Ditel

3D spausdintuvas panaudotas rankos kaulo deformacijos gydymui

Žiemą dėl slidžių šaligatvių, laiptų, netinkamos avalynės dažnai paslystama ir griūvama, todėl ženkliai padidėja įvairių traumų rizika. Griūnant stengiamasi pasiremti rankomis, tad bene dažniausiai patiriami stipinkaulių lūžiai riešo srityje bei kiti rankos kaulų lūžiai.

Pasak medicinos centro „Northway“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Dariaus Jauniškio, stipinkaulio lūžiai yra klastingi,  todėl iš karto patyrus šią traumą daugeliu atveju sunku nuspręsti, ar būtina operacija. Dažnai ši trauma gydoma konservatyviai – gipso imobilizacija, tačiau po tokio gydymo gali likti tam tikrų anatominių pakitimų. Vienas tokių pakitimų – kai lūžiui sugijus, stipinkaulis sutrumpėja nuo kelių milimetrų iki centimetro ar dar daugiau.

„Skausmas judesių metu, rankos tinimas – tai požymiai, kad reikia sunerimti ir kreiptis į specialistą pakartotinai konsultacijai. Jos metu, atlikus rentgeno tyrimą ir įvertinus gijimo dinamiką, sprendžiama, ar gijimas bus sėkmingas, ar vis dėlto prireiks chirurginės intervencijos. Siekiant atkurti kaulų anatomiją ir išsaugoti riešo funkcionalumą dažniausiai atliekama stipinkaulio osteotomija su kauline plastika, kitaip – stipinkaulio ilginimo operacija“, – pasakoja gydytojas.

Dariaus Jauniškio teigimu, nemažai žmonių, baimindamiesi operacinio gydymo, delsia kreiptis į gydytoją. Tačiau, pasak jo, problema neišsisprendžia savaime, o laikas, patyrus traumą, labai svarbus. „Nesikreipus laiku, neišvengiami riešo funkcijos sutrikimai, netaisyklingai judantys sąnariai greičiau susidėvės, o tai turės neigiamą įtaką judėjimui ir kasdienei įprastai veiklai. Siekiant ištaisyti traumos padarinius, vėliau gali tekti iš naujo laužti blogai sugijusį kaulą ir atlikti sudėtingesnę operaciją,“ – įspėja patyręs specialistas.

Stipinkaulio operacija padeda atkurti iki traumos buvusią riešo struktūrą, užkirsti kelią riešo sąnario degeneracijai ir užtikrinti, kad pacientas dėl patirtos traumos ateityje nejaus jokio diskomforto. Tobulėjant medicinos technologijoms, pasitelkus priešoperacinį kompiuterinį planavimą ir naudojant personalizuotą chirurginį gidą, riešo kaulinė anatomija gali būti atstatoma daug greičiau ir ypatingai tiksliai.

Personalizuoti chirurginiai gidai – tai vienkartinio naudojimo konkrečiam pacientui skirti chirurginiai instrumentai, kurie projektuojami ir gaminami atsižvelgiant į paciento anatomiją (anatominius 3D modelius, kurie atkuriami iš paciento kompiuterinės tomografijos tyrimo vaizdų) galimą chirurginį priėjimą, bei į operuojančio gydytojo pageidavimus dizainui. Iš pradžių chirurginiai veiksmai ir kaulinių segmentų repozicija suplanuojami virtualiai. Priešoperacinis planavimas ir komunikavimas tarp gydytojo ir gamintojo vyksta naudojant priešoperacinio planavimo sistemą MICE (angl. Medical Implants Customization Engine). Tuomet, pagal virtualiai patvirtintą planą suprojektuojami gidai, kurie pagaminami pasitelkiant 3D spausdinimą. Tokiu būdu pagaminti gidai padeda chirurgui operacijos metu tiksliai atlikti osteotomiją bei osteosintezės plokštelės tvirtinimą sraigtais – sraigtų gręžimo ašys ir sraigtų ilgis iš anksto būna suplanuoti virtualiai, todėl operacijos metu procedūra atliekama preciziškai.

Kartu su chirurginiu gidu gydytoją pasiekia ir anatominiai modeliai, taip pat pagaminti 3D spausdinimo būdu, bei patvirtintą virtualų planą iliustruojanti dokumentacija.

Personalizuoti chirurginiai gidai yra plačiai naudojami pasaulyje atliekant kelio, klubo ir kitų sąnarių endoprotezavimą, vis dažniau jie pasitelkiami ir eilės kitų klinikinių būklių chirurginiam gydymui, įskaitant ir kaulinių deformacijų korekcijos operacijas – osteotomijas.

„Iki šiol kaulo anatomija buvo atstatoma remiantis daugiausia asmenine chirurgo patirtimi, o operacijos rezultatas būdavo ją atliekančio chirurgo rankose. Dabar, kai viską tiksliai paskaičiuoja ir suplanuoja kompiuterinė programa, tai tampa visiškai paprastu metodu su trumpa mokymosi kreive ir pradedantis chirurgas gali kontroliuojamai ir labai tiksliai atlikti daug patirties reikalavusią operaciją“, – pasakoja pirmąją mūsų šalyje stipinkaulio osteotomiją su kauline plastika, naudojant priešoperacinį kompiuterinį planavimą ir personalizuotą chirurginį gidą, atlikęs gydytojas Darius Jauniškis. Pasak jo, šis pažangus metodas daugelyje šalių jau tapęs auksiniu standartu deformuotų kaulų gydyme.

Dėl tokios gamybos metodikos personalizuoti chirurginiai gidai yra pranašesni už kitus chirurginės navigacijos metodus. „Chirurginiu gidu galima visiškai pasitikėti,  chirurgui nereikia nieko matuoti ir skaičiuoti, todėl operacija ženkliai sutrumpėja, po jos nereikia rentgeno kontrolės, nes viskas susidėlioja į savo vietas tiksliai taip, kaip reikia. Vis dėl to, atlikdamas pirmąją operaciją, naudojant šį metodą, norėjau tuo įsitikinti, todėl padariau pooperacines rentgeno nuotraukas. Ir ką gi – teko pripažinti, kad nereikia visiškai nieko koreguoti. Anksčiau rentgeno kontrolė buvo būtina, nes tai įsukdavai per trumpą ar per ilgą sraigtą, tai ne tokį kampą pasirinkdavai, tada koreguodavai, keisdavai sraigtus, kol būdavo atitaikomas tinkamas ilgis – reikėjo turėti išties daug patirties, kad iš karto padarytum tiksliai taip, kaip reikia. Naudojant šį metodą, gali nieko negalvoti, tik sekti jo instrukcija, iš anksto pasiruošti tiek sraigtus, tiek kitas priemones. Pagrindinis darbas atliekamas prieš operaciją, todėl operacija vyksta ženkliai paprasčiau, užtrunka dvigubai trumpiau, sumažėja užsikrėtimų rizika, o rezultatas – ypatingai tiksliai atstatyta kaulų anatomija“, – dalinasi patirtimi Darius Jauniškis.

Pasak patyrusio specialisto, naudojant šį metodą galima gydyti galvos, veido, rankų, kojų, dubens ir bet kurių kitų kaulų deformacijas.

„Pažangūs gydymo metodai padeda sėkmingai gydyti kaulų lūžių pasekmes, greitai ir tiksliai atstatyti pažeistų kaulų anatomiją ir suteikia pacientams galimybę toliau džiaugtis kokybišku gyvenimu. Svarbu nedvejoti, nedelsti ir kreiptis pagalbos laiku“, – baigdamas pokalbį primena gydytojas.

 

TAIP PAT SKAITYKITE