybių

3 tropikais kvepiantys receptai su ličiais: puikiai dera prie sūrių ir jūros gėrybių

Sausio 14d.

Ličiai – tropinis vaisius, pasižymintis švelnia tekstūra ir vynuoges bei kriaušes primenančiu skoniu. Ličiai yra universalus vaisius, jais dažnai gardinamos salotos, desertai, kokteiliai, glotnučiai bei padažai. Visgi, tiems, kurie su šiuo vaisiumi pažįstami mažiau, – pravartu žinoti...


Sveikatos specialistai įspėja: žmonės su antsvoriu dažniau skundžiasi širdies negalavimais

Sveikatos specialistai įspėja: žmonės su antsvoriu dažniau skundžiasi širdies negalavimais

Sausio 14d.

Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugelį metų yra pagrindinė mirtingumo priežastis Lietuvoje, o remiantis statistikos duomenimis, kas 36 sekundes pasaulyje gyvybės netenka žmogus, kurį vargina įvairūs širdies negalavimai. Specialistai pastebi, kad didelė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių...


Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Sausio 14d.

Į pasaulį įžengus pandemijai, knygos sulaukė atgimimo laikotarpio – daugelis, užsidarę namie, leido laiką su knyga, o knygų pardavimai per pastaruosius metus išaugo net kelis kartus. Atsiribojimas nuo socialinio gyvenimo ir pašlijusi psichinė sveikata skatino žmones ieškoti atsakymų...


ES / EEE šalys į naujuosius žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą

ES / EEE šalys į naujuosius žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą

Sausio 14d.

ES / EEE šalys į naujuosius metus žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą. Apie tai šį penktadienį pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).


Vaistų vartojimo realybė Lietuvoje – tik kas trečias geria reguliariai, o kas penktas praleidžia sąmoningai

Vaistų vartojimo realybė Lietuvoje – tik kas trečias geria reguliariai, o kas penktas praleidžia sąmoningai

Sausio 14d.

Neteisingas ir neatsakingas paskirtų vaistų vartojimas yra viena dažniausių problemų gydant aukštą kraujospūdį – hipertenziją. Neretai pacientai, pasijutę geriau, nutraukia gydymą, o kraujospūdžiui nešokinėjant, sugalvoja, kad galima pakoreguoti dozę savo nuožiūra.


Lūpų prižiūra žiemą – 10 dalykų, kuriuos naudinga žinoti

Lūpų prižiūra žiemą – 10 dalykų, kuriuos naudinga žinoti

Sausio 14d.

Lūpdažiai suspindi tik ant paruoštų lūpų – sako „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė. Ji dalijasi 10 pastebėjimų, kuriuos naudinga žinoti šaltuoju sezonu norint džiaugtis išpuoselėtomis lūpomis.


Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Sausio 14d.

Įprastai širdies ligomis serga vyresnio amžiaus žmonės, tačiau jos neaplenkia ir pačių mažiausiųjų. Širdies ūžesiai yra viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurių mažieji pacientai atvyksta pas vaikų kardiologą. Nors pats ūžesys ir nėra liga, tačiau jo buvimas gali būti požymis, įspėjantis apie...


Nėra laiko grožio procedūroms namuose? Specialistė atskleidžia, kaip greitai pasiekti rezultatų

Nėra laiko grožio procedūroms namuose? Specialistė atskleidžia, kaip greitai pasiekti rezultatų

Sausio 14d.

Gyvenimui vis spartėjant daugelis stengiasi „sutilpti“ į 24 valandas: darbai, šeima, rūpestis savimi ir savo oda. Multitaskingas – kai atliekami keli darbai vienu metu – jau įprasta sąvoka ir praktika didžiajai daliai žmonių. Grožio srityje taip pat stengiamasi kuo...


SAM komentaras po N. Markevičiaus laikino nušalinimo teismo nutarimu iš VšĮ Vilniaus klinikinės ligoninės vadovo pareigų

SAM komentaras po N. Markevičiaus laikino nušalinimo teismo nutarimu iš VšĮ Vilniaus klinikinės ligoninės vadovo pareigų

Sausio 14d.

Sveikatos apsaugos ministerija sveikina teisėsaugos institucijų dėmesį ir aktyvius veiksmus, skaidrinant sveikatos apsaugos sistemą, nustatant ir šalinant korupcijos apraiškas.


Vaikams – daugiau laiko pasiskiepyti nuo COVID-19, Ministerija ragina nedelsti

Vaikams – daugiau laiko pasiskiepyti nuo COVID-19, Ministerija ragina nedelsti

Sausio 14d.

Primename, kad Vyriausybės sprendimu iki kovo 1 d. atidedama sąlyga vaikams nuo 12 metų ir 2 mėnesių iki 16 metų amžiaus turėti Galimybių pasą, norint patekti į prekybos, paslaugų ir pramogų vietas. Šio sprendimo tikslas – suteikti daugiau laiko vaikams pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos....


Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija

Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija

Sausio 14d.

Nuo pirmadienio, sausio 17 d., žmonės, kuriems bus nustatyta besimptomė COVID-19 liga, galės izoliuotis trumpiau – nebe 10 dienų, o 7 dienas.


Izoliacija atvykstantiems iš užsienio trumpinama iki septynių dienų

Izoliacija atvykstantiems iš užsienio trumpinama iki septynių dienų

Sausio 14d.

Kitą savaitę, sausio 17–23 d., galios toks pat paveiktų šalių sąrašas, kaip šią savaitę. Tai reiškia, kad visos pasaulio šalys lieka raudonoje ir pilkoje zonoje, o iš užsienio atvykstantiems nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems (arba sirgusiems anksčiau nei prieš 180 dienų) asmenims prieš...


Nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Sausio 14d.

Siekiant suvaldyti itin greit plintančios koronaviruso atmainos Omikron plitimą, jau nuo ateinančios pirmadienio, sausio 17 d., visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9