Gegužės 20d. Pirmadienis

3 dažniausi krūties vėžio simptomai: kaip išvengti skaudžių pasekmių

Spalio 15d.
3 dažniausi krūties vėžio simptomai: kaip išvengti skaudžių pasekmių

Krūties vėžys – vienas dažniausių onkologinių susirgimų diagnozuojamas vis jaunesnio amžiaus moterimis. Taip pat tai ir viena vėžio formų, kurios, jei anksti diagnozuojamos, gali būti puikiai suvaldomos. Tad spalio 15-oji – Tarptautinė krūties sveikatos diena - dar viena proga atkreipti dėmesį į krūties vėžio simptomus bei ligos profilaktiką.

Simptomai, kuriuos pastebėti būtina

Pasak „MediCA klinika“ gydytojo Mingaudo Tamaliūno, moteris vis dar labai dažnai tenka įkalbinėti ir skatinti pasitikrinti: ‚,Pastebime, kad žmonių susirūpinimas sveikata, profilaktinėmis programomis tikrai yra padidėjęs, tačiau vis dėlto jis nepakankamas. Gydytojams dažnai tenka ir paraginti, ir paskatinti moteris pasitikrinti profilaktiškai, ypač krūtis. Turime vis priminti, kad anksti diagnozavus bet kokią ligą, o ypač onkologinę, taikomas ir visai kitoks gydymas, ir pasveikimo procentas ženkliai didesnis“.

Anot gydytojo,  vyresnės nei 50 metų moterys profilaktinei patikrai nukreipiamos kaip galima dažniau, mat krūtų vėžio profilaktinė programa joms leidžia nemokamai atlikti mamografiją kartą per dvejus metus.

„Su jaunesnėmis pacientėmis kiek sudėtingiau, nes nėra numatytų profilaktikos programų ir jos į medikus dažniausiai kreipiasi jau esant išreikštiems nerimą keliantiems simptomams. Tada žinoma reaguojame operatyviai, atliekame visus būtinus tyrimus, nukreipiame krūtų echoskopijai ir specialisto konsultacijai“, - situaciją aiškino M.Tamaliūnas

Pasak gydytojo, praktikoje pastebima, kad moterų susirūpinimą sukelia trys pagrindiniai simptomai: „Moterys dažniausiai kreipiasi pradėjusios jausti skausmą, pastebėjusius įtrauktą spenelį arba užčiuopusios krūtyje guzelius ar mazgelius. Tokie pakitimai gali reikšti, kad jei liga yra, tai ji jau pažengusi. Nes ankstyvas krūties vėžys nesukelia krūtų skausmo, dažnai gali neturėti ir visai jokių simptomų. Būtent tai šią ligą paverčia tokia nepastebima, bet labai pavojinga“, - dažniausiai moterų dėmesį patraukiančius simptomus vardijo „MediCA klinika“ gydytojas.

Jeigu vėžys yra labiau pažengęs, atsiranda ir kiti aiškiai pastebimi simptomai: krūtų skausmas ar pabrinkimas, krūtų dydžio ar formos pokyčiai, krūties sustandėjimas, sukietėjimas ar šalia padidėję sritiniai limfmazgiai, išskyros iš spenelių, jų suminkštėjimas ar įsitraukimas į vidų, pokyčiai odoje – gali būti pakitusi, primenanti citrinos žievelę, oda virš naviko.
Profilaktika ir savityra – pagrindiniai prevencijos būdai

Krūties vėžio atsiradimą provokuoja įvairūs rizikos faktoriai iš kurių svarbiausias – paveldimumas.

„Visada kalbamės su pacientėmis, klausiame, ar giminėje tarp artimųjų pasitaikė onkologinių susirgimų. Jei taip, tuomet raginimas pasitikrinti būna kur kas primygtinesnis. Taip pat atkreipiame dėmesį ir į pacientės amžių“, - pabrėžė M.Tamaliūnas.

Pasak „Camelia“ vaistinių tinko vaistininkės Danutės Marchockajos, ne mažiau svarbus rizikos veiksnys - gyvenimo būdas: „Rūkymas, alkoholio vartojimas, stresas, buvimas užterštoje aplinkoje didina susirgimų riziką. Jeigu susideda keli intensyvūs faktoriai, tikimybė susirgti padidėja“.

Geriausia profilaktika, siekiant užkirsti kelią krūties vėžio atsiradimui ar progresavimui, - reguliarus tikrinimasis ir šeimos ligų įvertinimas. Norint gauti išsamią informaciją apie savo būklę ir prisiimti atsakomybę už savo sveikatą rekomenduojama atlikti ne vieną tyrimą, taip pat reguliariai tikrintis tiek gydymo įstaigose, tiek ir namuose.
Krūtų savityra. Anot vaistininkės D.Marchockajos reguliarią krūtų apžiūrą bei apčiuopą rekomenduojama atlikti kartą per mėnesį tam tikrą dieną, geriausiai pirmą savaitę po mėnesinių: „Krūtų savikontrolę rekomenduojama atlikti visoms moterims virš 20 metų amžiaus, tokiu būdu lengviau pastebėsite pakitimus, kurių anksčiau nebuvo. 20-40 metų amžiaus moterims, be reguliarios krūtų savityros rekomenduojama atlikti klinikinį krūtų tyrimą pas gydytoją kas 2 metus. Virš 40 metų moterims rekomenduojama ne tik kas mėnesį atlikti krūtų savityrą, bet ir kasmet atlikti krūtų apžiūrą pas gydytoją bei  mamogramą kas 1-2 metus“, - kompleksinius prevencijos būdus vardijo „Camelia“ vaistininkė.

Krūtų savityros žingsniai:

Atsigulkite ir pakiškite po galva sulenktą per alkūnę kairiąją ranką. Dešinės rankos trijų pirštų pagalvėlėmis sukdamos mažus ratukus spaudinėkite aplink kairiąją krūtį link spenelio taip, kad pajustumėte vidinę krūties sandarą. Pakartokite apčiuopą su dešiniąja krūtimi.
Atsistokite prieš veidrodį, rankas padėkite ant klubų. Veidrodyje stebėkite ar krūtys vienodo dydžio ir formos, ar nėra matomų odos pakitimų, ar abu speneliai vienodi.
Stovėdama pakelkite vieną ranką, kita ranka apčiuopkite pažastį stebėdamos ar nepajusite mazgo pažastyje. Pakartokite su kita ranka, apčiuopkite kitą pažastį.
Suimkite krūties spenelį nykščiu ir rodomuoju pirštu ir keletą kartų spustelėkite stebėdama, ar nepasirodys išskyrų.
Kiti tyrimai. Krūtų rentgenologinis tyrimas (mamografija) leidžia aptikti labai nedidelių matmenų pakitimus krūtyje, kurių dar negalima apčiuopti pirštais. Mamografinis tyrimas rekomenduojamas vyresnėms moterims, kadangi jaunų moterų krūtų audinys tankus ir standus, todėl pakitimai krūtyje šio tyrimo metu gali būti nematomi. Jaunoms moterims rekomenduojamas ultragarsinis tyrimas (echoskopija).
Jautriausias tyrimo metodas – tai magnetinio rezonanso tyrimas su kontrastavimu. Jis papildo mamografiją diagnozuojant invazinius krūties vėžius. Šis tyrimas daromas, kai kiti tyrimai nepadeda, norint nustatyti išplitimą, esant silikoniniams implantams, esant dideliai susirgimo ar recidyvo rizikai, esant randams krūtyje.
Sveikatos specialistai pastebi, kad tikrai ne kiekvienas krūtyje užčiuoptas mazgelis ar matomas pakitimas onkologinės ligos požymis. „Tai gali būti ir mastitas – ūminis infekcinis pieno liaukų uždegimas (ypač maitinančioms moterims). Gali būti aptiktos gerybinės cistos, lipoma, fibroadenomos, fibrocistos. Dažniausiai atlikus biopsiją nustatoma, kad 90-95 proc.  visų gerybinių krūtų ligų – tai fibrocistos ar fibroadenoma“, - ramino gydytojas M.Tamaliūnas.
„Tiek konsultuojantis, tiek tikrinantis profilaktiškai, tiek jau sergant labai svarbus visų sveikatos sistemos grandžių – paciento, gydytojų ir vaistininkų - glaudus bendradarbiavimas. Juk tik laiku atlikus tikslius tyrimus, įvertinus diagnozę ir paskyrus gydymą galima tikėtis gerų rezultatų“, - reziumavo „Camelia“ vaistininkė D. Marchockaja.

Džeraldas Kauneckas
projektų vadovas
UAB "Idea Prima"
861613844
kauneckas@ideaprima.lt

Žymės: Krūties vėžys
Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Balandžio 16d.

Remiantis atliktu visuomenės nuomonės tyrimu, per kelis pastaruosius metus žmonės pradėjo geriau suvokti, kokias svarbias funkcijas atlieka kepenys, kas joms kenkia. Tačiau VŠĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos Gretos Juškelytė teigimu, dėmesio vienam svarbiausių...


Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Balandžio 15d.

Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 62 procentų lietuvių nesutinka, kad akiniai suteikia seksualumo, ir 58 procentai nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis.


Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Balandžio 15d.

Žinomas keliautojas ir televizijos bei radijo laidų vedėjas 46 metų Martynas Starkus susidūrė su presbiopija bei nutarė išsiaiškinti jos kilimo priežastis ir būdus kaip palengvinti jos pasekmes.


Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Balandžio 12d.

Ketvirtadienį Kaune, svečių namuose ,,Villa Kaunensis“, įvyko atvirukų ,,Padedu augti“ pristatymo renginys, subūręs žinomus žmones ir mažus vaikus auginančias šeimas prisidėti prie kilnaus tikslo. Renginio svečiai klausėsi akordeonistų ,,Three’o“ atliekamos muzikos.


Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Balandžio 12d.

Pagerėjus orams pavasarį tradiciškai padaugėja pradedančių bėgioti, minti dviratį, parkus užplūsta riedutininkai bei kiti aktyvaus sporto mėgėjai. Jei kai kuriems užtenka tik prisiminti turėtus įgūdžius ir atgauti formą, tai kiti pasiryžta savo gyvenimo būdą koreguoti iš esmės ir dažnai...


Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Balandžio 11d.

Balandis tradiciškai laikomas švaros mėnesiu, tad tai puikus metas iškuopti per žiemą susikaupusius nešvarumus, išnaikinti nepageidaujamus gyvius ir artėjančią vasarą pasitikti ne tik švariuose namuose, bet ir geresne savijauta. Kad motyvacijos čiupti šluotą būtų daugiau, BENU vaistininkė Vaida...


Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Balandžio 10d.

Vaistininkai vis dažniau pastebi, kad nors ligas diagnozuoja ir gydymą paskiria gydytojai, tačiau, deja savigyda vis populiarėja, net ir žinantys, kad antibiotikai – individualiai gydytojo paskiriamas vaistas, vis tiek juos vartoja savavališkai ir stebisi neefektyvumu. Sveikatos priežiūros...


Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Balandžio 10d.

Šiomis dienomis tema apie dantų priežiūrą ne be reikalo susilaukia atidesnio žvilgsnio – pakeitus požiūrį į burnos higienos įpročius, galima išvengti nepageidaujamų dantų ligų. Tačiau ne visas burnos ertmės problemas lemia netinkama dantų priežiūra. Dantims labai kenkia dažna šiuolaikinio...


Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Balandžio 4d.

„Jei negali judinti kojų ar rankų, judink bent jau blakstienas – bet nepasiduok“, – sako plaukikas Edvardas Blaškevičius. Vyras puikiai supranta, ką reiškia būti įkalintam gipse ir nežinoti, ar dar kada galėsi vaikščioti.


Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimais, informuoja, kad Mozambike (Afrika) užregistruota beveik 1500 choleros atvejų (1 mirties) po šalį nusiautusio ciklono Idai ir jo sukeltų potvynių. Mozambike susidariusios palankios sąlygos ligos...


Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Balandžio 4d.

„Kartais man atrodo, kad kova su akne – kova be pabaigos, ypač, kai odos būklė pablogėja. Bet suprantu, kad reikia nepasiduoti ir kovoti toliau“, - sako jau penkerius metus su odos problemomis susidurianti Laura. Prasidėjus egzaminų maratonui, devyniolikmetė sako negalinti...


Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje užregistruota 40 susirgimo meningokokine infekcija atvejų, iš kurių pusė – 20, vaikų iki penkerių metų. Pernai penki susirgusieji mirė, tarp kurių keturi vaikai iki penkerių metų. Užpernai – 2017 m....


Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Balandžio 4d.

Pusė tėvų, auginančių vaikus iki 10 metų amžiaus, juos jau paskiepijo arba yra apsisprendę paskiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos, 28 proc. tėvų dar neapsisprendę, kaip elgtis, o kas dešimtas iš tėvų neketina skiepyti vaikų nuo šios pavojingos ligos nes palaiko antivakcininį judėjimą,...


XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

Balandžio 4d.

Šiuolaikinės medicinos pažanga lėmė, jog AIDS neskamba kaip mirties nuosprendis, paskutiniai mokslo atradimai leidžia prognozuoti, kad greitu metu bus atrastas ginklas prieš vėžį. Panašu, kad šio amžiaus liga bus tokia, su kuria kovoti medicina bejėgė, nes ją lemia gyvenimo būdas - nutukimas,...


Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Balandžio 3d.

Pavasaris jau džiugina širdį: saulėtose pamiškėse sprogsta pumpurai, prie namų skleidžiasi snieguolės ir kiti augalai, medžiuose lizdus jau suka pirmieji sugrįžę paukščiai. Deja, iš žiemos miego taip pat bunda įvairiausi kenkėjai. Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ primena,...


Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Balandžio 3d.

Elektros įrangą gaminančiai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Vilniaus įmonei „Liregus“, kurioje didžioji dalis darbuotojų - regėjimo negalią turintys žmonės, vadovaujantis Leonas Kirkilovskis sako, kad neįgaliųjų integracijos politikai Lietuvoje labiausiai trūksta nuoseklumo ir...


Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Balandžio 2d.

Ar tiesa, kad savo mėgstamų kvepalų turėtume tiesiog neužuosti? Ar gera mintis kvepalus pirkti dovanų arba juos įsigyti internetu? Mitų apie kvapus ir kvepalus sklando daugybė, o atsakymų žmonės ne visada ieško ten, kur reikėtų. Tuo įsitikinusi parfumerė, aromaterapeutė ir viena iš „Kvapų...


Startavo lietuviškų pomidorų sezonas: valgyti siūlo kasdien ir po daug

Startavo lietuviškų pomidorų sezonas: valgyti siūlo kasdien ir po daug

Balandžio 2d.

Jau tapo įprasta, kad sulaukus balandžio parduotuves užplūsta šviežias lietuviškų pomidorų derlius. Tiesa, kasmet tikslus jo pasirodymo laikas priklauso nuo gamtinių sąlygų, tačiau šis pavasaris jau džiugina pirkėjus ką tik nuskintais vietos augintojų pomidorais. Būtent švieži, gerai sunokę...


Pasaulinę autizmo supratimo dieną - pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Pasaulinę autizmo supratimo dieną - pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Balandžio 2d.

Šiandien, balandžio 2 d., minima pasaulinė autizmo supratimo diena. Šia proga Lietuvos oro uostai ragina keleivius ir jų artimuosius naudotis nemokamomis pagalbos neįgaliesiems oro uostuose paslaugomis, apie kurias daugelis nežino. Taip pat pristatoma speciali mokomoji vaizdo priemonė, padedanti...


Per savaitgalį 20 naujų susirgimo tymais atvejų

Per savaitgalį 20 naujų susirgimo tymais atvejų

Balandžio 1d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastarąsias porą dienų, užregistruota dar 20 naujų tymų atvejų. Iš viso šiemet tymais Lietuvoje susirgo 330 žmonių. Daugiausia susirgimų tymais (156 atvejai) registruota Kauno mieste, 48 atvejai – Kauno rajone ir 47 atvejai –...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9