Liepos 21d. Sekmadienis

3 dažniausi krūties vėžio simptomai: kaip išvengti skaudžių pasekmių

Spalio 15d.
3 dažniausi krūties vėžio simptomai: kaip išvengti skaudžių pasekmių

Krūties vėžys – vienas dažniausių onkologinių susirgimų diagnozuojamas vis jaunesnio amžiaus moterimis. Taip pat tai ir viena vėžio formų, kurios, jei anksti diagnozuojamos, gali būti puikiai suvaldomos. Tad spalio 15-oji – Tarptautinė krūties sveikatos diena - dar viena proga atkreipti dėmesį į krūties vėžio simptomus bei ligos profilaktiką.

Simptomai, kuriuos pastebėti būtina

Pasak „MediCA klinika“ gydytojo Mingaudo Tamaliūno, moteris vis dar labai dažnai tenka įkalbinėti ir skatinti pasitikrinti: ‚,Pastebime, kad žmonių susirūpinimas sveikata, profilaktinėmis programomis tikrai yra padidėjęs, tačiau vis dėlto jis nepakankamas. Gydytojams dažnai tenka ir paraginti, ir paskatinti moteris pasitikrinti profilaktiškai, ypač krūtis. Turime vis priminti, kad anksti diagnozavus bet kokią ligą, o ypač onkologinę, taikomas ir visai kitoks gydymas, ir pasveikimo procentas ženkliai didesnis“.

Anot gydytojo,  vyresnės nei 50 metų moterys profilaktinei patikrai nukreipiamos kaip galima dažniau, mat krūtų vėžio profilaktinė programa joms leidžia nemokamai atlikti mamografiją kartą per dvejus metus.

„Su jaunesnėmis pacientėmis kiek sudėtingiau, nes nėra numatytų profilaktikos programų ir jos į medikus dažniausiai kreipiasi jau esant išreikštiems nerimą keliantiems simptomams. Tada žinoma reaguojame operatyviai, atliekame visus būtinus tyrimus, nukreipiame krūtų echoskopijai ir specialisto konsultacijai“, - situaciją aiškino M.Tamaliūnas

Pasak gydytojo, praktikoje pastebima, kad moterų susirūpinimą sukelia trys pagrindiniai simptomai: „Moterys dažniausiai kreipiasi pradėjusios jausti skausmą, pastebėjusius įtrauktą spenelį arba užčiuopusios krūtyje guzelius ar mazgelius. Tokie pakitimai gali reikšti, kad jei liga yra, tai ji jau pažengusi. Nes ankstyvas krūties vėžys nesukelia krūtų skausmo, dažnai gali neturėti ir visai jokių simptomų. Būtent tai šią ligą paverčia tokia nepastebima, bet labai pavojinga“, - dažniausiai moterų dėmesį patraukiančius simptomus vardijo „MediCA klinika“ gydytojas.

Jeigu vėžys yra labiau pažengęs, atsiranda ir kiti aiškiai pastebimi simptomai: krūtų skausmas ar pabrinkimas, krūtų dydžio ar formos pokyčiai, krūties sustandėjimas, sukietėjimas ar šalia padidėję sritiniai limfmazgiai, išskyros iš spenelių, jų suminkštėjimas ar įsitraukimas į vidų, pokyčiai odoje – gali būti pakitusi, primenanti citrinos žievelę, oda virš naviko.
Profilaktika ir savityra – pagrindiniai prevencijos būdai

Krūties vėžio atsiradimą provokuoja įvairūs rizikos faktoriai iš kurių svarbiausias – paveldimumas.

„Visada kalbamės su pacientėmis, klausiame, ar giminėje tarp artimųjų pasitaikė onkologinių susirgimų. Jei taip, tuomet raginimas pasitikrinti būna kur kas primygtinesnis. Taip pat atkreipiame dėmesį ir į pacientės amžių“, - pabrėžė M.Tamaliūnas.

Pasak „Camelia“ vaistinių tinko vaistininkės Danutės Marchockajos, ne mažiau svarbus rizikos veiksnys - gyvenimo būdas: „Rūkymas, alkoholio vartojimas, stresas, buvimas užterštoje aplinkoje didina susirgimų riziką. Jeigu susideda keli intensyvūs faktoriai, tikimybė susirgti padidėja“.

Geriausia profilaktika, siekiant užkirsti kelią krūties vėžio atsiradimui ar progresavimui, - reguliarus tikrinimasis ir šeimos ligų įvertinimas. Norint gauti išsamią informaciją apie savo būklę ir prisiimti atsakomybę už savo sveikatą rekomenduojama atlikti ne vieną tyrimą, taip pat reguliariai tikrintis tiek gydymo įstaigose, tiek ir namuose.
Krūtų savityra. Anot vaistininkės D.Marchockajos reguliarią krūtų apžiūrą bei apčiuopą rekomenduojama atlikti kartą per mėnesį tam tikrą dieną, geriausiai pirmą savaitę po mėnesinių: „Krūtų savikontrolę rekomenduojama atlikti visoms moterims virš 20 metų amžiaus, tokiu būdu lengviau pastebėsite pakitimus, kurių anksčiau nebuvo. 20-40 metų amžiaus moterims, be reguliarios krūtų savityros rekomenduojama atlikti klinikinį krūtų tyrimą pas gydytoją kas 2 metus. Virš 40 metų moterims rekomenduojama ne tik kas mėnesį atlikti krūtų savityrą, bet ir kasmet atlikti krūtų apžiūrą pas gydytoją bei  mamogramą kas 1-2 metus“, - kompleksinius prevencijos būdus vardijo „Camelia“ vaistininkė.

Krūtų savityros žingsniai:

Atsigulkite ir pakiškite po galva sulenktą per alkūnę kairiąją ranką. Dešinės rankos trijų pirštų pagalvėlėmis sukdamos mažus ratukus spaudinėkite aplink kairiąją krūtį link spenelio taip, kad pajustumėte vidinę krūties sandarą. Pakartokite apčiuopą su dešiniąja krūtimi.
Atsistokite prieš veidrodį, rankas padėkite ant klubų. Veidrodyje stebėkite ar krūtys vienodo dydžio ir formos, ar nėra matomų odos pakitimų, ar abu speneliai vienodi.
Stovėdama pakelkite vieną ranką, kita ranka apčiuopkite pažastį stebėdamos ar nepajusite mazgo pažastyje. Pakartokite su kita ranka, apčiuopkite kitą pažastį.
Suimkite krūties spenelį nykščiu ir rodomuoju pirštu ir keletą kartų spustelėkite stebėdama, ar nepasirodys išskyrų.
Kiti tyrimai. Krūtų rentgenologinis tyrimas (mamografija) leidžia aptikti labai nedidelių matmenų pakitimus krūtyje, kurių dar negalima apčiuopti pirštais. Mamografinis tyrimas rekomenduojamas vyresnėms moterims, kadangi jaunų moterų krūtų audinys tankus ir standus, todėl pakitimai krūtyje šio tyrimo metu gali būti nematomi. Jaunoms moterims rekomenduojamas ultragarsinis tyrimas (echoskopija).
Jautriausias tyrimo metodas – tai magnetinio rezonanso tyrimas su kontrastavimu. Jis papildo mamografiją diagnozuojant invazinius krūties vėžius. Šis tyrimas daromas, kai kiti tyrimai nepadeda, norint nustatyti išplitimą, esant silikoniniams implantams, esant dideliai susirgimo ar recidyvo rizikai, esant randams krūtyje.
Sveikatos specialistai pastebi, kad tikrai ne kiekvienas krūtyje užčiuoptas mazgelis ar matomas pakitimas onkologinės ligos požymis. „Tai gali būti ir mastitas – ūminis infekcinis pieno liaukų uždegimas (ypač maitinančioms moterims). Gali būti aptiktos gerybinės cistos, lipoma, fibroadenomos, fibrocistos. Dažniausiai atlikus biopsiją nustatoma, kad 90-95 proc.  visų gerybinių krūtų ligų – tai fibrocistos ar fibroadenoma“, - ramino gydytojas M.Tamaliūnas.
„Tiek konsultuojantis, tiek tikrinantis profilaktiškai, tiek jau sergant labai svarbus visų sveikatos sistemos grandžių – paciento, gydytojų ir vaistininkų - glaudus bendradarbiavimas. Juk tik laiku atlikus tikslius tyrimus, įvertinus diagnozę ir paskyrus gydymą galima tikėtis gerų rezultatų“, - reziumavo „Camelia“ vaistininkė D. Marchockaja.

Džeraldas Kauneckas
projektų vadovas
UAB "Idea Prima"
861613844
kauneckas@ideaprima.lt

Žymės: Krūties vėžys
Uodai: keliautojams ir ne tik

Uodai: keliautojams ir ne tik

Liepos 3d.

2017 m. buvo užfiksuota apie 219 mln. maliarijos atvejų 90 šalių. Pagal naujausią Pasaulio maliarijos ataskaitą vaikai iki 5 metų yra labiausiai pažeidžiama grupė, 2017 m. net 61% visų mirusių nuo maliarijos buvo vaikai. 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 8 įvežtiniai dengės karštligės, 6...


Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Liepos 1d.

Vasarą žymiai išauga sanatorinio ir reabilitacinio gydymo siuntimų. Gegužę - rugpjūtį, palyginti su kitais mėnesiais, ypač padidėja prašymų vaikų reabilitacijai – net iki keturių kartų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad iš Privalomojo sveikatos...


Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Birželio 21d.

Lietuva turi kuo didžiuotis endoprotezavimo srityje. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje sąnarių keitimo operacijų eilių nėra, kai kitose šalyse gyventojai priversti laukti savo eilės...


Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Birželio 21d.

Nors dažnam atrodo, jog požiūris į savanorišką darbą Lietuvoje sparčiai keičiasi – valstybė palaiko savanorystę skatinančias programas, daugėja savanorišku darbu prisidėti kviečiančių organizacijų, didėja veiklų įvairovė, tačiau Vilmorus (2018, spalis) atlikti tyrimai rodo, jog savanorišką...


Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Birželio 20d.

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų atsitikimų skaičius ilgaisiais vasaros savaitgaliais, palyginus su šaltuoju metų laiku, išauga beveik trečdaliu. Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad traumos dažniausiai nutinka...


Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį,  bet ir platina ligas

Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį, bet ir platina ligas

Birželio 20d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad poilsį gamtoje gali sugadinti vabzdžiai. Žmones puola ne tik uodai, bet ir kiti kraujasiurbiai. Kraujasiurbiai upiniai mašalai – agresyviai puola žmones ir gyvūnus, gali platinti įvairius patogenus. Būdingas intensyvus puolimas, kai...


Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Birželio 20d.

Kasmet vis daugiau Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių prisijungia prie savo teritorijos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų gyventojų dantų protezavimo finansavimo ir taip trumpina šių paslaugų laukimo eiles. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK)...


NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

Birželio 19d.

Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą.


Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Birželio 19d.

Nors vasara ir peršalimas gali atrodyti kaip sunkiai suderinami dalykai, po itin karštų savaičių į vaistines plūsta vis daugiau rimtais peršalimo simptomais besiskundžiančių žmonių. Specialistai primena, kad per karščius peršalti ne ką sudėtingiau nei žiemą, o tam didžiausią įtaką daro didelė...


Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Birželio 19d.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, šiuolaikinės medicinos pasiekimai įrodo, kad stebuklais tikėti verta. Praėjus vos dvejiems pagalbinio apvaisinimo kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis metams, pagalbinio...


Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Birželio 19d.

Šeimos gydytojų trūkumas Didžiojoje Britanijoje verčia šalį gręžtis į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis: jose ieškoma 70-ies šeimos gydytojų, kurie galėtų užimti paskutines laisvas darbo vietas centro Midlandso regiono klinikose. Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnybai (NHS) skelbia,...


Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Birželio 18d.

„Išsipildžiusios svajonės istorija“ – operos solistai Gražina Skinderytė–Kurnickienė (sopranas) ir Vytautas Kurnickas (tenoras) kviečia rugpjūčio 9 d. 19 val. Vilniuje, Mokytojų namų kiemelio Vasaros terasoje paklausyti romantiškos, aistringos, šviesios ir uždegančios...


Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Birželio 18d.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Islandijoje užregistruoti 3 čikungunijos atvejai asmenims, grįžusiems po atostogų Alikantėje (Ispanija). Ispanijos Valencijos regione bei kitose Pietų Europos šalyse yra aptinkama Aedes albopictus uodų, kurie esant tinkamoms...


Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Birželio 18d.

Lietuvą užplūdęs karštis didina vabzdžių judrumą, agresyvumą, o paspartėjęs jų vystymosi ciklas lemia populiacijos augimą. Pakilusi temperatūra verčia kenkėjus aktyviau ieškoti maisto ir vandens šaltinių, todėl pastaruoju metu kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ stebi skruzdžių,...


Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Birželio 18d.

2019 m. birželio 14 d. asociacija „Kraujas“ kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir LR sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, reikalaudama kuo greičiau kompensuoti inovatyvius vaistus daugine mieloma sergantiems pacientams.


Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Birželio 17d.

Pirmadienis, birželio 17 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Santaros klinikose apžiūrėjo baigiamą statyti Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninę.


20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

Birželio 17d.

Lietuvoje lankėsi prof. Stephen I. Pelton (JAV), Bostono universiteto Medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos pediatrijos ir epidemiologijos profesorius, Bostono medicinos centro Vaikų infekcinių ligų padalinio direktorius. Viešėdamas Lietuvoje jis dalyvavo 4-ame Baltijos pediatrų kongrese ir...


Karščių pasekmės jaučiamos: ligoninėms pradėjo trūkti kraujo

Karščių pasekmės jaučiamos: ligoninėms pradėjo trūkti kraujo

Birželio 17d.

Pastarąją savaitę oro temperatūra Lietuvoje viršijo 30 laipsnių karščio. Įsibėgėjusi vasara lemia, kad nemaža dalis gyventojų jau išvyko atostogauti, todėl pastebima, kad kraujo aukojančių žmonių srautai sumažėjo. Tuo tarpu ligoninėse kraujo poreikis nemąžta.


Metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys sulaukė „Moterų bėgimo“ organizatorių dėmesio

Metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys sulaukė „Moterų bėgimo“ organizatorių dėmesio

Birželio 12d.

Moterų solidarumas – neįveikiama jėga! Ypač kai kalbama apie sunkiai sergančias moteris, kurioms kiekviena diena – tai tarsi dovana, kurią neretai reikia sunkiai išsikovoti. Ta kova lengvesnė, kai šalia yra bendraminčių. Tai žinodamos „Moterų bėgimo 2019“ dalyvės yra...


3 avalynės pasirinkimo taisyklės vasarą – kodėl trina, prakaituoja ir slysta?

3 avalynės pasirinkimo taisyklės vasarą – kodėl trina, prakaituoja ir slysta?

Birželio 12d.

Ryškus pedikiūras, stilingi aukštakulniai bateliai ir maloni šiluma – skamba, kaip tobulas vasaros derinys? Iš tikrųjų, dažnai šilti orai pasitinka mus ne tik su saule ir atviresniais batais, bet, deja, ir suprakaitavusiomis kojomis, nutrynimais bei basutėse slystančiomis pėdomis. Norint...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9